Епигенетика - фактори на средата и нашите гени
234Епигенетиката може да помогне на учените да разберат защо възникват заболявания и да изследват нови пътища за лечение.
Епигенетиката е изследване на това как околната среда влияе на нашите гени. Eдин от начините учените да научат как факторите около нас и изборите, които правим променят начина по който работят нашите гени.
Често мислим за гените като за фактори върху които нямаме контрол. Все пак ги наследяваме от нашите биологични родители. И от момента в който се родим тези гени определят толкова много за нас - от цвета на очите до риска от определени заболявания. Гените се определят като предопределени. Но какво ще стане, ако можем да променим начина по който тези гени работят до начини, които подобряват нашето здраве?
Това е надеждата на учените, които изучават епигенетиката. Ето защо този дял от науката е тема за която все повече хора искат да научат. Епигенетиката е сравнително нова област на изследване, която разглежда как определени химикали в клетките на нашето тяло контролират как работят гените. Учените наричат тези химикали епигенетични белези или химически сигнатури. Понякога тези химически сигнатури помагат на тялото да стане по-силно и по-устойчиво. Друг път вредят на здравето.
„Епи“ на гръцки е „над, извън, около“. „Генетика“ се отнася до гените – хилядите части от ДНК, които правят уникален всеки човек. Така когато говорим за епигенетика това се отнася за всичко, което е свързано с нашите гени. Учените разглеждат химикалите, които са върху нашите гени и как действат върху тях. Но те също така разглеждат елементи, които всъщност можем да открием в ежедневието като храните, колко упражнения получаваме и дори грижите, които сме получавали като бебета.
Учените знаят от известно време, че нашата среда на живот, околната среда и индивидуалното поведение определят нашето здраве. Например:
- Излагането на определени токсини повишава риска от рак
- Замърсеният въздух може да доведе до астма
- Упражненията укрепват сърцето
- Питателните храни са добри за мозъка и тялото
Нашето здраве и дълголетие не са само продукти на нашите гени или природа. Има и други фактори, които оказват влияние.
Гените са основните единици на ДНК. ДНК предоставя "инструкциите" от които всички клетки в тялото се нуждаят, за да работят нормално. Вашите клетки „четат“ ДНК, за да научат какво да правят и как да го правят.
Имате трилиони клетки в нашето тяло във всеки един момент. Те постоянно се възпроизвеждат, за да заменят клетките, които умират (правят копия на себе си). Това е така, защото едни и същи клетки не трябва да се задържат през целия ни живот - те умират и нови ги заместват непрекъснато. Това е част от нормалното функциониране на тялото. Тези трилиони клетки разчитат на ДНК, за да знаят как да се развиват, кога да си правят копия и кога да спрат да се възпроизвеждат.
Всяка клетка има собствена функция в тялото. Те четат специфични участъци от нашето ДНК, за да функционират. Тези участъци са нашите индивидуални гени. Гените са по-малките участъци, които заедно изграждат нашия геном.
Всяка клетка не "разчита" целия набор от инструкции (цялата ДНК последователност или геном). Всяка клетка не се нуждае от целия набор от инструкции, нуждае се само от определени части. Клетките имат специализирани функции в тялото и те просто трябва да знаят достатъчно, за да вършат собствената си специфична работа.
Епигеномът
Епигеномът включва всичките гени заедно с всичко, което регулира как използваме тези гени. Епигеномът е динамичен. Променя се с времето. Това може да бъде както добро така и лошо. Добро в смисъл, че фактори като питателна храна, упражнения и контрол на стреса могат да доведат до епигенетични промени, които могат да насърчат здравето. Но други фактори като преработени храни, тютюнопушене и много стрес могат да причинят епигенетични промени, които могат да навредят на здравето.
Има много неща, които все още не знаем. Но доказателствата досега показват, че това, което влагаме в телата си и как взаимодействаме със света около нас може да има мощен ефект върху нашия епигеном. Не винаги е възможно да контролираме тези аспекти от живота си, но можем да ги управляваме в някои ситуации и това е повече отколкото можем да кажем за гените, които наследяваме.
