Функционално изследване на дишането: Как да интерпретирате вашите резултати?
8670Функционално изследване на дишането (ФИД) се нарича изследването, което оценява функцията на белите ви дробове. При него се измерва въздушния поток при вдишване и издишване. За целта е необходимо да дишате през устройство, свързано с компютър, което показва обемът и скоростта на преминаване на въздуха пред дихателните пътища.
Функционалното изследване на дишането (ФИД) се използва за диагностициране на редица заболявания на белите дробове и помага те да бъдат отграничени едно от друго. Най-честите от тях са Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), бронхиална астма, различни форми на засягане на белодробната тъкан и други нарушения на белодробната функция. Чрез спирометрия се проследява развитието на хроничните белодробни заболявания и ефекта от приложеното лечение.
Необходима ли е подготовка за провеждане на изследването?
Функционално изследване на дишането от "Градска кардиология"
Преглед при професор пулмолог + Функционално изследване на дишането от "Градска кардиология"
Спирометрията е кратко и безболезнено изследване. Не се налага специална подготовка, преди извършването му, но все пак е дборе да се спазват следните правила:
- На пушете поне един час преди спирометричен тест.
- Добре е да избягвате алкохола в този ден, както и да не приемате твърде голяма количество храна, която може да повлияе на способността ви да дишате дълбоко.
- Не носете тесни дрехи, които биха ограничили дишането ви.
- В зависимост от целта на изследването, вашият лекар може да да ви даде указания относно употребата на някои лекарства преди извършването му.
Как преминава функционалното изследване на дишането?
- За да започне изследването ще седнете на стол пред апарата. Ще ви поставят щипка на носа и ще ви дадат указания да дишате през еднократен антибактериален филтър, предназначен само за вас.
- Вашият лекар ще ви инструктира да поемете дълбоко въздух, да задържите дъха си за няколко секунди и след това да издишате възможно най-силно в тръбичката на филтъра.
- Ще повторите този тест поне три пъти, за да сте сигурни, че резултатите ви са коректни. Ако има много разлики между резултатите от отделните дишания, може да направите и повече опити. Окончателният резултат се формира от най-високата стойност от три близки по стойности опита. Когато се използва за проследяване на дихателни нарушения, спирометричното изследване обикновено се прави веднъж годишно. Ако уврежданията са по-напреднали е възможно изследването да се прави много по-често.
Има ли странични ефекти при провеждане на ФИД?
Изследването е безопасно и не се очакват усложнения. Поради дълбокото дишане е възможно да се появи лека замаяност или умора. В много редки случаи изследването може да предизвика по- сериозен задух.
Интерпретация на резултатите
Нормалните резултати от спирометрията варират от човек на човек. Те се определят от вашата възраст, ръст, раса и пол. Преди началото на изследването, вашият лекар ще ви попита за тези параметри и ще изчисли предвидената за вас нормална стойност.
Функционалното изследване на дишането се счита за нормално, ако резултатът ви е 80 или повече процента от предварително изчислената стойност.
Спирометрията измерва два ключови показателя: Форсиран витален капацитет, при издишване (FVC) и Форсиран експираторен (при издишване) обем за една секунда (FEV1). Вашият лекар също ги разглежда като комбинирано число, известно като съотношение FEV1 / FVC. Ако имате запушени дихателни пътища, количеството въздух, което можете бързо да издухате от белите дробове, ще бъде намалено. Това води до по-ниско съотношение FEV1 и FEV1 / FVC.
Форсиран витален капацитет, при издишване (FVC)
Това е едно от основните измервания на спирометрията и представлява най-голямото общо количество въздух, което можете бързо да издишате след възможно най-дълбоко вдишване. Ако стойностите на този параметър са по-ниски, значи нещо ограничава обема на дишането ви.
Това може да се дължи на рестриктивно или обструктивно белодробно заболяване или и на двете едновременно. За да се определи кой тип белодробно заболяване е налице често се налагат допълнителни изследвания.
Форсиран експираторен (при издишване) обем за една секунда (FEV1)
Второто ключово измерване на спирометрията е FEV1. Това е максималното количеството въздух, което можете да издишате за една секунда. За нормален резултат се счита стойност, която е 80 или повече процента от предвидената норма. Резултатите могат да бъдат степенувани по тежест като стойности от 35%-59% се отчитат при сериозно заболяване.