Алергии към котки - симптоми и превенция
796Хората с алергии към котки реагират на специфични вещества, които котките произвеждат като слюнка, кожни люспи наречени пърхот, или урина. Веществата, които причиняват тези реакции се наричат алергени. Алергията към котка може да причини симптоми вариращи от леки респираторни проблеми до животозастрашаващ синдром наречен анафилаксия.
Алергиите към котки са сред най-честите алергии към домашни любимци. Някои хора, които имат алергии могат да живеят с котки. Изследователите не разбират напълно защо някои хора развиват алергии към котки, а други не.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА АЛЕРГОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Симптоми
Повечето хора изпитват леки до умерени симптоми. Симптомите на алергиите към котки варират в зависимост от протеина към който някой е алергичен и излагането на този протеин. Например малки алергени от котки могат да попаднат в носа или очите на човек причинявайки парене или сърбеж. Най-честите симптоми на алергия към котки:
- астматичен пристъп при хора, които имат астма
- респираторни симптоми като кашлица, кихане или запушен нос раздразнени или зачервени очи
- сърбяща кожа, обрив по области на тялото, които са влезли в контакт с котешки алергени
- много рядко хората с алергия към котки могат да развият тежка алергична реакция анафилаксия. Анафилаксията затруднява дишането, може да понижи кръвното налягане до опасно ниски стойности и да причини на тялото шок
Човек, който има проблеми с дишането или чувства, че се задушава след контакт с котка трябва незабавно да потърси спешна помощ. Анафилаксията е животозастрашаваща реакция.
Човек, който е алергичен към котки може да продължи да има симптоми дори след като котката вече не присъства около него или на мястото на местоживеене. Това се случва тъй като котешкият пърхот и други котешки алергени могат да попаднат върху мебелите и килимите, да останат върху непраните дрехи и в бельото.
Предпазване и лечение
Хората с алергии, които искат да живеят с котки или да посещават домове в които има котки могат да направят няколко неща, за да управляват симптомите си. Тези действия могат да помогнат за облекчаване на тежестта на алергиите:
- Говорете с лекар относно лечението на алергия: Инхалаторите могат да намалят риска от астматичен пристъп. Някои спрейове за нос също могат да помогнат. Някои хора казват, че антихистамините намаляват симптомите
- Алергични инжекции: Алергичните инжекции наричани имунотерапия постепенно намаляват чувствителността на имунната система към определени алергени. Като излагат тялото на много малки количества алергени с течение на времето тези инжекции могат да намалят тежестта на алергичните реакции
- Не използвайте килимитъй като те могат да уловят алергени от домашни любимци: Килимът с нисък косъм може да намали симптомите, ако все пак държите да имате килим
- Дръжте домашни любимци извън определени зони: Те включват спални, мебели и леглото
- Подстригване: Нека котката се подстригва редовно и помолете някой, който няма алергии да я изчетка
- Използвайте климатикза филтриране на въздуха: Въздухопречиствателите HEPA могат да помогнат за премахването на алергените
- Използвайте торбичка с микрофилтър в прахосмукачката, за да предотвратите обратното връщане на котешките алергени във въздуха
- Избягвайте да прегръщате или целувате котки: Измийте ръцете си след като ги погалите
- Редовно почиствайте с прахосмукачка мебелите и килимите и метете подовете: Ако е възможно накарайте някой, който няма алергии към домашни любимци да върши тези задължения
- Носете писалка за инжектиране на епинефрин: При известни по-тежки реакции към котки говорете с Вашия лекар дали използването на епинефринова писалка е вариант. Може да се използва за третиране на тежки алергични реакции, ако някой влезе в непланиран контакт с алерген
Никакво специфично лечение или превантивна стратегия не може да гарантира, че човек няма да развие котешки алергии.
Защо хората получават алергии към котки?
