Пробиотиците - важните микроорганизми за баланса на чревния микробиом
179Смята се, че бактериите в тялото ни превъзхождат броя на клетките в съотношение 10 към 1. Скорошно проучване казва, че съотношението е по-близо до 1 към 1. Според тези оценки в нашето тяло живеят 39–300 трилиона бактерии. Която и оценка да е най-точна това със сигурност е голямо число.
Голяма част от тези бактерии се намират в червата и повечето са безобидни. Някои са полезни, а малък брой могат да причинят заболяване. Наличието на правилните чревни бактерии е свързано с множество ползи за здравето:
- отслабване
- подобрено храносмилане
- повишена имунна функция
- по-здрава кожа
- намален риск от някои заболявания
Какво представляват пробиотиците?
Пробиотиците са живи микроорганизми, определени щамове "приятелски бактерии", които осигуряват ползи за здравето когато се консумират. Те често се приемат като добавки, които да помогнат за колонизирането на червата с добри микроорганизми.
Научната общност обаче често не точно наясно какви са точните ползи както и кои щамове бактерии са отговорни за определени функции.
Пробиотиците обикновено са бактерии, но някои видове дрожди също могат да функционират като пробиотици. Има и други микроорганизми в червата, които се изследват включително вируси, гъбички, археи и хелминти.
Можете да си набавите пробиотици от хранителни добавки, както и от храни приготвени чрез бактериална ферментация.
Пробиотичните храни включват кисело мляко, кефир, кисело зеле, темпе и кимчи. Пробиотиците не трябва да се бъркат с пребиотиците, които са въглехидрати, често диетични фибри, които помагат на приятелските бактерии, които вече са в червата да се хранят.
Продукти, които съдържат както пребиотици така и пробиотици се наричат синбиотици. Синбиотичните продукти обикновено съчетават полезни бактерии заедно с малко храна с която бактериите се хранят (пребиотиците), всичко това в една добавка.
Най-често срещаните пробиотични щамове бактерии са Lactobacillus и Bifidobacteria.
Всеки род включва различни видове и всеки вид има много щамове. На етикетите ще видите пробиотиците идентифицирани по техния специфичен щам (който включва рода), вида, подвида, ако има такъв и буквено-цифров код на щама.
Установено е, че различни пробиотици се справят с различни здравословни състояния. Така изборът на правилния тип или видове пробиотици е от съществено значение. Някои добавки известни като широкоспектърни пробиотици или мултипробиотици комбинират различни видове в един и същ продукт.
Въпреки, че доказателствата са обещаващи необходими са повече изследвания за ползите за здравето от пробиотиците. Някои изследователи предупреждават за възможни отрицателни ефекти на пробиотиците и призовават за повишено внимание и стриктно регулиране. Пробиотиците подобряват здравето когато се консумират в адекватни количества.
Значението на микроорганизмите за червата
Сложната общност от микроорганизми в червата се нарича чревна флора, чревна микробиота или чревен микробиом.
Чревната микробиота включва бактерии, вируси, гъбички, археи и хелминти като бактериите съставляват огромното мнозинство. Нашите черва са дом на сложна екосистема от 300–500 вида бактерии. По-голямата част от чревната флора се намира в дебелото черво, което е последната част от храносмилателния тракт.
Чревната флора изпълнява много важни функции за здравето. Произвежда витамини включително витамин К и някои от витамините от група В.
Също така превръща фибрите в късоверижни мазнини като бутират, пропионат и ацетат, които хранят чревната стена и изпълняват много метаболитни функции. Тези мазнини също така стимулират имунната система и укрепват стените на червата. Това може да помогне за предотвратяване на навлизането на нежелани вещества в тялото и провокирането на имунен отговор.
Чревната флора е силно чувствителна към нашата диета и проучванията показват, че небалансираната чревна флора е свързана с множество заболявания. Смята се, че тези заболявания включват затлъстяване, диабет тип 2, метаболитен синдром, сърдечни заболявания, колоректален рак, Алцхаймер и депресия. Пробиотиците и пребиотичните фибри могат да помогнат за коригиране на този баланс гарантирайки, че чревната система функционира оптимално.
