Ползите от зеления чай върху кръвната захар и стомашните възпаления.
1095Зеленият чай е известен с множеството си ползи за организма като: подобрена мозъчна функция, намален риск от рак и още много.
Скорошни изследвания заключват, че ако се консумира зелен чай в продължение на четири седмици се забелязва спад в кръвната захар и възпаленията на стомаха.
„Зеленият чай е познат със свойте богати антивъзпалителни свойства, сега открихме, че чаят може да има положеителни свойства за стомаха“ – съобщава Anjali Mone, гастроенеролог в Hill Hospital, Lenox
Какво показва проучването?
Проучване публикувано в Current Developments in Nutrition, включващо 40 участници, 21 с метаболитен синдром и 19 здрави възрастни. Те получават екстракт от зелен чай в продължение на 28 дни, последван от плацебо в продължение на 28 дни, с едномесечно прекъсване на добавките.
Изследователите установяват, че нивата на кръвната захар на участниците са по-ниски за приемащите екстракт от зелен чай, в сравнение с плацебо. Лечението със зелен чай в проучването също така показва, че намалява чревните възпаления, сигнализирани от намаляването на възпалителните протеини в изпражненията.
„Това откритие може да се окаже изключително полезно за хората с метаболитен синдром или тези с генетична предразположеност“ – споделя Olivia Vaughn, диетолог и нутрициолог
Какво е метаболитен синдром?
Метаболитният синдром произтича от няколко състояния, които се появяват заедно и увеличават риска от сърдечни заболявания, инсулт и диабет тип 2. Условията включват повишено кръвно налягане, високо кръвно налягане, излишни мазнини около талията и абнормни нива на холестерол или триглицериди.
Тези резултати от проучването са обещаващи и могат да предложат нов инструмент, който да помогне за управлението на рискови пациенти с метаболитен синдром“, каза Моне. „Антиоксидантите в зеления чай могат да помогнат в борбата с клетъчните увреждания и възпаления за по-добро чревно и цялостно здраве.“
Контрастно рентгеново изследване на стомах и хранопровод от МБАЛ "Доверие"!
Според Националния център за допълващо и интегративно здраве зеленият чай се използва за медицински цели в Китай и Япония от хилядолетия. Безопасно е да се консумират до осем чаши зелен чай на ден, когато се консумира като напитка, и до шест чаши на ден за бременни жени.
Рискове за здравето при консумация на зелен чай
ЗА ЗДРАВ СТОМАХ! ПРЕГЛЕДИ И ИЗСЛЕДВАНИЯ С ОТСТЪПКА ТУК!
Пиенето на твърде много зелен чай или поглъщането на твърде много екстракт от зелен чай може да има някои неблагоприятни странични ефекти:
Една чаша зелен чай от 250мл има 28 милиграма кофеин. Този брой е много по-малък в сравнение с кафето, което има 96 милиграма кофеин в порция от 250мл. Но ако поглъщате екстракт от зелен чай, може да успеете да погълнете високо съдържание на кофеин.
„Знаем, че зеленият чай или неговите съединения като напитка в сравнение с тези в твърда дозирана форма като дражета или хапчета действат по различен начин в тялото и следователно имат различен праг на токсичност“, каза Vaughn. „Има случаи на увреждане на черния дроб с големи дози, но с ниска честота. Бих препоръчал на човек с чернодробно заболяване да обсъди употребата на зелен чай/екстракт от зелен чай със своя лекар.“
Други методи освен зеленият чай
Повишена пропускливост на чревната лигавица не е технически призната медицинска диагноза и като такава има ограничени клинични данни за състоянието. Леченията за други медицински състояния като цьолиакия, възпалително заболяване на червата, синдром на раздразнените черва, улцерозен колит и т.н., помогнаха да се хвърли светлина върху това как да се лекуват пропускливи черва и метаболитен синдром.
Например диета без глутен може да облекчи симптомите, както и противовъзпалителни лекарства, супресори на имунната система, антибиотици и добавки като желязо, калций и витамин D. Лимитиране на определени храни като преработени храни, храни с високо съдържание на мазнини , храни с високо съдържание на захар, глутен, млечни продукти и алкохол също са полезни.
Консумирането на храни, които съдържат както пробиотици, може да бъде полезно за насърчаване на здрави бактерии в червата.
Източник: Healthline