Алергиите се развиват когато имунната система реагира прекалено много на обикновено безвредно вещество. Това кара имунната система да реагира на това вещество сякаш е вирус, бактерия или друг нашественик. Повечето хора реагират на вещества открити в потта, слюнката и аналните жлези на котката.
Някои хора, които имат неблагоприятни реакции към котки смятат, че са алергични към котешки косми. Но котешките косми не са причинители на реакцията. Вместо това проблемът е в други вещества като котешки пърхот, котешка урина, котешка слюнка и други вещества, които могат да се прикрепят към козината на котката. Тези вещества съдържат някои протеини, които могат да причинят алергични реакции.
Според теория излагането на животните много рано в живота на човек може да повиши чувствителността на тези, които вече са уязвими към алергии. Това ги кара по-късно да развият алергия към котки. Проучване от 2015 г. свързва ранното излагане на домашен любимец с по-късни алергии.
Други изследвания са стигнали до обратното заключение. Излагането на домашни любимци в ранна възраст всъщност може да намали риска от астма и алергии. Това означава, че притесненията относно възможни алергии не трябва да определят дали семейството ще си вземе домашен любимец или не.
Хората с някои други алергии са по-склонни да бъдат алергични към котки. Алергията към кучета е тясно свързана с алергията към котки. Хората, които са алергични към крави, прасета и коне също могат да бъдат алергични към котки. Някои хора може да са по-чувствителни към пърхот от домашни любимци и други вещества от тялото на животното.
Как да разберете дали сте алергични към котки?
Повечето хора подозират, че са алергични към котки въз основа на симптомите, които изпитват когато са около котки. Симптомите сами по себе си обаче няма да разкрият към кои конкретни протеини е алергията.
Тестовете за алергия включително кръвни изследвания или кожен тест могат да определят дали човек има алергия към котки.
- Кожният прик тест включва поставяне на малко количество обикновен котешки алерген точно под кожата след което се изчаква реакция
- Кръвните тестове могат да тестват за специфични имунни вещества свързани с алергии към котки и други алергии
Познаването на специфичните протеини към които човек е алергичен може да помогне при вземането на решение за правилното лечение. Хората, които имат алергии към котки, но искат да продължат да живеят с котки трябва да посетят алерголог
Кърмачетата и алергията към котки
Бебетата не могат да говорят за своите симптоми така, че котешките алергии при кърмачета могат да останат незабелязани. Бебета и малки деца, които са често болни, имат затруднения със съня, проблеми с дишането, които развиват обриви или имат необясними респираторни симптоми може да имат алергии.
Ако в дома има котки или други животни помислете за посещение при алерголог за тестване за алергия.
Други битови алергени като акари или мухъл също могат да бъдат отключващи симптоми на алергия.
Можете ли да живеете с котка, ако сте алергични?
Най-лесният начин за лечение на котешки алергии е да избягвате домове с котки и да се пазите от контакт с котките, които живеят с Вас. За хората, които гледат на своите домашни любимци като на семейство това е немислимо.
В зависимост от тежестта на алергията може да е възможно да живеете с котки. Това изисква комбинация от лечение на алергия и усърдно управление на котешки косми и други частици наоколо.
Знанието какви специфични протеини причиняват алергичната реакция може да помогне на хората с алергии към котки да решат как най-добре да управляват симптомите си.
Хората с анамнеза за анафилактични реакции или тежки астматични пристъпи в отговор на котки не трябва да живеят с котки или да бъдат около котки. Тези видове тежки алергични реакции могат да бъдат животозастрашаващи.
Алергиите към котки могат да създадат неудобство и дискомфорт или да бъдат основна пречка за доброто здраве. Може да е възможно да живеете с котки въпреки алергията така, че посетете лекар, за да обсъдите възможностите за лечение.
Ако симптомите са тежки предупредете близките за алергията и избягвайте домове с котки. Не бива алергията да причинява хронично страдание така, че вземете проактивни мерки, за да намалите вероятността от алергична реакция.
https://www.medicalnewstoday.com