Заболяванията и епигенетика
Учените продължават да научават повече за това как епигенетичните промени засягат нашето тяло и развитието на болестите. Те вярват, че определени промени в нашето тяло и болестни състояния могат да променят епигенома. Най-новите изследвания показват, че епигенетичните промени са свързани с:
- Това как работи нашият метаболизъм
- Процесът на стареене и заболяванията свързани със стареенето
- Нарушения засягащи мозъка включително болестта на Паркинсон, болестта на Алцхаймер и синдроми, които причиняват интелектуални затруднения
- Развитието на рак
- Разстройства при употреба на вещества
- Възпаление и свързани състояния включително астма и автоимунни заболявания
Докато изследванията продължават, учените се надяват да:
- Получат нова представа за това как епигенетичните промени причиняват или възникват заедно с различни медицински състояния
- Научат какво можем да направим в ежедневието си, за да намалим риска от определени заболявания
- Разработят нови лечения за болести насочени към епигенома
Какво може да промени епигенома?
Нашият епигеном е оформен от безброй сили, някои от които започват да оказват влияние още преди да сме се родили. Няколко примера:
- Храните, с които биологичната майка се е хранила по време на бременност
- Цялостното здраве и благополучие на биологичната майка по време на бременност
- Храненето, което сте получавали като бебе и малко дете
- Травма в ранна възраст (неблагоприятни преживявания в детството)
- Вашите преживявания и взаимодействия с възрастни като малко дете
- Излагане на токсини като замърсен въздух, дизелови газове или цигарен дим
- Излагане на химикали като пластмаси, BPA или тежки метали като олово или кадмий
- Употреба на определени лекарства с рецепта
- Употреба на вещества като алкохол, тютюн и наркотици за развлечение
- Храните, които ядете като възрастни
- Ниво на физическа активност
- Нивото на стрес в ежедневието
- Взаимоотношения и социални взаимодействия
- Общността в която живеете и начините по които тя Ви подкрепя (или не)
- Достъп до здравеопазване и ресурси за подпомагане на Вашите здравни нужди
Учените все още проучват как тези фактори влияят на нашите клетки. Като цяло те създават епигенетични белези върху нашата ДНК, които влияят върху работата на клетките.
Например епигенетичните белези могат да попречат на клетките да разчитат определени части от нашия геном. Това означава, че определен ген се изключва или заглушава когато трябва да е "включен". В резултат на това нашите клетки не могат да четат тези гени и е възможно да не изпълнят всички задачи необходими, за да ги поддържат здрави като спиране на растежа на тумори. Някои неблгоприятни епигенетични промени са краткосрочни и обратими. Други продължават дълго време или дори цял живот.
Но епигенетичните белези също могат да бъдат полезни или защитни. Например предоставянето на бебето на много възможности за учене може да доведе до положителни епигенетични промени, които поддържат неговото психическо и физическо здраве за години напред.
Не можете да избирате гените, които получавате от родителите и не можете да контролирате много аспекти на света около Вас. Но познаването на всички фактори, които „подхранват“ нас и нашите деца може да помогне да направите всичко възможно за насърчаване на здрав епигеном.
Можем ли да повлияем положително на епигенома?
Няма унифицирани стъпки как да го направим, но учените вярват, че някои избори, които правим могат да подкрепят положителните епигенетични промени и да намалят риска от вредни и неблагоприятни промени. Няколко съвета:
- Яжте питателни храни. Диетолог може да помогне да създадете хранителен план, който отговаря на Вашите здравословни нужди и начин на живот
- Поддържайте физическа активност. Може да се обърнете към персонализиран треньор и Вашия лекар преди да започнете нов план за упражнения. Те ще се уверят, че всяко упражнение е безопасно за Вас
- Ограничете алкохола и избягвайте тютюневите изделия
- Опитайте се да се отпуснете колкото е възможно повече, за да управлявате стреса
Това са все неща върху които можете да работите сами. Но изследванията показват, че нашият епигеном е най-отворен за промяна през най-ранните години от живота. Така, че, ако сте родител или лице, което се грижи за дете е важно:
- Уверете се, че детето получава правилното хранене. Педиатърът може да посъветва как да направите това
- Дайте възможност на детето си да учи от най-ранна възраст. Това може да означава да давате играчки, които помагат да учат и запомнят или да говорите и четете на детето си и да го учите на нови думи
- Обградете детето си с подкрепящи, любящи хора, които го карат да се чувства удобно и безопасно
При всяко колебаниe се обърнете към специалист. Той ще помогне да получите необходимите ресурси, за да поддържате и защитавате себе си и децата.
В сравнение с други области на изследване епигенетиката е все още сравнително нова. Има много неща, които не знаем. Има още много за откриване. Медицински специалист може да Ви каже повече за ролята на Вашите гени и епигеномът за Вашето здраве и да Ви насочи към допълнителни ресурси.
https://my.clevelandclinic.org