Ябълковият оцет - мит или ползи
1530Казват, че една ябълка на ден държи доктора далеч. Но как се отразява ябълковия оцет?
Що се отнася до домашните средства ябълковият оцет е доста добре познат с предполагаеми ползи вариращи от повишена енергия до подобряване на хронични здравословни състояния. Едно популярно твърдение е, че е ефективен за отслабване.
„Хората винаги търсят лесни начини да отслабнат и да подобрят други области на здравето си, а ябълковият оцет със сигурност е един от тези варианти за които ме питат. Винаги казвам, че ако искате да го опитате, опитайте го. Но очакванията трябва да са реалистични. И никога не го пийте неразреден", казва д-р Нехарика Калакота, гастроентеролог в Houston Methodist.
Кои са ползите на ябълковия оцет?
Представяните ползи на ябълковия оцет за здравето включват:
- Отслабване
- Предотвратяване на диабет тип 2
- Облекчаване на киселини
- Понижаване на холестерола
- Намаляване на разширените вени
- Избелване на зъбите
- Намаляване на пърхота
- Подобряване на акнето
- Повишаване на енергията
Но няма доказателства, които да предполагат, че ябълковият оцет помага при загуба на тегло освен, ако не е съчетан с калориен дефицит освен, ако не приемате по-малко калории отколкото изгаряте.
„Да го изпиете и след това да изядете двоен чийзбургер и пържени картофки няма да работи. Също така няма данни, че подобрява загубата на тегло извън това което калорийният дефицит вече осигурява“, обяснява д-р Калакота.
Твърдението, че ябълковият оцет може да облекчи киселините когато стомашната киселина се движи нагоре по хранопровода и причинява пареща болка е особено объркващо, защото, както отбелязва д-р Калакота ябълковият оцет съдържа оцетна киселина. Консумирането му само допринася за киселината в стомаха която вече причинява проблеми. Всъщност може просто да влоши киселинния рефлукс.
Повечето от другите предполагаеми ползи или не са проучени или са опровергани, но две области в които ябълковият оцет може да играе малка роля са регулирането на кръвната захар и поддържането на холестерола.
Компилационни проучвания показват, че ябълковият оцет може да доведе до леко понижение на глюкозата на гладно (високата глюкоза на гладно е индикатор за диабет тип 2). В допълнение няколко проучвания показват малки увеличения на липопротеините с висока плътност (HDL) наричани " добър" холестерол въпреки, че не показват ефект върху липопротеините с ниска плътност (LDL) или "лошия" холестерол. Във всеки случай тези ефекти са минимални.
Профилактичен преглед при гастроентеролог и ехография на коремни органи в ДКЦ ГУРГУЛЯТ!
„Ябълковият оцет няма да играе важна роля в управлението на диабет тип 2. Също така няма да помогне за понижаване на холестерола или за предотвратяване на някое от тези състояния“, казва д-р Калакота.
Странични ефекти от ябълковия оцет
Независимо дали приемате здравословните твърдения за ябълковия оцет д-р Калакота казва, че най-важното което трябва да знаете за ябълковия оцет, е, че никога не трябва да се консумира без първо да е разреден с вода. Това е така защото пиенето на неразреден ябълков оцет може да причини:
- Ерозивно заболяване на зъбите
- Ерозивно заболяване на хранопровода
„Имах няколко пациенти които не можеха да преглъщат и диагностичната ендоскопия разкри, че лигавицата на целия им хранопровод е напълно гладка. Когато попитам за диетата им разбирам, че приемат ябълков оцет всеки ден“, казва д-р Калакота.
Силно киселинният характер на ябълковия оцет е това, което води до това увреждане. Това качество също причинява ерозия на зъбите, което д-р Калакота отбелязва, че е подкрепено от изследвания. „Ако ще пиете ябълков оцет, моля винаги се уверете, че е разреден. Също така е важно да пиете разреден ябълков оцет в умерени количества и още по-добре по време на хранене" напомня д-р Калакота. В противен случай рискувате да получите не само нежелани, но и вредни странични ефекти.
Колко количество ябълков оцет на ден е добре?
Кажете напълно „не“ на шотовете с ябълков оцет. Но също така не забравяйте, че разреденият ябълков оцет, една или две супени лъжици смесени в чаша вода трябва да се консумира умерено.
Добра идея е да се ограничите до чаша на ден въпреки, че не е известно, че това количество носи някаква полза за здравето. Това е просто безопасна горна граница която трябва да следвате тъй като приемането на повече от това може да увеличи вероятността за нежелани странични ефекти като гадене или влошаване на киселини при тези, които са склонни към киселинен рефлукс.
„Пиенето му по малко в допълнение към храната помага. По този начин лигавицата на стомаха е малко по-защитена от киселината тъй като там има и друга храна“, добавя д-р Калакота. Но вместо доза ябълков оцет просто изяжте ябълка.
Има по-добри доказани начини за постигане на предполагаемите ползи от ябълковия оцет. Здравословна диета богата на фибри и растителни продукти може да помогне при загуба на тегло, управление на диабет, понижаване на холестерола и много повече.
Ако все пак искате да намерите начин да включите ябълков оцет можете да готвите с него като част от Вашата здравословна диета като го използвате в сосове, маринати и подправки.
С цяла ябълка получавате фибри, антиоксиданти и витамини. Голяма част от това се губи при изцеждането на сок от ябълка, за да се направи сайдер. Губите фибрите и много други хранителни вещества се филтрират. Ферментирането на сайдер в оцет не връща нито едно от тези полезни хранителни вещества.
И докато ферментиралите храни могат да помогнат за насърчаване на здрави черва има много по-малко киселинни варианти които можете да опитате вместо ябълков оцет като комбуча, кимчи и кисело зеле. Друг вариант, ако можете да понасяте лактозата е кефирът.
Ако все пак решите да пиете ябълков оцет не забравяйте да е разреден и комбинирайте със здравословна диета в идеалния случай на растителна основа тъй като това е моделът на хранене, който има най-много ползи.
https://www.houstonmethodist.org