7 тайни на хората, които не боледуват
6649Без грам съмнение безупречното здраве е състояние, което би желал да има всеки един. Имунната ни система е тази, която е винаги в готовност и ни пази от болестотворни микроорганизми, вирусни и гъбични инфекции, чужди антигени, дори от РАК. Знаете ли, че в тялото ни всеки ден се образуват хиляди ракови клетки, които биват разпознавани като чужди и унищожавани моментално от имунните ни механизми. Имунният ни отговор бива 2 типа: клетъчен и хуморален. Клетъчният отговор се състои в активиране на Т-лимфоцитите, макрофагите и клетките убийци, които чрез фагоцитоза унищожават разпознатите антигени. Хуморалният такъв се проявява чрез образуването на антитела (IgG, IgM, IgA, IgE, IgD), които се свързват с антигените.
Питали ли сте се какво отличава хората със здрава имунна система от често боледуващите? Определено начинът им на живот е от водещо значение.
Ето и някои лесни полезни навици, които ще поддържат имунната ви система в отлично състояние:
1.) Балансирано хранене.
Как ще функционират структурите в нашето тяло зависи основно от градивните елементи, които редовно му даваме. Живата храна като плодове, зеленчуци, сурови ядки е от изключителна важност да присъства в менюто, тъй като е богата на всички необходими витамини и микроелементи. Например витамините А и Е имат антиоксидантна активност, а в комбинация и с В участват в изграждането на антитела. Прясно изцедените сокове и смутита освен че са богати на много нутриенти, се грижат и за детоксикацията на тялото и регулацията на очистителните му функции. Живата храна е основният източник на енергия, колкото по-често присъства в менюто ви, толкова по енергични и здрави ще бъдете. Протеините са основният градивен елемент на целия организъм, вкл. ензими, антитела, хормони, клетки (вкл. имунни клетки) и клетъчни структури. Месото, рибата и яйцата са прекрасни източници на незаменими аминокиселини, които тялото не може само да си набави.
2.) Движение. Спорт.
Тялото ни е създадено, за да се движи и колкото повече се движи, толкова по-енергично ще бъде. Спортувайки или движейки се, кръвта от цялото тяло започва да циркулира с по-висока скорост, което е шанс на имунните клетки да достигнат до всяка една част от него. Усилената кардио тренировка е вид стрес за тялото, който способства за каляването на имунната система, а изпотяването спомага отделянето на токсините. Сутрешният крос би бил прекрасно начало на деня.
3.) Режим на сън.
Осигурявайки си 8 часа сън, ние позволяваме на тялото да отпочине и да се възстанови. Сънят има две фази NREM и REM ( Rapid eye movement). NREM фазата предхожда REM и трае около 60-70 мин., а REM трае 15-20. По време на REM фазата дишането е учестено, сърдечната честота е повишена, визуализират се сънища, но именно това е фазата, в която тялото отпочива и се детоксикира. За една нощ преминаваме през тези цикли 5-6 пъти, което обяснява защо ни е необходим около 8 часа сън, за да се възстановим. Най-пълноценният сън е между 22:00 и 2:00 часа. Благоприятното влияние на ранното лягане и ранното ставане върху имунната система е значително.
4.) Да помогнем на имунитета си!
Имуностимулаторите в грипните периоди или в етапи на изтощение са отлично средство да поддържаме безупречно здраве. Извлеци и чайове от редица билки са от години познати със своите имуностимулиращи свойства като ехинацея, котешки нокът, шипки, мащерка, жен-шен, алое вера. Пчелните продукти като билков мед, пчелен клей, пчелен прашец и млечице са от древни времена познати с чудодейните си свойства. Бета глюканът е изключително силно средство, подпомагащо имунните сили.
Боли Ви гърло? Микробиологично изследване на гърлен и носен секрет, от МДЛ "Д-р Ноневи"
5.) Спокоен ум.
Разбира се, че тревожният и безпокоен ум би бил причина за непрекъснати напрежение и стрес. Какво става когато сме стресирани? Активира се добре известната ос - хипоталамус-хипофиза-надбъбречна жлеза, което води до повишена продукция на кортизол, така нареченият хормон на стреса. Кортизолът е с доста силно потискащо действие върху имунитета.
6.) Каляването е добре дошло.
Нашият организъм има достатъчно много защитни механизми, тъй като ние не сме създадени да живеем в стерилна среда, не е и необходимо. Как се създава трайният имунитет? В основата му стоят паметните клетки и способността на имунната система да "запомня” антигените, с които се е срещала. Когато имунните клетки се срещат за пръв път с даден антиген, им е необходимо известно време за да реагират. Докато втората среща е изключително бърза и безпощадна. Съвсем логично можем да заключим, че честата и умерена среща с антигени повишава защитните сили.
7.) Да кажем "НЕ” на вредните навици!
Тютюнопушенето, злоупотребата с алкохола, късното лягане, бързата храна са фактори, които със сигурност не съдействат на здравето ни! Грижата за здравето е цялостен процес, за който оправданието "нямам време” не важи.
Автор: Лилия Илиева