10 съвета как да живеем здравословно
7773Здравословният начин на живот спомага за поддържането на добро здраве и тяло в кондиция. Пътят за постигането му е лек и разнообразен. Хранете се здравословно, бъдете физически активни, поддържайте оптималното за вас тегло и намалете стреса. Важно е да се осъзнае, че здравословният начин на живот е грижа за цялата същност - физическа, ментална, емоционално и духовно състояние. Грижа за себе си от вътре на вън.
Как да живеем здравословно?
Всички тези насоки са различни като усещане и разбиране за различните хора. Независимо от това кое избира всеки един от нас, здравословният начин на живот е ключов елемент за профилактика на здравословното състояние и дълголетието. Съобразявайки начина на хранене, съчетавайки го с физическата активност и намалено ниво на стрес е възможно ефективно да постигнем баланс във всички аспекти в живота.
Хранителен тест за непоносимост към 283 вида храни (Food Xplorer (FOX), от Лаборатория BODIMED!
10 важни неща, които са в основата на здравословния начин на живот:
1. Пийте повече вода
Много от нас не пият достатъчно вода през деня. Водата е от жизнено важно значение за нашия организъм, за да може да функционира. Знаете ли, че 60% от нашето тяло съдържа вода? Водата е необходима, за да може тялото да изпълнява жизнените си функции, да отстранява отпадните продукти и да пренася хранителни вещества и кислород в цялото тяло. Тъй като губим част от водата всеки ден чрез урината, при работата на червата, процесите на изпотяване и дишане се нуждаем от възстановяване на загубата на вода. Приемът на храна ни осигурява 20% вода и течности, което означава, че е необходимо да пием 8-10 чаши вода, за да сме достатъчно хидратирани. Един от начините да разберете дали приемате достатъчно количество течности е чрез урината. Тя трябва да е безцветна или леко жълта. Ако не е, не пиете достатъчно вода! Други признаци са сухи устни, сухота в устата и не достатъчно уриниране.
2. Осигурете си достатъчно сън
Липсата на сън може да доведе до множество здравословни проблеми, включително затлъстяване, диабет и дори сърдечни заболявания. Продължителната липса на сън може да повлияе на имунната ви система и да ви направи по-поддатливи на настинки и грип. Затова, осигурете си достатъчно часове сън!
Има начини, с които да си помогнете за по-добър сън през нощта. Избягвайте стимуланти като кофеин и никотин в часовете преди лягане. Твърди се, че алкохолът помага да заспите по-бързо. Но употребата на алкохол в часовете преди лягане или непосредствено преди сън може да наруши съня през втората половина на нощта, тъй като тялото започва да обработва алкохола. Физическите упражнения също може да ви помогнат за по-добър сън през нощта. Само 10 минути аеробни упражнения, като ходене или колоездене, могат драстично да подобрят качеството на нощния сън, но избягвайте упоритите тренировки в часовете преди лягане или непосредствено преди сън.
3. Медитирайте често
Медитацията успокоява ума ви, балансира и успокоява душата ви. Освен това може да ви помогне да се справите със стреса и да се научите как да го контролирате. Ако не знаете как да медитирате, посетете часове за медитация.
4. Спортувайте редовно
Ако имате възможност спортувайте не само няколко пъти седмично, а всеки ден. Движението е от ключово значение за здравословния живот. Ежедневните упражнения могат да подобрят здравето ви по много начини. Може да ви помогне да увеличите продължителността на живота си, да намалите риска от заболявания, да ви помогне да поддържате по-висока костна плътност, да стегнете тялото си и да отслабнете. Едно просто нещо, което можете да направите е за близки разстояния да изберете да се движите пред това да шофирате или да използвате градски транспорт. Можете да се изкачите по стълбите, вместо да използвате асансьора, да изберете упражнения, които са лесни за изпълнение у дома. Когато избирате физически дейности, които ви харесват ще им се насладите и естествено ще искате да ги повторите отново. Не забравяйте, че упражненията са здраве и в същото време забавление.
5. Консумирайте повече плодове и зеленчуци.