Въздействие върху здравето на храносмилането
Пробиотиците са широко изследвани за тяхното въздействие върху здравето на храносмилането. Доказателствата сочат, че пробиотичните добавки могат да помогнат за лечението на диария свързана с прием на антибиотици и храносмилателни проблеми.
Когато хората приемат антибиотици особено за дълги периоди от време те често получават диария дори дълго след като инфекцията е била излекувана. Това е така, защото антибиотиците убиват много от естествените бактерии в червата, което променя баланса на червата и позволява на вредните бактерии да процъфтяват.
Пробиотиците могат също да помогнат в борбата със синдрома на раздразнените черва (IBS), често срещано храносмилателно разстройство намалявайки газовете, подуване на корема, запек, диария и други симптоми.
Изследванията относно ефективността на добавките с пробиотици за лечение на IBS са смесени. Преглед съобщава, че седем от проучванията показват подобрение на IBS с пробиотични добавки, но четири не. Изследванията показват, че многощамовите пробиотични добавки изглежда водят до най-голямо подобрение на IBS особено когато се приемат повече от 8 седмици.
Въпреки това много остава неизвестно за пробиотичното лечение на IBS. Въпроси като следните все още не са получили отговор:
- Кои симптоми на IBS се подобряват с пробиотиците?
- Кои пробиотици или пробиотични смеси са най-ефективни?
- Какви дози и продължителност на лечението с пробиотици са най-добри?
Изследователите намират ранните резултати от пробиотичното лечение на IBS за обещаващи, но казват, че са необходими допълнителни големи проучвания преди медицинските специалисти да могат уверено да предписват пробиотични лечения последователно за IBS.
Някои проучвания също отбелязват ползите от пробиотичните добавки срещу възпалителни заболявания на червата като болестта на Крон и улцерозен колит. Изследователите казват, че са необходими допълнителни изследвания преди лечението да бъде потвърдено като ефективно.
Пробиотиците могат също да помогнат в борбата с инфекциите с Helicobacter pylori, които са един от основните причинители на язви и рак на стомаха.
Ако в момента имате храносмилателни проблеми, които изглежда не можете да преодолеете пробиотична добавка може да е нещо за което да помислите. Не пропускайте първо да се консултирате с Вашия лекар.
Изследване на Хеликобактер пилори във фецес, за 28 лв., от МДЛ "Мед-Диа"
Влияние върху загубата на тегло
Някои изследвания показват, че хората със затлъстяване имат различни чревни бактерии от тези, които са слаби.
Изследванията показват връзка между чревните микроби и затлъстяването както при бебета така и при възрастни. Също така, че микробните промени в червата са фактор за развитие на затлъстяване при възрастни.
Ето защо много учени смятат, че чревните бактерии са важни за определяне на телесното тегло. Въпреки, че са необходими повече изследвания някои пробиотични щамове изглежда помагат за загуба на тегло. Въпреки това изследователите съветват да бъдете внимателни при прибързването с това заключение отбелязвайки, че все още има много неизвестни:
- специфичните щамове пробиотици, които да се използват
- дозировката и продължителността на приемане
- дългосрочните ефекти от лечението
- взаимодействието на възраст, пол, здравословни условия и начин на живот
В проучване 210 души със затръстяване с излишни коремни мазнини са приемали пробиотика Lactobacillus gasseri всеки ден. Участниците са загубили средно приблизително 8,5% от мазнините по корема си за 12 седмици. Когато участниците спрели да приемат пробиотика те върнали мазнините по корема в рамките на 4 седмици.
Доказателствата също така сочат, че Lactobacillus rhamnosus и Bifidobacterium lactis могат да помогнат за загуба на тегло и да помогнат за предотвратяване на затлъстяването въпреки, че са необходими повече изследвания.
Възходът на психобиотиците
През последното десетилетие изследванията показват, че червата и мозъкът са свързани в система наречена чревно-мозъчна ос. Тази ос свързва централната нервна система и нервите на червата, които управляват храносмилането.
Някои изследвания показват, че определени микроби в червата могат да повлияят на мозъка чрез тази ос както при здраве така и при болест. Тези бактерии са част от нововъзникваща област наречена „психобиотици“.
Изследванията показват, че психобиотиците могат да помогнат при лечението на когнитивни и неврологични разстройства като аутизъм, болест на Алцхаймер и болест на Паркинсон. Точно кои микроби са тези и как взаимодействат с мозъка е предмет на много съвременни изследвания.
