Успокоителните лекарства - какво трябва да знаем
9471Хората използват успокоителни за различни клинични цели. Въпреки това тези лекарства са склонни към злоупотреба и могат да причинят тежки странични ефекти. Седативите или депресантите на централната нервна система са група лекарства които забавят мозъчната дейност. Хората използват тези лекарства, за да им помогнат да се успокоят, да се чувстват по - спокойни и да спят по - добре.
Наблюдава се увеличение на предписанията за успокоителни. Лекарите предписват успокоителни за лечение на състояния като:
- тревожни разстройства
- нарушения на съня
- припадъци
- напрежение
- панически разстройства
- синдром на отнемане на алкохол
Успокоителните са лекарства с които хората могат да злоупотребят. Злоупотребата с успокоителни и продължителната им употреба им може да доведе до зависимост и евентуални симптоми на отнемане.
Причини поради които лекарите предписват успокоителни
Успокоителните имат многобройни клинични приложения. Например могат да предизвикат седация преди хирургични процедури и това може да варира от лека седация до обща анестезия.
Лекарите също така предписват успокоителни и аналгетици на хората, за да намалят тревожността и да осигурят облекчаване на болката преди и след медицински процедури.
Анестезиолозите в акушерството и гинекологията могат да дават успокоителни при бременни които изпитват дистрес или безпокойство по време на раждането.
Поради способността си да облекчават физическия стрес и тревожността и да насърчават релаксацията лекарите могат също да предписват успокоителни на хора с безсъние, тревожни разстройства и мускулни спазми.
Хората с биполярно разстройство, посттравматично стресово разстройство и гърчове също могат да се възползват от предписани успокоителни
Успокоителни лекарства които често се използват:
Барбитурати
Барбитуратите помагат за облекчаване на тревожността и за лечение на гърчове.
Бензодиазепини
Бензодиазепините лекуват различни състояния включително:
- паническа атака
- безсъние
- припадъци
- депресия
- болезнени мускулни спазми
Хипнотици
Известни също като небензодиазепинови лекарства за сън или Z-лекарства хипнотиците са подобни на бензодиазепините, но причиняват по - малко странични ефекти. Лекарите обикновено използват хипнотици за лечение на нарушения на съня.
Антихистамини от първо поколение
Някои антихистамини имат седативни свойства и са полезни при лечение на леки проблеми със съня. Антихистамините се предлагат без рецепта.
Други видове седативни лекарства
Други лекарства забавят мозъчната активност и имат седативни ефект като използват различни механизми от тези които използват успокоителните:
- опиоиди
- общи анестетици
- мускулни релаксанти
- антидепресанти
- антипсихотици
- включително алкохол
Как успокоителните влияят на тялото?
Успокоителните действат чрез повишаване на активността на мозъчния химикал гама-аминомаслена киселина (GABA). Това може да забави мозъчната дейност като цяло.
Инхибирането на мозъчната дейност кара човек да стане по - спокоен и сънлив. Успокоителните също позволяват на GABA да има по - силен инхибиращ ефект върху мозъка.
Изследване за сънна апнея в домашни условия за 120 лв. от МЦ Аргомедика
Странични ефекти и рискове
Въпреки, че седативните лекарства имат предвидени клинични ефекти те също могат да причинят някои нежелани краткосрочни странични ефекти:
- трудности с фокуса и концентрацията
- загуба на паметта
- бавно време за реакция
- нарушено възприятие за дълбочина и разстояние
- невъзможност за усещане на болка
- объркване
- нарушена преценка
- неясна реч
- ниско кръвно налягане
Продължителната употреба на успокоителни може да причини:
- тревожност
- хронична умора
- качване на тегло
- депресия
- мисли за самоубийство
Хората приемащи успокоителни трябва да бъдат внимателни когато използват лекарството канабис тъй като може да намали ефекта на успокоителните. Проучване от 2019 г. предполага, че хората които употребяват редовно канабис се нуждаят от по - високи дози успокоителни.
Жените които планират бременност и приемат успокоителни трябва да говорят с лекар. Проучване от 2019 г. показва, че употребата на лекарства против тревожност по време на ранна бременност увеличава риска от прееклампсия и може също да доведе до преждевременно раждане и ниско тегло при раждане.
