10 храни, които да ви помогнат да детоксикирате вашите бъбреци.
5974Бъбреците са крехки, като устройство, те нямат способността да се регенерират. Затова трябва да се погрижим за тях. Затова е хубаво да знаете как работят и кои храни биха им помогнали.
Детоксикиращите храни са определят от здравето и състоянието на вашите бъбреци. Хронично заболяване на бъбреци е доста често срещана диагноза. Хронично заболяване на бъбреците се смята, когато нивото на филтрация падне под 60мл/мин за повече от 3 месеца. В световен мащаб всеки седми човек е засегнат.
Бъбреците са изпълнени с малки съдове, които се наричат микротубули, когато тези съдове са наранени се получава микросъдова болест. Диабет тип 2 може да доведе до микросъдова болест. Високата кръвна захар може също да навреди на състоянието на тези съдове. Високото кръвно налягане увеличава триенето, което претоварва тези съдове. В последствие от тези състояния на високо кръвно и висока кръвна захар може да се стигне до възпаление на бъбреците. Лекарства като: аспирин и тиленол също могат да разрушат тези съдове.
Пакет "Бъбречна функция" и такса пробовземане от МЛ "Д-р Тошкина"
Пакет "Бъбречна функция" от Лаборатории "Кандиларов"
Захарта и инсулиновата резистентност, освен че могат да навредят на здравето на бъбреците, могат да доведат и до метаболитен синдром. Инсулиновата резистентност води до високо кръвно налягане, а захарта уврежда имунната система, както споменахме по-горе това са основните причини на микросъдова болест и влошаването на състоянието на бъбреците.
Етапи на Хроничната бъбречна недостатъчност
Етап 1
- Етап 1 е когато нивото на филтрация е над 90мл/мин, което е нормалното състояние.
Етап 2
- Етап 2 е когато нивата на филтрация паднат под 90мл/мин, но са над 60.
Етап 3
- Етап 3 е когато настъпват проблемите тогава вашият индекс на филтрация е в диапазона 60-30, този етап има под категория 3а и 3б.
Етап 4
- Етап 4 е когато нивото на филтрация е под 30 , но над 15
Етап 5
- При този етап нивото на филтрация е под 15мл/мин, което показва, че бъбреците ви скоро могат да откажат.
Ще започнем с най-рисковия етап, а именно петият. В световен мащаб са засегнати около 2 милиона души. Когато сте в етап 5 има две възможности.
Диализа
Диализа това е процес, който симулира бъбречната функция и филтрира кръвта. Този процес може да ви поддържа живи, когато бъбреците ви вече са нефункционални, но този начин на живот е некомфортен. Процентът на оцеляване за 5 години е 35%. Има хора, които оцеляват в продължение на 20-30 години, но това са много редки случаи, най-смъртоносният период е през първата година.
При нормални обстоятелства индивид доживял до 60 години е очаквателно да оцелее до 80-85, но при човек поставен на диализа на 60-тия си рожден ден, то това очакване е 64 години.
Трансплантация
При трансплантацията шансът за оцеляване през следващите 5 години е 80%, което е доста по-оптимистично от 35-те процента при диализата. Проблемът възниква при стотиците хиляди чакащи за трансплантация, годишно в Америка се намират около 20 хиляди бъбрека годишно.
Хората с бъбречни проблеми трябва да лимитират консумацията на дадени храни, защото бъбреците нямат способността да филтрират натрия, калия, фосфора и азота. Те са остатъчните продукти от дадени протеини и дори при консумацията на вода.
Грешно схващане, е че протеините са лошо нещо и трябва да се спрат. Протеините са нужни за изграждане на тъкан. Здравите бъбреци се нуждаят от протеини, за да се възстановят. Леко увредените бъбреци подобно на здравите се нуждаят от протеини, за да се заздравят и възстановят.
Здравите бъбреци се нуждаят от тези протеини, а при вече увредените бъбреци тези протеини трябва да бъдат намалени, но не изцяло спирани.
Диета при етап 1 и 2
Етап 1 и 2 показват едни нормално работещи бъбреци с леко намалена ефикасност. При етап 1 специална диета не е нужда.
