Жените по-добри лекари ли са от мъжете?
318Пациентките имат по-нисък шанс да умрат, когато се лекуват от жени лекари. Но защо?
Според проучване на японски и американски изследователи, публикувано в сп. "Annals of Internal Medicine", по-възрастните жени, лекувани в болница от лекарка, а не от мъжки лекар, имат по-ниска смъртност.
Проучването обхваща данни за над 770 000 пациенти над 65 години, хоспитализирани между 2016 и 2019 г. Около 30% от тях са лекувани от жени.
Смъртността при жените в рамките на 30 дни след лечението е била само 8,15%, когато са били лекувани от лекарка, в сравнение с 8,38%, когато са били лекувани от мъж. Този резултат, макар и малък, е "клинично значим", според авторите на изследването.
Разликата в преживяемостта е най-забележима при заболявания на нервната система, като деменция. Освен това жените, лекувани от лекарки, са били по-рядко хоспитализирани повторно за заболявания на бъбреците и пикочните пътища. Мъжете също така се възползват от лечението от лекарка, но в по-малка степен.
Изследователският екип предполага, че мъжете лекари може да подценяват тежестта на заболяванията при жените, което да доведе до забавяне на лечението. Възможно е също така лекарките да комуникират по-ефективно и да се фокусират повече върху пациентите си. И накрая, жените може да са по-склонни да говорят открито с лекарките си за деликатни теми.
Изследване на хормона TSH от МДЛ Липогард
Изследване на TSH и FT3 от Лаборатории МиЛаб
Жените се придържат по-стриктно към медицинските насоки за лечение
Според проф. Уте Зееланд, професор по гендерно-чувствителна медицина и превенция в университета в Магдебург, в литературата има известни доказателства в подкрепа на тези три предположения. Проучването не може да отговори категорично защо жените се възползват от лечението от лекарки.
Също така не може да се каже със сигурност дали не играят роля и други фактори.
Известно е обаче, че лекарките са по-склонни да се придържат към научно обоснованите медицински насоки за лечение за разлика от мъжете лекари. Други проучвания също така показват, че лекарките често се справят по-добре от своите колеги - мъже. Например, проучване, публикувано през 2022 г. в сп. JAMA Surgery, на над 1,3 милиона пациенти, установи, че пациентките, оперирани от мъже, са изложени на по-висок риск от усложнения и смърт в сравнение с пациентките, оперирани от жени.
Друго проучване от 2017 г. показва, че смъртността при пациентите, независимо от пола, е била с 11,07% по-ниска, когато са били лекувани от жени, в сравнение с 11,49%, когато мъже са били отговорни за тяхното лечение.
https://www.spiegel.de/