Злоупотреба с успокоителни лекарства
Злоупотребата с успокоителни лекарства означава, че приемането им в количества различни от предписанието или по начини различни от препоръките на лекаря може да има пагубни ефекти включително предозиране.
Комбинирането на успокоителни с други депресанти може да доведе до комбиниран и много по - значителен ефект. През 2018 г. 899 души на възраст 15-24 години са починали от прекомерна употреба на лекарства отпускани с рецепта според Националния институт за злоупотреба с наркотици (NIDA). По - голямата част от тези смъртни случаи са настъпили в резултат на прием на бензодиазепини с опиоидни лекарства.
Проучване от 2017 г. показва, че хората приемащи както опиоиди така и бензодиазепини имат по-висок риск от предозиране на опиоиди и постъпване в спешно отделение. Подобно проучване предполага, че хората, приемащи и двата вида лекарства имат 10-кратен риск от смърт от свръхдоза в сравнение с тези които приемат само опиоиди.
Алкохолът е друг мощен депресант който може да взаимодейства и да увеличи ефекта на седативните средства причинявайки повишена седация и по - значително увреждане. Ефектите могат да забавят или дори да спрат дишането и сърдечната функция.
Някои други потенциални последици от злоупотребата включват:
- нарушена функция при извършване на дейности като шофиране
- безсъзнание
- дори смърт
Зависимост
Продължителната употреба на успокоителни също може да причини зависимост. Важно е да се отбележи, че зависимостта не се случва само при хора които злоупотребяват с успокоителни. Засяга и хора които ги приемат точно както е предписал лекарят. Тъй като тялото е свикнало с ефектите на успокоителните лекарства може също да се развие толерантност към лекарството или да се получи намален ефект от него. В резултат на това пациентите може да се нуждаят от по - високи дози, за да постигнат същия първоначален ефект.
Ако някой развие зависимост от лекарство може да получи абстиненция, ако спре да го приема.
Спиране на приема на успокоителни
Хората които внезапно спрат да приемат успокоителни могат да получат симптоми на отнемане. Те могат да се случат бързо, да бъдат тежки и дори да бъдат животозастрашаващи. Симптомите на отнемане могат да се появят най-рано 12-24 часа след приема на последната доза. Симптомите на отнемане могат да включват:
- раздразнителност
- халюцинации
- затруднения със съня
- ускорен сърдечен ритъм
- треперещи ръце и непреднамерени движения
- обилно изпотяване
- гадене и повръщане
Хората които се тревожат да не станат зависими от успокоителни могат да опитат други възможности за управление на състоянието си:
- Промени в начина на живот: Правилното хранене, редовните упражнения и добрата хигиена на съня могат да помогнат за намаляване на тревожността, подобряване на цялостното здраве и благополучие и подобряване на съня
- Когнитивно - поведенческа терапия: Проучване от 2020 г. доверен източник предполага, че този вид терапия и йога са ефективни при управлението на тревогите в края на живота при по - възрастните хора. Те също така били ефективни за подобряване на съня на работниците на смени
- Йога: Йога и медитацията могат да насърчат релаксацията, да намалят стреса и тревожността и да подобрят съня. В едно проучване правенето на пренатална йога по време на бременност намалява тревожността и подобрява съня
- Техники за релаксация: Дълбоко дишане, визуализация, прогресивна мускулна релаксация и други техники за релаксация могат да помогнат на хората да се справят с тревожността и стреса
- Ароматерапия: Може да се използват етерични масла като лавандула и лайка, за да помогнат за съня и отпускане
- Добавки: Няколко добавки включително корен от валериана, мелатонин, пасифлора и магнезий могат да помогнат за подобряване на съня. Проучване от 2021 г. показва, че приемането на магнезий може да подобри продължителността и качеството на съня
Всеки който планира да приема успокоителни първо трябва да попита лекар за възможни алтернативи. Пациенти приемащи успокоителни трябва да говорят с лекаря, за да предотвратят нежелани странични ефекти включително зависимост и отнемане.
https://www.medicalnewstoday.com