Метод номер едно, който да забави деменцията
694Повечето хора смятат, че ако бъдат диагностицирани с деменция това е краят на техния живот. Диагнозата е просто етикет, важното е да се разбере механизмът и, какво нарушава мозъчната активност и какво е нужно, за да се изгради здрав мозък.
Доста е разпространено схващането, че деменцията е въпрос на гени, но истината е, че причините са и в много други факторни.
Какво причинява деменция?
Деменцията е причинена от загубата на нервни клетки и техните връзки в мозъка.
Проучвания показват, че следните 12 фактора увеличават възможността за деменция:
- Слаба образованост
- Загуба на слух
- Черепно-мозъчна травма
- Хипертония
- Висока консумация на алкохол
- BMI индекс > 30 Може да измерите своя BMI индексТУК
- Пушене
- Депресия
- Социална изолация
- Заседнал начин на живот
- Инсулинова резистентност
- Замърсяване на въздуха
Наднормено тегло и депресия
Наднорменото тегло и депресията, биват асоциирани с деменцията, но не са причина за нея.
Слабост в мозъка води до депресия и деменция, както високата инсулинова резистентност води до наднормено тегло.
Черепно-мозъчна травма, висока консумация на алкохол, инстулинова резистентност, пушене, стрес и замърсяване са сред основните причини, но какво е общото между тях?
Първият общ показател е, че довеждат до възпаление в мозъка. Това възпаление в мозъка е имунен отговор. Черепно-мозъчната травма бива подценявана, но истината е, че дори малко сътресение при игра на американски футбол може да повлияе на мозъка поради неговото разтрисане, което има негативен ефект върху неговата работа. Консумацията на алкохол, стресът и повишената чревна пропускливост могат да доведа до възпаления в мозъка.
Ако в тялото се получават възпаления от време на време, след отстраняване на проблема нивата на имунен отговор се връщат на 0%. В случай, че са системни, тогава имунният отговор е постоянно активен дори на ниско ниво.
Тялото може много добре да се бори с възпалителните процеси, които протичат в нашия организъм, но става ли дума за мозъка той не е толкова адаптиран, тъй като изначално не се предполага, той да бъде наранен. На мозъка може да се помогне чрез процес наречен „Автофагия“. Този процес се активира, когато не се приемат хранителни вещества за дълъг период от време. В него започва изгарянето на мазнини, като източник на енергия и след тях започват да се "изяждат" мъртвите клетки и други вредни вещества. Именно в това се изразява „Автофагията“ или самоизяждане, което помага на мозъка да се прочисти.
Слабото образование, загубата на слуха, високото кръвно, социалната изолация, заседналият начин на живот, инсулиновата резистентност, пушенето и стреса си приличат по това, че отслабват мозъка и неговата функция.
Как да изградим „здрав“ мозък
Мозъкът е 2% от общото ни тегло, като 25% от енергията се използва от него. Важно е притокът на енергия да бъде стабилен – не е полезно мозъкът да бъде включен или изключен, поради липса на постоянна енергия. Тази енергия идва от глюкозата и кетоните, в днешно време ние сме научили тялото да използва основно глюкозата, но в миналото е било 50 на 50.
Ключово обаче не е енергията, а активацията на мозъка. Всички клетки в тялото имат определена функция и ако не ги използваме тялото няма нужда от тези клетки, съответно спира притокът на енергия към тях.
Тялото се нуждае от катализатори, за да работи правилно. Основните катализатори в нашето тяло са: хормона на растежа и Brain-derived neurotrophic factor (BDNF), като те са отговорни за създаването на нови невронни пътища и синапси.
За здрав мозък е необходима: докозахексаенова киселина, която е дълга верига от рибено масло, омега 3 и амино киселини, които идват от протеините и холестерола.
Мозъкът е невропластичен, той се променя постоянно спрямо ситуациите, в които се намира. Според закона на Hebb клетките, които работят заедно са издръжливи клетки и създават трайни промени. Как това помага с деменцията? Колкото по-комплексни системи изграждаме, толкова повече неврони се свързват, което подпомага здравето на всяка клетка. Ако клетките не са свързани и не се активират това ще доведе до дегенерация и разпад. И обратно, ако имаме здрава система от неврони, които се подхранват взаимно и постоянно се активират – ще се намалят и дегенеративните процеси.
Лимитиращите фактори при хора с деменция
- Когато една клетка умре тя няма как да бъде възвърната. Точно това е проблемът с по-късните стадии на деменция, когато вече много от клетките са загинали и няма как да бъдат възобновени. Затова е важно да се обърне внимание на превенцията и да не се чакат симптомите, за да се вземат мерки. Когато клетките са слаби те още могат да бъдат подсилени и да бъде забавена тяхната дегенерация.
- Мозъкът може да се обучи наново да компенсира мъртвите клетки, както при пациенти с удар.
- Ако човек е мотивиран състоянието може да се подобри значително. Тук идва и големият проблем с депресията – липсата на мотивация, когато човек бива диагностициран с това заболяване. Точно поради тази причина е важно да се действа в посока превенция, а не когато заболяването е в ход.
Как да предотвратим и как да си помогнем при състояние на деменция
Няколко са основните механизми при борбата с деменцията:
- Или използвайте клетки или се сбогувайте с тях
- Възпаленията в мозъка
- Начин на хранене
Ако сме ниско образовани, то ние нямаме добре изградена невронна мрежа. С правилната мотивация това може да бъде решено. В днешно време има много свободни източници за получаване на информация, което може да спомогне изграждането на силна невронна мрежа.
90% от сигналите, които стимулират мозъка идват от движение, следователно ако водите заседнал начин на живот то е хубаво да се раздвижите, за да стимулирате мозъка.
При високо кръвно се намалява притокът на кислород, което може да влоши състоянието на мозъка.
Физическите упражнения решават проблема с „Или използвайте клетките или се сбогувайте с тях“ – те изграждат хормон на растежа и Brain-derived neurotrophic factor.
Проблемът със стреса може да бъде решен чрез медитация.
Пушенето и прекомерната консумация на алкохол е важно да бъдат намалени до минимум или по-добре спрени изцяло.
При висок BMI индекс > 30 и висока инсулинова резистентност се препоръчва нисковъглехидратна и високомазнинна диета. Може да измерите своя BMI индексТУК
Източник: Dr. Sten Ekberg