Компютърна томография (КТ) на шийните прешлени - какво трябва да знаем
1709Тестът на образна диагностика Компютърна томография (КТ) е медицинска процедура, която използва специализирано рентгеново оборудване и компютърни изображения за създаване на визуален модел. КТ на шийните прешлени изследва цервикалния (шийния) дял на гръбначния стълб.
Шийният отдел на гръбначния стълб е частта от гръбначния стълб, която представлява врата. Поради това тестът се нарича още КТ на врата. Лекарят може да назначи този тест при наскоро претърпяна злополука или ако пациент страда от болки във врата.
Причини за извършване на КТ на шийните прешлени
Най-честата причина за КТ на гръбначния стълб е преглед за наранявания след инцидент. Изследването може да помогне на лекаря да диагностицира точно потенциални наранявания на тази специфична област на гръбначния стълб и КТ на шийните прешлени може се назначи при:
- дискова херния, която е най-честата причина за болки в гърба
- вродени дефекти на шийния отдел на гръбначния стълб при деца
- тумори, които може да са започнали в гръбначния стълб или на друго място в тялото
- счупени кости или зони с потенциална нестабилност
- инфекции засягащи цервикалния дял на гръбначния стълб
КТ може да предостави важна информация при определени костни заболявания като артрит или остеопороза чрез измерване на костната плътност. Това може да помогне на лекаря да определи тежестта на състоянието и да идентифицира всички слаби области, които трябва да бъдат защитени от фрактури.
Ако се прави биопсия (отстраняване на тъкан) или се премахва течност от инфектирана област в шийните прешлени може да използва КТ на врата като ориентир по време на процедурата.
КТ сканиране на врата може да се направи заедно с други тестове като ЯМР сканиране или рентгенова снимка.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА КОМПЮТЪРНА ТОМОГРАФИЯ С ОТСТЪПКА ТУК!
Скенер на зона по избор от Болница "Доверие"
Как протича КТ?
Рентгеновата снимка насочва малко количество радиация в тялото. Костите и меките тъкани абсорбират радиацията по различен начин така, че се показват в различни цветове на рентгеновия филм. Костите изглеждат бели. Меките тъкани и органи изглеждат сиви, а въздуха изглежда като черна област.
КТ сканирането функционира по подобен начин, но вместо едно плоско изображение много рентгенови лъчи се разпространяват в спирала. Това осигурява повече детайли и точност.
След настаняване на пациента в скенера множество рентгенови лъчи се движат около горната част на торса и врата с кръгови движения докато електронните рентгенови детектори измерват радиацията, която тялото абсорбира. Компютър интерпретира тази информация, за да създаде отделни изображения наречени срезове. След това те се комбинират, за да се създаде 3-D модел на цервикалния дял на гръбначния стълб.
КТ сканирането отнема около 10 до 20 минути.
В някои случаи може да се наложи пациентът да получи контраст. Това ще помогне на лекаря да види ясно определени области в тялото. Ако сканирането изисква контраст пациентът ще го получи интравенозно или чрез инжекция близо до гръбначния мозък. Контрастът се инжектира преди началото на теста.
Пациентът обикновено ляга по гръб на маса за преглед, която се плъзга в тунел в центъра на КТ скенера. След това масата ще се движи бавно през скенера докато рентгеновите лъчи записват изображения.
Всяко движение, което пациентът извърщва докато е вътре в скенера може да повлияе на КТ изображенията. Трябва да остане неподвижен по време на теста така, че изображенията да бъдат възможно най-ясни. Понякога се използват възглавница и презрамки, за да помогнат пациентът да е максимално фиксиран.
Ако знаете, че Ви е трудно да останете неподвижни или ако страдате от клаустрофобия може да помолите за успокоително, но обикновено не е необходимо, защото тестът е много кратък.
Докато самото сканиране е безболезнено може да забележите някои странни усещания като топлина в тялото или метален вкус в устата веднага след получаване на контраста. Това усещане трябва да изчезне след няколко минути.
Подготовка
Не забравяйте да уведомите, ако имате алергии, диабет или анамнеза за бъбречно заболяване. В редки случаи пациенти имат алергична реакция към контраста. Може също да се предизвика негативна реакция, ако се приемат определени лекарства за лечение на диабет.
Не трябва да ядете или пиете четири до шест часа преди сканирането, ако получавате контраст.
Обикновено се препоръчва КТ да не се извършва по време на бременност, освен ако ползите от сканирането не надвишават рисковете. При бременност лекарят ще прецени необходимостта пред рисковете преди да се подложи пациентката на този преглед.
Трябва да свалите всички метални предмети, които могат да повлияят на КТ:
- бижута
- пиърсинги
- очила
- слухови апарати
- подвижни стоматологични изделия
Някои машини имат ограничение на теглото.
Рискове
Както при всяка процедура включваща излагане на радиация има много малък риск от развитие на рак от КТ. Експозицията от всяко едно сканиране е много ниска.
Ползите от диагностицирането на сериозен проблем с шийния отдел на гръбначния стълб превишават всеки риск от излагането на радиация.
Повечето пациенти нямат проблеми с контраста. За тези, които са алергични към йода, който обикновено се използва в багрилото страничните ефекти могат да включват гадене, повръщане или копривна треска. По-сериозни реакции са изключително редки.
След КТ
След теста можете да продължите деня си както обикновено. Ако по време на теста е използван контраст не забравяйте да пиете много вода, за да помогнете за изхвърлянето на химикалите от тялото.
Резултатите от КТ сканирането може да са налични в рамките на 48 часа. Лекарят ще прегледа изображенията и ще определи как да продължи. В зависимост от Вашите резултати могат да се назначат допълнителни тестове за образна диагностика, кръвни тестове или други диагностични процедури, за да помогнат за получаване на точна диагноза.
https://www.healthline.com