При етап 2 е хубаво да обърнете повече внимание на кръвната ви картина, дали случайно нямате прекалено голямо количество минерали от даден тип и това да затруднява работата на бъбреците. Ако всичко с количеството минерали е наред, то препоръчително е да ядете храни с високо съдържание на протеини, за да може бъбреците да се възстановят.
Ако имате проблем с високото кръвно, то проблемът сигурно идва от инсулиновата резистентност. Инсулинът запушва бъбреците, ако това е случаят се препоръчва нисковъглехидратна диета с нея лесно се елиминират храните, които натоварват и запушват бъбреците. Протеинът е важен не го изключвайте съвсем, но и не прекалявайте защото както споменахме остатъчните продукти са вредни за бъбреците.
Хубаво е да правите упражнения за намаляване на стреса, тъй като стреса повишава кръвното налягане, което натоварва бъбреците.
Нека се върнем отново на етап 5, при този етап трябва да се обърнете към специалист и да НЕ се опитвате да подобрите състоянието си сами. Специалистът към когото трябва да се обърнете е „нефролог“. Трябва да лимитирате приема си на натрий, калий и фосфор, защото бъбреците ви не могат да ги обработват, те не могат да обработят дори течностите правилно, което налага лимитирането на приема на вода.
Протеинът, който отговаря за задържане на вода с тялото се нарича албумин. Когато бъбреците не са в добро състояние, то черният дроб също страда и в такива състояния продукцията на албумин е изключително занижена. Затова е важно да се приема протеин, за да може тялото да възстановява тези липси. Хубаво е качеството на протеина да е високо, тъй като колкото по-високо е качеството, толкова по-малка е продукцията на азот.
Диета при етап 3 и 4
При тези етапи вече има нанесени щети върху бъбреците, но все още може да бъде помогнато за тяхното състояние. При тези етапи трябва да намалите количестовото натрий до 2000 милиграма на ден, количеството фосфор трябва да бъде <1000 на ден, количеството протейн трябва да е в диапазона от 60 до 80 грама в зависимост от ръста. Калият има малко повече специфики според това в коя под група на етап 3 сте – а или б. Ако сте в 3а(нивото на филтрация е между 45 и 60), тогава не трябва да лимитирате нивата на калия, понеже той е нужен на цялото тяло, но ако попадате в 3б с нива на филтрация от 30 до 45, то трябва да го лимитирате под 3000 милиграма на ден и ако навлезете в етап 4 трябва той да бъде лимитиран под 2000.
Ябилки
Ябълките могат да помогна на хора в етап 3 и 4 те имат добри прочистващи качества и нивата на фосфор са доста ниски, ако обаче имате проблем с инсулиновата резистентност, то те могат да ви навредят заради добавената захар в такъв случай се препоръчват чушки, те имат почти същите стойности, като ябълките, но без добавените захари.
Горски плодове
Малините също са добър вариант, заради богатите си хранителни качества, ниските си нива на захари и ниските нива на калий, фосфор и натрий. Червените боровинки също са полезни, но подобно на ябълките могат да навредя при хора с диабет, заради добавената захар, която е нужна понеже червената боровинка не е много приятна без подлсладител.
Зеле
Зелето е с ниски нива на калий, фосфор и натрий, което го прави подходящо също така може да бъде използвано в много рецепти.
Карфиол
Карфиолът подобно на зелето е с ниски нива на вредни вещества и може да се консумира под много форми, важно е да се внимава при по-късните етапи, където трябва да се внимава повече с нивата на натрий.
Салата
Лук
Лукът е с ниско съдържание на калий, натрий, фосфор също така е с ниско съдържание на въглехидрати.
Яйца
На много места се препоръчва да се премахва жълтъка и да се набляга на белтъка, проблемът с тази практика възниква, защото ако се консумира само белтъка по-голямо количество азот ще бъде отделено, което е вредно за бъбреците. Затова е по-добре да се изяжда цялото яйце, но да се лимитира честотата на консумация.
Месо и риба
Месото и рибата е хубаво да се лимитрат, а не да се спират напълно. Протеините са нужни, за да се регенерират тъканите из цялото тяло.
Чесън, джинджър, куркума
Те са известни със свойте анти-възпалителни и пречистващи свойства.
Източник: Dr. Sten Ekberg