Плодовете и зеленчуците съдържат много витамини и минерали. До колкото е възможно консумирайте витамини и минерали чрез Вашето дневно меню. Задоволете вкусовете си с питателни плодове: диня, кайсии, ябълки, канталупа, грейпфрут, киви, гуава, папая, ягоди. Подобно на плодовете, зеленчуците също са важни за доброто здраве. Експертите препоръчват 5-9 порции плодове/зеленчуци на ден, но за съжаление често е трудно да се придържаме към това количество. Когато можете включвайте храни като зрял фасул, черен боб, аспержи, зелен фасул и моркови. Помислете за любимите си зеленчуци и как можете да включвате повече от тях в диетата си всеки ден. Избирайте храни с ярки цветове. Плодовете и зеленчуците с ярки цветове са полезни за здравето, защото премахват натрупванията в тялото ни, които увреждат клетките. Така че, набавете си плодове/зеленчуци с различни цветове: бял (банани, гъби), жълт (ананаси, манго), оранжев (портокал, папая), червен (ябълка, ягоди, домати, диня), зелен (гуава, авокадо, краставица, маруля, целина), лилаво/синьо (къпини, патладжан, сини сливи).
6. Намалете преработените готови храни.
Преработените готови храни от супермаркетите не са добри, защото при приготвянето им се губи хранителната стойност и много от добавените консерванти са вредни за здравето ни. Тези храни са с високо съдържание на сол, което води до по-високо кръвно налягане и сърдечни заболявания. В състава на обработените храни няма нищо в суров вид. Внимавайте за онези, които имат сол/захар в първите 5 съставки и консумирайте повече необработена храна, доколкото е възможно.
7. Поставете си за цел да правите по няколко по-дълбоки вдишвания през деня
Кислородът е от първостепенно значение за нашия живот. Знаете как да дишате инстинктивно, но дали дишате правилно? Повечето от нас не дишат правилно - поемаме само плитки вдишвания и вдишваме с 1/3 от капацитета на белите си дробове. Пълен дъх е този, при който белите ви дробове са пълни, корема ви се разширява и има минимално движение в раменете. Има много ползи от дълбокото дишане, като намаляване на стреса и кръвното налягане, укрепване на коремните и чревните мускули и облекчаване на болки в тялото. Дълбокото дишане също помага за по-добър приток на кръв, освобождаване на токсините от тялото и за по-добър сън през нощта.
8. Консумирайте нерафинирани въглехидрати вместо рафинирани
Рафинираните въглехидрати като бял ориз, паста, бял хляб, крекери, нудълс, тортили и всичко с бяло брашно. Хранителните вещества са отстранени в процеса на производство. Калориите остават, но съдържанието на хранителни вещества е ниско. Рафинираните въглехидрати причиняват нездравословни пикове в нивата на кръвната захар. Консумирайте "кафяви” въглехидрати (нерафинирани сложни въглехидрати) като кафяв ориз, пълнозърнести брашна и храни, овес, овесени ядки и зеленчуци. При тях хранителните вещества и витамини се запазват.
9. Намалете мазните храни и сладки храни, газираните напитки и кофеина
Намалете доколкото е възможно приема на т.нар. бърза храна, пържени картофи, понички, чипс и дълбоко пържените храни. Не само, че са много хранителни (1 супена лъжица олио е 120 калории), но дълбоко пържената храна съдържа акриламид, потенциално причиняващ рак химикал. Има по-добри алтернативи, като приготвяне на скара, задушена, пържена или дори сурова храна. Намаляването на захарни храни например бонбони, сладки барчета, шоколад, бисквитки, торти и желета се отразява по-добре на Вашето здраве. Не само, че не се нахранвате, но те ви карат да искате да ядете повече поради повишеното ниво на захар. Вместо това използвайте здравословни закуски като плодове, салати, чисти сокове и необработени храни. Напитките с кофеин са диуретици, което означава, че ускоряват скоростта на производство на урина. Това означава, че не те хидратират, както обикновената вода. Газираните напитки са нездравословни, тъй като причиняват наддаване на тегло и са изкуствени стимуланти. Вместо това наблегнете на пиенето на вода или зеленчукови сокове.
10. Спрете пушенето и/или избягвайте пасивното пушене
Пушенето може сериозно да увеличи риска от рак на белите дробове, рак на бъбреците, рак на хранопровода, сърдечен удар и други. Пушенето на "леки" цигари не намалява рисковете за здравето. Ако пушите, спрете сега и го правете не само за себе си, но и заради семейството и приятелите си. Пасивното пушене може да причини много от същите дългосрочни заболявания, както прякото пушене. Няма пасивно пушене без риск, дори краткото излагане на цигарен дим може да бъде вредно за вашето здраве. Стойте доколкото е възможно далеч от пушачите и избягвайте цигарения дим, където можете.
Източник на информацията: http://www.livehealthyoc.me/healthy-lifestyle-tips