9 основни лабораторни теста с които да следим зравето си, за да сме здрави и активни
2660Редовното кръвно изследване е важен начин да следите цялостното си благосъстояние. Редовното провеждане на лабораторни тестове може да помогне да визуализирате промените, които тялото претърпява с възрастта и да Ви даде възможност да вземате информирани решения за здравето.
Кръвните тестове предоставят решаваща картина на цялостното здраве и благополучие. Тези изследвания помагат за ранното идентифициране на заболяване, което от своя страна може да избегне прогресирането му в по - тежки стадии. Също така могат да помогнат да се определи колко добре тялото реагира на различни лечения за заболявания.
Колко често трябва да правим рутинни лабораторни изследвания?
Лекарят обикновено може да препоръча рутинни кръвни изследвания поне веднъж годишно. Други причини да направите кръвни изследвания:
- Ако желаете промяна в начина на живот
- Аномалии в различни параметри като липопротеини с висока плътност (HDL) и липопротеини с ниска плътност (LDL) могат да Ви насочат да промените диетата си или фитнес плана
- Ако изпитвате необичайни, постоянни симптоми като умора, необичайно наддаване или загуба на тегло или нова болка
- Ако сте изложени на повишен риск от определени заболявания поради фамилна анамнеза или навици в начина на живот
- Ако искате да оцените или намалите риска от заболявания или усложнения тъй като редовните кръвни изследвания могат да идентифицират предупредителните признаци на повечето заболявания
Десетте най - добри рутинни кръвни теста, които имат ключова роля за поддържането на добро здраве и да не се притеснявате от скрити здравословни проблеми:
1.Пълна кръвна картина (ПКК). Рутинната ПКК измерва нивата на различни компоненти на всяка основна клетка в кръвта включително:
- Червени кръвни клетки (еритроцити)
- Бели кръвни клетки (WBC)
- Тромбоцити
- Хемоглобин (протеин в червените кръвни телца)
- Хематокрит
- Среден корпускуларен обем и още някои кръвни показатели
Анормалните нива на ПКК могат да показват:
- Липса на достатъчно кръвни клетки
- Хранителни дефицити като витамин B6 или B12
- Възпаление на тъканите
- Дефицит на желязо
- Признаци на инфекция
- Сърдечни заболявания
2. Панел за електролити. Основният тест за електролити се състои от измерване на определени минерални съединения в кръвта като например:
- Натрий
- Калий
- Магнезий
- Хлорид
Аномалия в тези параметри предполага дехидратация, недохранване или хормонален дисбаланс и др.
3. Панел Черен дроб. Чернодробен панел или чернодробен функционален тест проверява различни параметри като ензими, протеини и други вещества произведени от черния дроб. Някои от важните стойности, които тестът за чернодробна функция предоставя:
- Албумин
- Алкална фосфатаза (ALP)
- Аланин аминотрансфераза (ALT)
- Аспартат аминотрансфераза (AST)
- Билирубин
Повишените нива на тези компоненти могат да показват чернодробни заболявания като мастен черен дроб, хепатит, цироза и др. докато намалените нива на ALP могат да бъдат диагностичен маркер за нарушения на костния метаболизъм.
4.Липиден панел. Този тест определя нивата на различните видове холестерол и свързаните с него мазнини в кръвта. Обикновено включва:
- HDL или „добър” холестерол
- LDL или „лош“ холестерол
- Триглицериди
- Общ холестерол
Този панел се прави за оценка на риска от сърдечни заболявания особено при по - възрастни хора. Резултатите от този тест също могат да повлияят и подобрят избора на начин на живот.
5.Тироиден панел. Панелът на щитовидната жлеза или тестовете за функцията на щитовидната жлеза оценяват колко добре щитовидната жлеза произвежда и реагира на определени хормони:
- Трийодтиронин (Т3): Този хормон в комбинация с Т4 регулира сърдечната честота и телесната температура
- Тироксин (Т4): Заедно с Т3 този хормон регулира метаболизма
- Тироид-стимулиращ хормон (TSH): Този хормон модулира нивата на хормоните, които освобождава щитовидната жлеза
Анормалните нива на тези хормони могат да доведат до множество състояния като ниски нива на протеини и нарушения в растежа на щитовидната жлеза и анормални нива на полови хормони включително тестостерон или естроген.
6. Панел диабет. Диагностичните тестове за диабет включват тестове за плазмена глюкоза на гладно (FPG), кръвна захар след хранене и тестове за гликиран хемоглобин (HbA1c).
Лекарят ще оцени резултатите от тестовете и ще определи колко добре се контролира кръвната захар от тялото. HbA1c тестът оценява количеството глюкоза в кръвта и се прави главно за проследяване на контрола на кръвната захар при пациент с диабет. Изследванията за кръвна захар могат също така да помогнат при анализирането на състоянието на диабет или преддиабетно състояние.
7.Тест за основни хранителни вещества. Кръвните тестове оценяващи нивата на определени хранителни вещества в организма като желязо, витамин D, витамин B12 и магнезий са важни тъй като те са от решаващо значение за оптималните телесни функции.
Повечето хора имат дефицит на витамини и хранителни вещества по различни причини, затова е наложително да се оценят тези нива и да се попълнят липсите когато е необходимо. Добавянето на тези хранителни вещества може да предотврати желязодефицитна анемия, риск от падане, фрактури, остра или хронична болка и др.
8.Възпалителни маркери. Тестовете за възпалителни маркери включват С-реактивен протеин (CRP) и хомоцистеин. Повишените нива на CRP са показателни за възпаление в тялото и са свързани с повишен риск от:
- сърдечни инциденти
- възпаление на артериите
- възпалително заболяване на червата (IBD)
- ревматоиден артрит
- депресия
Повишенията в стойностите на аминокиселината хомоцистеин са свързани с:
- инсулт и сърдечни заболявания
- промени в нивата на витамин B6, B12 и фолиева киселина
- бъбречни заболявания
9. Панел за коагулация. Тестовете за коагулация включват тест за протромбиново време (PT) и международно нормализирано съотношение (INR) които измерват способността на тялото да съсирва кръвта и времето необходимо за съсирване на кръвта.
Съсирването на кръвта е ключов процес за тялото и тези кръвни тестове могат да предотвратят кървене в случай на нараняване, хирургична процедура и др. В допълнение резултатите от тези тестове могат да диагностицират всички основни състояния свързани с неправилно съсирване като например:
- Остра миелоидна левкемия
- Хемофилия
- Тромбоза
- Състояния на черния дроб
- Дефицит на витамин К
Посещавайки лаборатория, за да си направим рутинни тестове трябва да са ръководим от мотото „превенцията е по - добра от лечението“. Ранното диагностициране на определени заболявания може да предложи превенция срещу прогресирането им в по - тежка форма. Въпреки това тези лабораторни тестове често не са достатъчни за поставяне на окончателна диагноза.
Кръвните тестове се прилагат за откриване на аномалия, която допълнително се свързва с други изследвания с помощта на медицински специалист, за да се получи окончателна диагноза.
По - голямата част от кръвните тестове изискват гладуване в продължение на 8–12 часа, което може да гарантира, че резултатите от теста не съдържат никакви променливи включително витамини, протеини и други хранителни вещества така, че резултатите от теста да бъдат възможно най - точни.
Необходимо е да се правят рутинни кръвни изследвания поне веднъж годишно. Винаги приемайте съветите на Вашия лекар, за да разберете дали имате нужда от други изследвания, за да си осигурите оптимално здраве.
https://www.metropolisindia.com