Възпаление - основни кръвни тестове за определяне на причините
4915Възпалението е процесът в тялото, който "набира" имунни клетки към тъканите в тялото за имунитет, възстановяване и клетъчна защита. Прекомерното възпаление може да причини болки в ставите, възпалителни заболявания на червата, повишен риск от няколко заболявания и да ускори признаците на стареене и болестна патология като рак или затлъстяване.
Функцията на възпалението е да:
- елиминира първоначалната причина за клетъчно увреждане
- изчисти клетките и тъканите увредени от първоначалното увреждане
- започне възстановяване на тъканите
Последици за здравето от хроничното възпаление
Класическите признаци на възпаление са топлина, болка, зачервяване, подуване и загуба на функции. Възпалението е общ отговор и се разглежда като механизъм на вродения имунитет в сравнение с адаптивния имунитет, който е специфичен за всеки патоген. Възпалението се регулира пряко от тялото.
Слабото възпаление може да доведе до прогресивно разрушаване на тъканите от вредния агент напр. бактерии и да компрометира борбата на организма с причинените увреждания.
Хроничното възпаление може да доведе до редица заболявания като сенна хрема, пародонтит, атеросклероза, ревматоиден артрит и дори рак.
Какви са общите кръвни тестове за възпаление?
Има няколко теста, които могат да помогнат да се прецени дали възниква възпаление и къде може да се появи дори без симптоми:
CRP е протеин произвеждан от черния дроб, което се увеличава при наличие на възпаление в тялото. Този тест помага да се диагностицира и наблюдава активността на някои възпалителни и инфекциозни състояния.
Артериалното увреждане е резултат от инвазия на белите кръвни клетки и възпаление в стената. CRP е общ маркер за възпаление и инфекция така, че може да се използва и при преценка на риска от сърдечни заболявания.
CRP може също да бъде повишен от:
- сънна апнея
- ревматоиден артрит
- рак на дебелото черво и възпалително заболяване на червата
Изследване на витамин В12, феритин и още 16 показателя за анемия от МДЛ "Липогард"
ПКК и CRP за 7 лв., от СМДЛ "Милаб"
CK- креатин киназа (или креатин фосфокиназа – CPK)
Креатин фосфокиназата е ензим намиращ се главно в сърцето, мозъка и скелетните мускули. Изследва се чрез вземане на кръвна проба. Високите стойности на CPK може да показват:
- разрушаване и възпаление на мускулите
- инфаркти
- проблеми с централната нервна система
Серумният феритин се използва като средство за скрининг за откриване на дефицит на желязо. Стойностите на серумния феритин в диапазона 200–2000 ng/ml могат да бъдат повишени поради фактори несвързани с желязото, включително елементи на възпаление и затлъстяване.
Високото ниво на хомоцистеин в кръвта (хиперхомоцистеинемия) прави човек по - склонен към увреждане на ендотелните клетки което води до възпаление в кръвоносните съдове което от своя страна може да доведе до натрупване на плаки в кръвоносните съдове.
Следователно хиперхомоцистеинемията е възможен рисков фактор за коронарна артериална болест тъй като е свързана с появата на кръвни съсиреци, инфаркти и инсулти.
Дехидрогеназа на млечна киселина (LDH)
LDH е ензим или катализатор открит в много различни тъкани в тялото, който участва в производството на енергия. Те включват червените кръвни клетки, скелетните мускули, сърцето, бъбреците, мозъка и белия дроб.
LDH най - често се изследва, за да се провери за увреждане на тъканите. LDH се намира в много телесни тъкани особено в сърцето, черния дроб, бъбреците, мускулите, мозъка, кръвните клетки и белия дроб. Повишени стойности на LDH може да се наблюдава при:
- анемия
- инфекции като инфекциозна мононуклеоза
- менингит
- енцефалит
- HIV
- сепсис
- белодробен инфаркт
- бъбречно заболяване
- чернодробно заболяване
- мускулно увреждане
- панкреатит
- рак
- фрактури на костите
Скорост на утаяване на еритроцитите (ESR)
ESR или СУЕ е скоростта с която червените кръвни клетки се утаяват за период от един час. За да се извърши тестът антикоагулираната кръв се поставя в изправена епруветка известна като епруветка на Westergren и скоростта с която падат червените кръвни клетки се измерва и отчита в mm/h.
СУЕ се повишава при възпаление, бременност, анемия, автоимунни заболявания (като ревматоиден артрит и лупус), инфекции, някои бъбречни заболявания и някои видове рак (като лимфом и мултиплен миелом).
СУЕ се понижава при полицитемия, хипервискозитет, сърповидно-клетъчна анемия, левкемия, нисък плазмен протеин (поради чернодробно или бъбречно заболяване) и застойна сърдечна недостатъчност.
https://www.discountedlabs.com