Някои изследователи предполагат, че за някои хора приемането на добавки с определени щамове пробиотици може да е за предпочитане пред приема на психотропни лекарства, за да се справят с психическия стрес, самотата и скръбта.
Други ползи за здравето
Има много други предимства на пробиотиците. Те могат да помогнат при:
- Възпаление: Пробиотиците намаляват системното възпаление, водещ двигател на много заболявания
- Депресия и тревожност: Доказано е, че пробиотичните щамове Lactobacillus helveticus и Bifidobacterium longum намаляват симптомите на тревожност и депресия при хора с клинична депресия
- Холестерол в кръвта: Доказано е, че някои пробиотици понижават нивата на общия и LDL (лошия) холестерол въпреки, че изследванията остават противоречиви
- Кръвно налягане: Пробиотиците могат също да причинят умерено понижение на кръвното налягане
- Имунна функция: Няколко пробиотични щама могат да подобрят имунната функция, което вероятно води до намален риск от инфекции включително тези, които причиняват обикновена настинка
- Здраве на кожата: Има някои доказателства, че пробиотиците могат да бъдат полезни при акне, розацея и екзема, както и други кожни заболявания
- Против стареене. Въпреки, че изследванията са изключително ограничени има доказателства, че пробиотиците имат потенциала да удължат продължителността на живота чрез увеличаване на способността на клетките да се възпроизвеждат
Това е само малка част от ползите от пробиотиците тъй като текущите проучвания показват широк спектър от потенциални ефекти върху здравето.
Някои изследователи предполагат, че подобряването на чревния микробиом чрез пробиотични добавки и диета може да бъде стратегия за борба и лечение на инфекция с коронавирус.
Известно е, че COVID-19 уврежда имунната защита на организма чрез „цитокинова буря“ от прекомерни възпалителни цитокини. Смята се, че това е основната причина за влошено здраве и дори смърт Тъй като е доказано, че чревната флора укрепва имунната система и се бори с възпалението изследователите смятат, че пробиотичните добавки могат да помогнат за ускоряване на възстановяването от коронавирус чрез инхибиране или ограничаване на тази „цитокинова буря“.
Освен това хората с COVID-19 съобщават за стомашно-чревни симптоми като диария, гадене, повръщане, коремна болка и загуба на апетит. Някои изследователи теоретизират, че пробиотиците могат да помогнат за предотвратяване на коронавируса като блокират рецептора на ангиотензин-конвертиращия ензим (ACE) където патогенът SARS-CoV-2 навлиза в тялото, за да нахлуе в стомашно-чревните клетки.
Друга предложена връзка между COVID-19 и пробиотиците включва „ос черва-бял дроб“. Система за комуникация и взаимодействие между чревната и белодробната тъкан, която се осъществява чрез микроорганизми от човешкия микробиом.
Известно е, че дисбалансите на чревната флора са свързани с белодробни заболявания и инфекции на дихателните пътища. Изследователите предполагат, че коригирането на тези дисбаланси може да насърчи оптималното здраве на белите дробове, което може да помогне за предпазване от патогени като SARS-CoV-2.
Други изследвания показват, че добавките с пробиотик могат да стимулират антивирусната активност като цяло за подобряване на имунната, белодробната и противовъзпалителната реакция, което може да помогне за изчистване на инфекцията SARS-CoV-2.
Всички тези хипотези са на теоретичен етап. Изследователите казват, че са необходими допълнителни проучвания, за да ги потвърдят.
Проучване препоръчва повишено внимание предполагайки, че не всички пробиотични щамове ще упражнят същите ефекти. Поставя под въпрос дали добавките с пробиотик могат да променят съдържанието на чревния микробиом достатъчно, за да се бори с COVID-19.
Безопасност и странични ефекти
Пробиотиците обикновено се понасят добре и се считат за безопасни за повечето хора. Правилата обаче се различават за различните пробиотици така, че трябва да сте внимателни при избора на продукт.
Избор на пробиотици
Докато се сблъсквате с големия избор от налични пробиотици може да се почувствате претоварени. Изборът може да бъде труден.
