Баланс на чревния микробиом - значението на храненето
184Има нарастващ интерес към микробиома на човешкото тяло и връзката му с хроничните заболявания. Публикация на Harvard Health Publishing, Harvard Medical school разглежда връзката на чревния микробиом, храненето и възпалителните заболявания.
Проучване изследва тази връзка заедно с това как храните, които ядем влияят върху състава на нашия микробиом.
Микробиомът защитава гостоприемника и играе роля в ограничаване на риска от заболяване. Състои се от гените на малки организми (бактерии, вируси и други микроби) открити в стомашно-чревния тракт предимно в тънките и дебелите черва.
Нормалната чревна флора (друг термин за микробиома) защитава своя гостоприемник. За да процъфтява микробиомът трябва да съществува правилният баланс на микроорганизмите като здравите видове доминират над тези, които могат да доведат до нарушение в здравето.
Учените не разбират напълно и продължават да изследват как микробиомът влияе върху риска от развитие на хронични заболявания като сърдечни заболявания, затлъстяване и диабет тип 2. Много фактори включително различията между хората и индивидуалните диети правят тази област трудна за изследване.
Много проучвания изследват връзките между диетата, микробиома и риска от заболяване. Ново проучване публикувано в Nature Medicine отчита тези фактори и хвърля светлина върху начина по който диетите оформят микробиома и как нашият микробиом влияе върху риска от заболяване.
Учените са изследвали повече от 1100 участника включени в PREDICT 1, голямо проучване разглеждащо индивидуалните реакции към храната. Те използвали техника наречена метагеномно секвениране, за да идентифицират, класифицират, измерват и анализират генетичен материал от микробиома на участниците в изследването.
Те също така събрали подробна, дългосрочна информация за хранителния прием от всички тези хора, за да могат да анализират диетичните модели включително приема на различни групи храни и хранителни вещества. В допълнение събрали информация от участниците в проучването за различни фактори за които е известно, че влияят върху метаболизма и риска от заболяване включително измервания преди и след хранене на кръвната захар (глюкоза), холестерола и възпалението. И накрая измерват личните здравни характеристики на участниците в проучването включително възраст, тегло, индекс на телесна маса (ИТМ), телесни мазнини и кръвно налягане.
Диетата влияе върху микробиома, а микробиомът влияе върху риска от заболяване. Проучването установява, че здравето на микробиома се влияе от диетата и че съставът на микробиома влияе върху риска от здравни резултати. Резултатите показват, че определени чревни микроби са свързани със специфични хранителни вещества, групи храни и цялостния състав на диетата.
Здравословни състояния като сърдечни заболявания, диабет тип 2, затлъстяване и общо възпаление изглежда са най-засегнати от промените в микробиома повлияни от диетата.
Например по-малко здравословни диетични модели (млечни десерти, нездравословни меса, преработени храни) поддържали видове чрвен микробиом свързан с определени измервания на кръвната захар, холестерола и възпалението, които са значително свързани с по-висок риск от сърдечни инциденти, инсулти и диабет тип 2 .
По-разнообразният чревен микробиом е бил свързан със здравословни диетични модели (зеленчуци с високо съдържание на фибри като спанак и броколи, ядки и здравословни животински храни като риба и яйца) и е свързан с измервания показващи по-нисък риск от определени хронични заболявания.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ЧРЕВЕН МИКРОБИОМ С ОТСТЪПКА ТУК!
Освен това проучването установява, че полиненаситените мазнини (съдържащи се в риба, орехи, тиквени, ленени семена и семена от чиа, слънчогледово, шафраново и нехидрогенирано соево масло) поддържат здрави черва и съответно с намален риск от хронични заболявания. Минимално преработената растителна диета е добра за микробиома и за намаляване на риска от заболяване.
Какво означават тези открития за нас? Проучването показа, че консумацията на повече непреработени растителни храни - плодове, зеленчуци, ядки, семена и пълнозърнести храни спомага чревният микробиом да процъфтява. Някои животински храни като риба и яйца също са благоприятни.
Избягването на определени животински храни като червено месо и бекон, млечни храни и силно преработени храни (дори преработени растителни храни като сосове, сокове или подсладени със захар напитки и десерти) предотвратява колонизирането на по-малко здрави чревни видове бактерии.
Важно е да се отбележи, че качеството на храната има значение. Преработените или ултра-преработените храни на растителна основа не са свързани с клъстери от полезните чревни микроби.
Когато избирате храни имайте предвид дали са преработени или необработени както и дали са растителна или животинска храна. Също така може да бъде полезно да мислите от гледна точка на диетични модели, а не на отделни храни или групи храни.
Моделите на хранене, които наблягат на храните полезни за микробиома са пълноценни хранителни модели на растителна основа. Те включват веган (без животински продукти) и ово-вегетариански (вегетариански плюс яйца) диети.
Пескатарският модел на хранене при който предпочитаните меса са мазната и бялата риба също е добър за микробиома. Наблягането на минимално преработени растителни храни позволява на микробиома на червата да процъфтява осигурявайки защита и намалява риска от хронични заболявания като сърдечни заболявания, диабет, метаболитни заболявания и затлъстяване.
https://www.health.harvard.edu