Слънчево изгаряне - да предпазим кожата си и в облачните летни дни
344Да сме навън е чудесно за нашето физическо, емоционално и психическо здраве. Когато излизате на открито важно е да вземете мерки за защита на кожата си от слънцето.
Може да е изкушаващо да пропуснете слънцезащитата когато не можете да видите слънцето през облаците. Но ултравиолетовата (UV) радиация на слънцето макар и невидима все още е много мощна. UV радиацията все още може да увреди кожата в облачни дни причинявайки слънчево изгаряне и увреждане на кожата, което увеличава риска от рак на кожата.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ДЕРМАТОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Ето защо е толкова важно да търсите често сянка и да използвате слънцезащита през цялата година.
Защо е възможно да изгорим дори в облачен ден?
Слънцето е мощен източник на ултравиолетова радиация, която може да причини значителни щети включително слънчеви изгаряния и да увеличи риска от рак на кожата.
Слънчевата UV радиация е вид естествен източник на енергия, който не можем да видим. Но можем да усетим ултравиолетовата енергия на слънцето. Ето защо незащитената кожа се чувства гореща или топла през деня когато слънцето докосва кожата ни.
Слънчевата UV радиация е най-силна и най-вредна между 10 и 16 часа. От 9 до 15 ч когато Земята е най-пълно изложена на слънце.
UV радиацията става още по-мощна и потенциално вредна през лятото тъй като Земята се накланя под определен ъгъл към слънцето.
Близо до екватора слънчевата UV радиация е силна през цялата година, защото тази част от Земята е най-близо до слънцето.
Хората, които живеят, работят или си почиват на голяма надморска височина също изпитват силно излагане на слънчевата енергия по подобни причини.
Слънчевото ултравиолетово лъчение може да се засили и да причини повече щети когато удари отразяващи повърхности като вода, цимент, пясък и сняг.
Затова особено важно да се уверите, че имате адекватна слънцезащита когато сте на места където ще срещнете тези увеличаващи слънцето фактори като например:
- плуване
- на плажа
- вървейки по циментов тротоар
- гребане или игра в сняг
Вярно е, че облаците наистина блокират част от UV светлината. Но повече от 90% от слънчевата ултравиолетова радиация все още може да премине през облаците в леко облачни дни и да причини слънчево изгаряне.
Видове ултравиолетово (UV) лъчение
Слънцето е най-големият и единствен естествен източник на UV светлина на който сме изложени. Изкуствените източници на UV светлина като солариумите също могат да причинят слънчеви изгаряния и да са изключително опасни.
Не е само един вид UV светлина, която слънцето изпраща, а три вида. Всеки има различни характеристики въз основа на енергийното си ниво или дължина на вълната и носи различни рискове за нашето здраве.
Ултравиолетови А (UVA) лъчи
UVA лъчите имат най-висока дължина на вълната. Преминават през защитния озонов слой на Земята достигайки до кожата в дълбочина причинявайки тен и слънчеви изгаряния.
UVA лъчите могат също да причинят генетично увреждане на кожните клетки, което значително допринася за риска от рак на кожата.
Въпреки, че е по-слаба от другите два вида UV светлина UVA се изпраща от слънцето в доста постоянни количества през цялата година.
Ултравиолетово B (UVB) лъчи
UVB лъчите имат средна дължина на вълната. Те навлизат в най-външните слоеве на кожата и също могат да причинят освен приятен тен и слънчево изгаряне.
Озоновият слой абсорбира малко UVB лъчи преди да достигнат Земята. Нивата се променят през деня, а също и сезонно. UVB лъчите са най-силни в късната сутрин до средата на следобеда и от пролетта до есента в умерения климат. Но UVB лъчите могат да увредят кожата през цялата година.
Ултравиолетов C (UVC) лъчи
UVC лъчите имат най-късата дължина на вълната. Озоновият слой ги абсорбира напълно така, че не представлява особен риск за нашето здраве.
Кой е изложен на повишен риск от слънчево изгаряне дори в облачен ден?
Някои хора имат повишен риск от слънчево изгаряне дори в облачен ден. Ако имате някой от следните рискови фактори внимавайте да се предпазите от слънчевите лъчи:
- по-светла кожа или светли очи
- слънчеви изгаряния в миналото
- приемате лекарства, които могат да повишат чувствителността към слънцето като антибиотици и противозачатъчни хапчета
- използвате определени продукти за грижа за кожата за които е известно, че повишават риска от слънчево изгаряне като ретиноиди и бензоил пероксид
Цвета на кожата
Голямо проучване от 2010 г. включващо чернокожи хора живеещи в Калифорния установява, че от изследваната група повече от 2000 възрастни само 31% използват редовно някакъв вид слънцезащита, а 63% никога не са използвали слънцезащитни продукти.
