Видове абсцес - симптоми, причини, диагностика и лечение
2404Абсцес възниква когато инфекция причини образуването на джоб с гной. Абсцесите могат да се развият по кожата, в устата или вътре в тялото.
Бактериалните инфекции обикновено причиняват абсцеси. Гной се развива докато белите кръвни клетки работят за борба с инфекцията и тъканта се разпада. Абсцесите са доста чести. Повече от половината посещения в лекарски кабинет за проблеми свързани с кожата са за абсцеси. Те не винаги се нуждаят от лечение, но лекарят може да дренира абсцеса или да предпише антибиотици в някои случаи.
Видове абсцес
Абсцесите, които се развиват в устата, по кожата или вътре в тялото имат определени характеристики. Лечението ще зависи от местоположението и размера на абсцеса.
Устата
Абсцес може да се развие в устата на венците, около зъб или в гърлото. Абсцес при зъб може да бъде много болезнен и обикновено е свързан със заболяване на венците или кариес. Например дупка в зъб или проблем при венците може да позволи на бактериите да навлязат и да причинят инфекция, което води до абсцес. Тези видове абсцеси се нуждаят от лечение. Ако не се лекува инфекцията може да се разпространи в други части на тялото.
Абсцесите по кожата могат да варират по размер и тежест. Ще се усетят твърди и подути и могат да бъдат болезнени и обезцветени. Може да се развие когато бактериите, които обикновено живеят върху кожата навлязат в кожата през повреден космен фоликул или порязване на кожата.
Някои абсцеси на кожата преминават сами, но други ще се нуждаят от лечение от медицински специалист.
Вътрешен абсцес
Вътрешни абсцеси могат да се развият върху органи вътре в тялото. Това може да се случи след операция или в резултат на друга инфекция като дивертикулит. Те са по-трудни за диагностициране, защото не се виждат толкова лесно колкото абсцес на кожата или поради проблем със зъб.
Симптоми
Признаците и симптомите на абсцес ще зависят от местоположението и размера. Основните симптоми обаче включват:
- болка в и около областта на абсцеса
- обезцветяване около краищата на абсцеса
- подуване твърда или мека бучка
- пълен с гной център (жълт или бял на цвят)
- изтичане на течност от бучката
- зъбна болка, ако абсцесът е в устата
- треска умора и втрисане особено при вътрешен абсцес
Причини
Бактериална инфекция като Staphylococcus aureus причинява повечето абсцеси. Ако тази бактерия попадне в порязване или ожулване, космен фоликул или потни жлези може да създаде инфекция.
Staphylococcus aureus живее естествено върху кожата. На повърхността на кожата не създава проблеми. Въпреки това, ако попадне в тялото може да причини инфекция.
Абсцесите на зъб могат да възникнат, ако има кариес или заболяване на венците. Това позволява на бактериите да навлязат и да причинят инфекция. След операция може да се развие вътрешен абсцес.
Диагностика
Начинът по който лекарят диагностицира абсцес зависи от местоположението на инфекцията. Ако има симптоми на абсцес лекарят първо ще направи физически преглед.
Ако абсцесът е върху кожата или в устата лекарят може да диагностицира абсцеса въз основа на външния вид и симптомите.
Вътрешният абсцес е по-труден за диагностициране. Може да има физически признаци като болка или чувствителност, треска, втрисане, умора или общо неразположение. За да потвърди диагнозата, лекарят може да назначи тестове за образна диагностика като ЯМР, КT и ултразвук.
Лечение
Абсцесите на кожата се нуждаят от лечение в зависимост от размера и степента на инфекцията. Лечението обикновено включва разрязване, за да се дренира инфекцията. Лекарят може също да предпише антибиотици.
Абсцесите на зъбите изискват наложително своевременно лечение тъй като не отзвучат сами. Като част от лечението на абсцеса пациентът може да се нуждае от отстраняване на един или повече зъби или лечение на коренов канал. Обикновено тези случаи на абсцес се нуждаят от антибиотици за справяне със заболяване на венците.
За лечение на вътрешен абсцес хирургът ще извърши процедура за източване на допълнителната течност. Това премахва част от инфекцията и пациентът приема антибиотици за лечение след това.
Превенция
Не винаги е възможно да се предотврати абсцес, но има стъпки, които могат да се предприемат, за да се намали риска от развитие на абсцес. За предотвратяване на абсцес на зъб е важно да се практикува много добра дентална хигиена. Това включва редовно четкане и почистване с конец и посещение на стоматолог веднага щом възникнат проблеми. Редовно посещавайте стоматолог за почистване на зъбите и преглед за проблеми.
За превенция на абсцеси на кожата е важно кожата да се поддържа чиста и ръцете да се мият редовно. Да се избягва споделянето на лични вещи с други хора включително четки за зъби, бръсначки и кърпи.
При всеки абсцес на кожата трябва да се наблюдава мястото.
Потърсете помощ от лекар особено, ако симптомите се променят или се влошат. Това е важно тъй като инфекцията може да изисква лечение.
https://www.medicalnewstoday.com