Хроничен тонзилит
520Хроничният тонзилит е продължаваща инфекция на сливиците. Ако имате хроничен тонзилит може да се наложи отстраняване на сливиците.
Тонзилитът е инфекция на сливиците. Обикновено продължава около седмица. Въпреки това когато продължи повече от 14 дни се счита за хроничен тонзилит.
Хроничният тонзилит може да доведе до други състояния, които се нуждаят от допълнително лечение. Ако има повтарящи се пристъпи на тонзилит може да се наложи хирургично отстраняване на сливиците.
Тонзилитът е инфекция на сливиците, кръглите органи в началото на гърлото в задната част на устата. Те са лимфоидни тъкани като лимфни възли отговорни за подпомагане на борбата с инфекциите. Сливиците се увеличават и възпаляват.
Хроничният тонзилит е инфекция на сливиците, която продължава повече от седмица или две. Може да продължи седмици или месеци.
Рецидивиращ тонзилит развива, ако има инфекции на сливиците пет или повече пъти годишно. Тези повтарящи се инфекции може да не продължат толкова дни колкото хроничният тонзилит.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА УНГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Симптоми на хроничен тонзилит
Основният симптом на хроничния тонзилит е възпалено гърло, което продължава повече от 2 седмици. Други симптоми могат да включват:
- дрезгав или драскащ глас
- болка при преглъщане
- треска
- главоболие
- червени и подути сливици
- бели или жълти петна по сливиците
- подути, болезнени лимфни възли на врата и челюстта
- втрисане
- болки в ушите
- стомашни болки
- схванат врат
- лош дъх
Диагностика
За да диагностицира тонзилит медицински специалист ще направи физически преглед на гърлото и сливиците. По време на прегледа може също така да се вземе гърлен секрет, който да се изследва за инфекция в сливиците.
Пълната кръвна картина може да помогне на лекаря да определи дали инфекцията е причинена от вирус или бактерия. Тези резултати ще помогнат да се разбере кои лекарства да се предпишат и какви други възможности за лечение могат да са най-добри за съответния пациент.
Кога да посетите лекар?
Въпреки, че тонзилитът може да изчезне сам има обстоятелства при които може да се наложи да потърсите медицинска помощ като например:
- ако тонзилитът продължи повече от 4 дни
- ако се появят бели петна по сливиците
- ако имате температура от 38,3°C или по-висока
Потърсете спешна помощ за дете с тонзилит което има:
- затруднено дишане
- прекомерно слюноотделяне
- болка, която пречи да яде или пие
Лечение
Докато тонзилитът може да изчезне без лечение за седмица или по-малко ще трябва да посетите лекар, ако имате хроничен тонзилит. Възможностите за лечение на хроничен тонзилит включват:
- перорални антибиотици, ако инфекцията е причинена от бактерии
- домашни средства за лечение на симптомите като например:
- гаргара със солена вода
- болкоуспокояващи без рецепта
- таблетки за гърло
- орални спрейове
- операция за отстраняване на вашите сливици (тонзилектомия)
Възможни усложнения
Рядко могат да възникнат усложнения на хроничния тонзилит. Те могат да включват:
- дехидратация
- перитонзиларен абсцес (пълна с гной област близо до сливиците)
- ушни инфекции
- промени в дишането по време на сън (обструктивна сънна апнея) когато сливиците са подути
Ако хроничният тонзилит е причинен от стрептокок могат да възникнат следните усложнения:
- ревматична треска
- скарлатина
- остър гломерулонефрит (бъбречна инфекция, която може да доведе до бъбречна недостатъчност)
Повечето пациенти с хроничен тонзилит реагират на лечение в зависимост от вида на инфекцията. Някои хора с хроничен тонзилит е възможно да се нуждаят от операция за отстраняване на сливиците.
Възстановяването от тази операция обикновено е около 10 дни, но може да е и по-дълго особено при възрастни.
Стрептокок в гърлото или тонзилит?
Стрептокок в гърлото е подгрупа на тонзилит, който може да се нарече остър или хроничен стрептококов тонзилит.
Тонзилитът причинен от стрептокок може да се почувства по-зле и да включва симптоми като гадене и повръщане. Тонзилитът причинен от вирус от друга страна може да включва респираторни симптоми като хрема, заден секрет и кашлица. Лекарят може да назначи тестове, за да определи състоянието.
Лечението може да е различно тъй като стрептокок в гърлото се причинява от стрептокок от група А, вид бактерии, а тонзилитът най-често се причинява от вирусна инфекция.
Тонзилитът при възрастни и деца
Тонзилитът е по-често срещан при деца отколкото при възрастни, но не е непременно по-сериозен когато се прояви при възрастни. Въпреки това, ако възрастен има хроничен тонзилит и се нуждае от тонзилектомия възстановяването може да бъде по-сложно. Възрастните може да са по-склонни да получат кървене след тонзилектомия.
Възможно ли е хроничният тонзилит да означава рак?
Ракът на сливиците наричан също орофарингеален рак (OPC) е изключително рядък така, че е малко вероятно хроничният тонзилит да е OPC.
OPC има тенденция да бъде едностранен (в едната сливица) докато хроничният тонзилит има тенденция да бъде двустранен (в двете сливици). Рисковите фактори за OPC включват:
- пушене
- HPV
- възраст над 50 години
- пиене на алкохол
НPV-медиираният OPC е по-често срещан при по-млади мъже отколкото OPC причинен от тютюнопушене или пиене.
Ракът на сливиците може да се прояви като тонзилит. Ако имате болка в гърлото, която продължава повече от 2 или 3 седмици, безболезнена бучка отстрани на гърлото или симптоми на хроничен тонзилит посетете лекар.
Важно е да потърсите медицинска помощ, ако имате възпалено гърло или други симптоми на тонзилит, които не изчезват в рамките на няколко дни.
https://www.healthline.com