Хората с по-тъмна кожа имат по-високи нива на меланин в кожата отколкото хората с по-светла кожа. Меланинът предпазва кожата от увреждане от слънцето, но само до известна степен.
Изследване показва, че дори хора с по-тъмна кожа съдържаща по-високи нива на меланин са изложени на риск както от увреждане от слънцето така и от рак на кожата.
Симптоми на слънчево изгаряне
Всеки е изложен на риск от слънчево изгаряне дори в облачни дни.
Симптомите на слънчево изгаряне може да се проявят по различен начин в зависимост от цвета на кожата и тежестта на слънчевото изгаряне. Слънчевото изгаряне обикновено проявява най-интензивните си симптоми 24 до 36 часа след излагане на слънце. Обикновено се лекува в рамките на няколко дни до седмица.
Някои от най-честите симптоми на леко до умерено слънчево изгаряне:
- мехури
- объркване, слабост или прималяване
- втрисане
- суха, сърбяща или лющеща се кожа
- треска
- болка
- подуване
Хората с по-светли тонове на кожата почти винаги изпитват силно зачервяване заедно със слънчево изгаряне.
Спешно състояние
Тежкото слънчево изгаряне макар и по-рядко може да има сериозни последици, които изискват незабавна медицинска помощ.
Обадете се на 112 или отидете до най-близкото спешно отделение или някой около Вас да Ви придружи, ако имате слънчево изгаряне придружено със симптоми на:
- дехидратация като замаяност, замаяност и силна жажда
- ускорен или слаб пулс
- неравномерен сърдечен ритъм
- затруднено дишане или повърхностно дишане
- лепкава кожа
- разширени зеници
- болка в гърдите
- гадене
- объркване или безпокойство
- губене на съзнание
Предпазване от слънцето в облачен ден
Най-полезно е да използвате няколко вида слънцезащита. Няма един тип средство за слънцезащита, който да предпазва абсолютно на 100%.
И в слънчеви и в облачни дни се опитайте да предприемете възможно най-много от следните стъпки за защита от слънцето:
- Покрийте кожата си с дрехи и потърсете етикетите „ултравиолетов защитен фактор“ върху дрехите, които купувате
- Носете слънчеви очила. Излагането на UV лъчи също увеличава риска от сериозни очни заболявания с течение на времето
- Нанесете широкоспектърен слънцезащитен крем (който блокира както UVA така и UVB лъчите) с SPF най-малко 30 и 50 - ти фактор за кожа, която изгаря по-лесно. Нанесете щедро и нанесете отново както е указано на опаковката
- Прекарвайте време на сянка когато сте на открито особено в дните когато има висок UV индекс. Можете да разберете UV индекса за деня в повечето метеорологични канали, някои приложения и уебсайтове
- Носете шапка с широка периферия или шапка с периферия, която покрива лицето
- Опитайте се да излезете на открито когато слънцето е най-слабо рано сутрин и вечер
Слънчевите изгаряния може да са временни, но увреждането на кожата, което причиняват е постоянно.
Какъв слънцезащитен крем трябва да нанесете в облачен ден?
В облачните дни нанесете същия слънцезащитен крем, който бихте използвали в слънчев ден. Широкоспектърни слънцезащитни продукти с SPF най-малко 30.
Обърнете внимание, че естествено получените слънцезащитни кремове също са щадящи за тялото и природата тъй като не съдържат токсичните химикали оксибензон и октиноксат.
Покрийте цялата си гола кожа със слънцезащитен крем включително ръцете, ушите и шията. Водоустойчивите слънцезащитни продукти са за предпочитане за хора, които са физически активни или прекарват време в или близо до вода.
Колко слънцезащитен крем трябва да нанесем в облачен ден?
Препоръчително е възрастните да прилагат слънцезащитен крем така, че да покрият напълно тялото.
Уверете се, че сте втрили слънцезащитния крем изцяло в кожата.
Необходими са около 15 минути докато слънцезащитният крем се абсорбира в кожата така, че е най-добре да нанесете преди да излезете на открито.
Нанасяйте отново слънцезащитния си крем на всеки 2 часа когато сте на слънце.
Независимо от цвета на кожата важно е да се предпазите кожата си от UV радиация. Защитата от слънце е необходима не само в слънчеви дни, но всеки ден дори и в облачни. Пазете кожата си в безопасност в облачни дни и всеки ден като си създадете добра рутина и прилагате превантивна грижа за кожата.
https://www.healthline.com