Безопасни ли са за прием витамините с изтекъл срок на годност
12456Витаминните добавки губят потенциалната си сила на действие с течение на времето. Въпреки това след изтичане на срока на годност витамините обикновено не стават опасни за приемане. Според проучване от 2019 г. скоростта с която витамините губят силата си на действие зависи от формата на добавката, методите на съхранение и датата на производство.
Колко са трайни витамините?
Срокът на годност на добавката зависи от формата, съдържанието и начина, по който се съхранява. Витаминните добавки може да не са достатъчно мощни след определената дата. Дъвчащите или желираните витамини са по-податливи на влага отколкото капсулите или таблетките. Витамините под формата на таблетки или капсули могат да останат мощни в продължение на няколко години.
Изследване на Витамин В12 и фолиева киселина от Лаборатории "Кандиларов"
Освен това някои витамини могат да са трайни по-дълго от други. Проучване от 2008 г. показва, че витамин С, витамин К и витамин В-1 (понякога се нарича тиамин) може да се разградят по-бързо от други. Други фактори, които могат да допринесат за загубата на сила на витамините:
- екстремни температури
- излагане на светлина
- излагане на кислород
- нива на pH
Неотворените витаминни добавки са по-склонни да запазят своята сила тъй като не са в контакт с влагата, светлината и кислорода и така тези фактори по-рядко ги засягат. За да се гарантира качеството на добавките е по-добра идея да изберете тези, които са преминали тестване от независими контролиращи органи.
Безопасно ли е да приемате витамини с изтекъл срок на годност?
Като цяло е относително безопасно да приемате витаминна добавка с изтекъл срок на годност. Малко вероятно е да причини вреда, тъй като повечето лекарства и добавки с изтекъл срок на годност обикновено не стават токсични.
Например изследвания финансирани от военни съобщават, че 90% от над 100 тествани лекарства отпускани по лекарско предписание и без рецепта са останали годни за употреба дори 15 години след изтичане на срока на годност. Тези открития показват, че лекарствата с изтекъл срок на годност все още са безопасни за употреба, с някои изключения.
По отношение на добавките не трябва да сe приемат тези, които:
- показват признаци на мухъл
- имат странна миризма
Незабавно изхвърлете витамините, които изглеждат плесенясали или влажни или имат необичайна миризма!
Странични ефекти от приема на витамини с изтекъл срок на годност
Тъй като изследванията показват, че витамините с изтекъл срок на годност обикновено са безопасни за приемане е малко вероятно тези продукти да причинят странични ефекти само защото са остарели. Ако обаче човек не знае, че добавката e с изтекъл срок може да мисли, че консумира и получава повече хранителни вещества отколкото се приемат в действителност.
Например при веганска диета може да се наложи редовен прием на добавка с витамин В-12, за да се поддържа човек здрав. Приемането на добавка с изтекъл срок на годност може да означава, че не се получават достатъчни количества от този витамин.
Недостигът на витамин В-12 може да причини усложнения като:
- задух
- депресия
- неврологични проблеми
Като цяло, ако човек разчита на добавка, за да запълни празнина в диетата си трябва да следи срока на годност на добавката.
Друг пример включва фолиева киселина по време на бременност. Добавките с фолиева киселина с изтекъл срок на годност може да не доставят достатъчно фолат на жената и развиващото се бебе. Консумирането на достатъчно фолиева киселина е важно по време на бременност, тъй като намалява вероятността от аномалии при раждане.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ВИТАМИН В12 С ОТСТЪПКА ТУК!
Витаминните добавки могат да причинят странични ефекти, макар че това е малко вероятно да е свързано с изтеклия срок на годност. Всеки, който изпитва неблагоприятни ефекти от дадена добавка трябва да спре да я приема.
Как да съхранявате витамините?
За да осигурите максимален срок на годност на витаминните добавки най-добре е да ги съхранявате:
- в оригиналните им контейнери
- на хладно и сухо място
- без пряка слънчева светлина
За да намалите риска от топлина и влага засягащи добавките може да не е препоръчително да ги съхранявате в кухнята или банята.
Важно е обаче да прочетете внимателно инструкциите за съхранение на всяка добавка върху бутилката, опаковката или листовката.
Инструкциите могат да бъдат различни за конкретни добавки.
Например може да се замразят някои добавки с рибено масло, за да се намали послевкуса им, но други продукти от рибено масло не трябва да се съхраняват при температури под 15ºС.
Същото важи и за пробиотиците: Някои се съхраняват най-добре в хладилник докато други не трябва да се съхраняват в хладилник.
Как да изхвърля витамините с изтекъл срок на годност?
Изхвърлянето на витамините с изтекъл срок на годност увеличава риска от консумация от деца или животни, което може да има сериозни последици. Същите насоки могат да се прилагат за витаминни или минерални добавки с изтекъл срок на годност, ако на опаковката им няма алтернативни инструкции.
Извадете добавките от техните контейнери. Смесете ги с утайка от кафе или пясък. Поставете сместа в запечатваща се торба или контейнер. Запечатайте го и го поставете в кошче за боклук. Това възпира животните и децата от докосване или ядене на нежеланите добавки.
Не изхвърляйте добавките в тоалетната, тъй като това може да замърси водоснабдяването!
Въпреки, че витамините и други добавки губят потенциала си с течение на времето и датата на изтичане на срока на годност може да показва кога тези добавки са загубили значително количество от силата си на действие добра идея е да изхвърлите безопасно витамините с изтекъл срок и да закупите нови продукти.
https://www.medicalnewstoday.com