Анемия по време на бременност
930Анемията е състояние при което има намаляване на броя на здравите червени кръвни клетки или на количеството хемоглобин циркулиращ в тялото. Анемията може да засегне всеки, но е особено често срещана по време на бременност когато тялото се нуждае от повече кръвни клетки и хемоглобин.
Тялото трябва да произвежда повече кръв по време на бременност така, че се нуждае от повече желязо и витамини, за да произведе протеина хемоглобин в червените кръвни клетки. Хемоглобинът транспортира кислород от белите дробове до клетките в тялото. Много бременни жени нямат необходимото количество желязо през втория и третия триместър. В резултат на това леката анемия е често срещана по време на бременност.
Ако анемията е тежка по време на бременност развиващото се бебе може да е изложено на риск от анемия като се роди. Бременните с анемия имат по - висок риск от преждевременно раждане или раждане на бебе с ниско тегло. Наличието на анемия също увеличава риска от загуба на кръв по време на раждането което може да затрудни борбата с инфекцията.
Въпреки това бременните обикновено могат да контролират състоянието като ядат повече храни богати на желязо и приемат добавки с желязо.
При анемия има ниски нива на червени кръвни клетки или хемоглобин. Хемоглобинът съдържа желязо и е протеинът който придава червения цвят на кръвта. Той се свързва с кислорода от белите дробове който транспортира в тялото.
Анемията е най - често срещаното заболяване на кръвта. Има повече от 400 вида анемия много от които имат свои специфични причини, лечения и перспективи. Анемията обикновено е индикатор за основно състояние. Точната диагноза е важна тъй като анемията може да доведе до намалено количество кислород в тъканите на тялото и да влоши прогресията на много съпътстващи заболявания.
Пакет АНЕМИЯ от Лаборатории "Кандиларов"
Видове анемия по време на бременност
Различни видове анемия са често срещани по време на бременност:
Дефицит на витамин В12. Витамин B12 е от съществено значение за тялото, за да може да генерира червените кръвни клетки. Среща се естествено в животински продукти като яйца, месо, риба и млечни продукти. Предлага се също като хранителна добавка и лекарство с рецепта. Обогатените зърнени закуски и обогатените хранителни дрожди също са добри източници на витамин В12.
Пернициозната анемия е форма на анемия свързана с дефицит на витамин В12. Около 15–25% от възрастните хора с дефицит на витамин В12 имат пернициозна анемия. Това състояние е необратимо автоимунно заболяване което засяга лигавицата на стомаха. Може да причини стомашна атрофия, разрушаване на клетките в защитната стомашна лигавица.
Пернициозната анемия също може да попречи на усвояването на витамин B12 дори, ако се консумират адекватни количества от витамина. Най - честата причина за дефицит на витамин B12 в световен мащаб.
Анемия при недостиг на фолиева киселина. По време на бременност жените се нуждаят от по - високи количества фолат който е водоразтворим витамин В, тъй като фолатът е необходим за развитието на плода. Дефицитът на фолиева киселина може да повлияе на нормалния растеж и деленето на клетките в плацентата и плода което може да доведе до аномалии при раждане.
Ако няма достатъчно фолат преди и по време на бременност бебето може да развие сериозни проблеми с мозъка и гръбначния мозък наречени дефекти на невралната тръба. Те включват спина бифида която причинява аномалии в нервите, гръбначния стълб или и двете и аненцефалия което е фатално състояние при което на плода липсват части от черепа и мозъка.
Изследване показа връзка между дефицита на фолат и ниското тегло при раждане и преждевременното раждане. Дефектите на невралната тръба се появяват през първите няколко седмици от бременността обикновено преди жената да разбере, че е бременна. Поради това Центърът за контрол и превенция на заболяванията (CDC) съветва жените да получават 400 микрограма фолиева киселина дневно „в допълнение към консумацията на храна с фолат от разнообразна диета“ дори, ако не планират да забременеят.
Желязодефицитна анемия. Нуждите от желязо нарастват значително по време на бременност тъй като желязото е важно за задоволяване на повишените нужди на плода и плацентата заедно с по - високото производство на червени кръвни клетки, компенсиране на загубата на желязо по време на раждането.
Желязодефицитната анемия е най-често срещаният тип анемия сред бременните. Ако бременната жена не получи лечение желязодефицитната анемия може да има значителен ефект върху здравето на майката и плода.
Изследване подчертава връзката между желязодефицитната анемия и:
- ниско тегло при раждане
- преждевременно раждане
- прееклампсия
- следродилен кръвоизлив
Симптоми на анемия
Симптомите на анемия по време на бременност могат да започнат като леки и да се развият бавно. Те могат да включват:
- слабост
- умора
- главоболие
- световъртеж
- бледа или побледняла кожа
- ниска телесна температура
- ускорен или неправилен сърдечен ритъм
- болка в гърдите или задух, особено при физическа активност
- чупливи нокти
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА БРЕМЕННОСТ С ОТСТЪПКА ТУК!
Рискови фактори
Жената е изложена на риск от анемия по време бременност, ако:
- е бременна с повече от едно бебе
- е имала скорошна предишна бременност
- не консумира достатъчно желязо
- е имала обилно менструално течение преди бременността
- често повръща поради сутрешно гадене
Превенция
Доброто хранене е най - добрият начин за предотвратяване на анемия по време на бременност или при опити за забременяване. Храни с високо съдържание на желязо може да помогнат за поддържане на запасите от желязо необходимо за правилното функциониране на тялото. Тези храни включват:
- червено месо
- тъмнозелени листни зеленчуци
- яйца
- фъстъци
- обогатени зърнени храни
Лечение
Лекарят мможе да тества жената при първото пренатално посещение и евентуално отново 4-6 седмици след раждането. Ако някой от тестовете разкрие анемия лекарят може да насочи пациентката към хематолог, лекар специалист по заболявания свързани с кръвта.
Акушер - гинекологът ще предпише витамини, за да гарантира, че бременната има достатъчно фолиева киселина и желязо.
Ако се развие анемия по време на бременност обикновено може да се лекува като се приемат добавки с желязо.
Тези аномалии могат да възникнат по време на много ранните етапи на бременността така, че е важно достатъчното количество желязо и фолат преди забременяване както и по време и след бременност.
Бременната жена трябва да потърси съвет от лекар или акушерка преди да вземе нови добавки.
https://www.medicalnewstoday.com