Бактериите, които съжителстват с нашето тяло и оцветяване по Грам
157Планетата Земя е на приблизително 4,5 милиарда години. Доказателства за микробен живот могат да бъдат намерени в скали на възраст 3,86 милиарда години. Микробите са били първите колонизатори на земята.
Бактериалните клетки са 10 пъти по-малки от човешките. Те имат най-различни форми: могат да бъдат кръгли, дълги, къдрави, да имат опашки, власинки и пилии, тръбичка, за да се свързват една с друга.
Бактериите се свързват помежду си и обменят генетична информация (един от начините по които бактериите развиват резистентност към антибиотици). Те могат да плуват, да се прикрепят към повърхности и да изграждат огромни колонии (биофилм).
Те също комуникират помежду си чрез определени химични езици като "съобщават" на своите близки колко хранителни вещества са останали или дали някой враг дебне наблизо. Те учат имунната ни система да остане спокойна когато присъстват и взимат превес добрите бактерии и се борят заедно с нашата имунна система срещу патогенните бактерии като освобождават антибактериални пептиди и заемат пространството на тялото ни така, че патогенните бактерии да не могат да се колонизират.
Бактериите произвеждат витамини за нашето тяло. Те са нашите "електроцентрали": 30% от калориите, които обработваме от храната се обработват от бактериите в червата. Нещо повече бактериите произвеждат витамини за нас например витамин К.
Как успяват да направят всички тези неща?
Тайната е голямото разнообразие на бактериите. Всички те се събират всеки вид със своя специфичен инструмент (гени). Те имат 150 пъти повече гени от човешкото тяло. За разлика от нашите еукариотни клетки (човешки клетки, животински клетки и т.н.) бактериалните клетки нямат клетъчни органели или ядро. Всичко в бактериалната клетка се намира само в една отделна структура - цитоплазмата.
Д-р Ханс Кристиан Грам разработва класификация за оцветяването по Грам. Бактериалната клетъчна стена е много важен класификационен признак на бактериите. През 1884 г. датският лекар Ханс Кристиан Грам докато работел в болница в Берлин искал да направи някои бактерии да се отличават от другите. Тъй като бактериалните инфекции убивали хиляди хора всяка година той се надявал да идентифицира бактериите причиняващи инфекциите. Затова решил да ги маркира с багрило. За негова голяма изненада много щамове не можели да бъдат оцветени за разлика от други. Д-р Грам се задълбочава в материята и открива, че има бактерии с твърда, дебела клетъчна стена и по-висок вътрешен клетъчен тургор – грам-положителни бактерии.
Грам-отрицателните бактерии имат по-тънка клетъчна стена, но допълнителна защитна външна мембрана. Последната група не може да бъде маркирана от багрилото затова се наричат Грам-отрицателни, защото не отговарят на метода за маркиране разработен от д-р Кристиан Грам.
Неговият метод днес е най-важният инструмент за класификация в микробиологията. Точно тези грам-отрицателни са най-устойчиви на антибиотици, имат естествена антибиотична резистентност. Може дори да сте чували някои от имената от тези групи: E. coli, Pseudomonas, Acinetobacter и Salmonella.
Грам-положителните бактерии също имат доста видни членове. Въпреки това "лошите" бактерии са най-известните, но като брой са малка част от огромното разнообразие от бактерии.
Огромното генетично разнообразие на бактериите се отразява от също толкова огромно метаболитно разнообразие. Всеки бактериален вид е специализиран за използване на хранителни вещества от околната среда. Докато един вид се чувства добре да живее в определена отделна система другият вид не може да оцелее, защото няма как да използва наличните хранителни вещества на тази среда.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ЧРЕВЕН МИКРОБИОМ С ОТСТЪПКА ТУК!
Бактериите могат да участват в процеси като фотосинтеза, ферментация, аеробно и анаеробно дишане, денитрификация, метаногенеза и др. Те използват вода, кислород, въглероден диоксид, сероводород, азот, желязо, захари и др. Този широк спектър от метаболитни пътища е възможен чрез различни ензими, които са кодирани от различни гени. Тези ензими са не само инструменти за бактериите, но също са от съществено значение за тяхната среда и за нас. Докато бактериите разграждат хранителните вещества необходими за тяхното собствено оцеляване страничните продукти, които освобождават се използват от гостоприемника, а именно от нас хората.
https://www.mymicrobiome.info