В Съединените щати пробиотиците обикновено се продават като хранителни съставки, лекарства или хранителни добавки. Въпреки, че Администрацията по храните и лекарствата (FDA) регулира всяко от тях по различни начини повечето храни и добавки не изискват одобрение преди пускане на пазара.
В резултат на това някои компании се възползват от шума около пробиотиците, за да продават добавки, които етикетират като пробиотични и правят твърдения, които не са подкрепени с доказателства.
Правилата за пробиотиците се различават значително по света така, че онлайн поръчката от други страни е рисковано. Нерегламентираните хранителни продукти, козметика и добавки са лесни за намиране в чужбина, но тяхната безопасност не е потвърдена.
Търсенето на компании, които следват най-добрите практики като например тестване от трети страни може да помогне да намерите висококачествени добавки. Най-добрият избор е да се консултирате с лекаря си, който може да препоръча продукти за които се знае, че са безопасни и ефективни.
Странични ефекти на пробиотиците
През първите няколко дни от приема на пробиотична добавка може да изпитате странични ефекти свързани с храносмилането като газове и лек коремен дискомфорт. Тези симптоми на храносмилателната система трябва да отшумят в рамките на няколко дни и след като се приспособите храносмилането трябва да започне да се подобрява.
При хора с компрометирана имунна система включително тези с ХИВ, СПИН и няколко други състояния пробиотиците могат да доведат до опасни инфекции. Ако имате медицинско състояние консултирайте се с Вашия лекар преди да вземете пробиотична добавка.
Предизвикателства пред изследователите
Науката направи огромен напредък през последните две десетилетия към разбирането на ролята, която пробиотиците играят в човешкото здраве и болести. Все пак изследването на пробиотиците продължава и има какво да се научи.
Въпреки широко разпространените проучвания изследователите все още работят върху идентифицирането на всички отделни видове микроби, които живеят в червата ни. Идентифицирането им е от решаващо значение за разбирането как функционират и каква е ролята им за здравето на човека.
Например през 2019 г. изследователи съобщават за идентифициране на близо 2000 неизвестни досега вида чревни бактерии. Това е голяма стъпка към категоризирането на микробите живеещи в човешките черва.
След идентифицирането на микроорганизмите следващото предизвикателство пред изследователите е да свържат различните видове, подвидове и щамове микроби с техните ефекти върху човешкото здраве и тук нещата стават трудни. Въпреки, че хиляди проучвания са оценили ползите за здравето от пробиотиците за много клинични състояния резултатите често си противоречат.
Една от причините за това е, че методите за обработка и анализ на данни за пробиотици не са последователни в целия свят. Това води до противоречиви изследователски анализи на публикувани данни.
Стандартизирането на изследването на пробиотиците е предизвикателство тъй като човешкото тяло съдържа голям и разнообразен набор от микроорганизми, които варират в различните страни и дори сред хората в една и съща страна.
Освен това самите бактериални щамове непрекъснато се развиват, както и здравето и околната среда на гостоприемниците.
Изследователите на пробиотиците са изправени пред задачата да класифицират трилиони постоянно променящи се организми в различна и развиваща се среда.
Едва развитието на изчислителния анализ на геномите на колективни групи микроби (наречени метагеномика) през последните две десетилетия прави тази сложна задача изобщо възможна.
Учените трябва да стандартизират планина от понякога противоречиви доказателства от хиляди проучвания и след това да превърнат тези доказателства в ясни препоръки за терапевтична употреба на пробиотици.
Те също така трябва да създадат система за стандартизиране на резултатите от изследванията, за да разработят ясни терапевтични препоръки за употребата на пробиотици.
Поддържането на здрави черва е нещо повече от приема на пробиотична добавка. Ежедневната диета и упражненията са също толкова важни тъй като много фактори от начина на живот влияят на чревните ви бактерии.
Пробиотичните добавки обаче могат да предложат широк спектър от ползи с малко странични ефекти. Ако се интересувате от подобряване на здравето на червата си си струва да ги опитате.
Не забравяйте първо да говорите с Вашия лекар, за да се уверите, че опитвате правилните щамове в точните количества и да избегнете всякакви странични ефекти.
Винаги се препоръчва повишено внимание когато започвате с пробиотици. Уверете се, че използвате реномиран продукт, започнете бавно и получете добър съвет от доверен медицински специалист.
https://www.healthline.com