Какво да очакваме по време на 4-те етапа на зарастване на рана
32240Раната е разрез или отвор в кожата. Може да е просто драскотина или порязване което е толкова мъничко колкото порязване на хартия.
Голямо ожулване, леко ожулване или порязване може да се получи поради падане, инцидент или травма. Хирургически разрез направен от хирург по време на медицинска процедура също е рана.
Тялото има сложна система за залепване на кожни рани. Всеки етап е необходим за правилното заздравяване на раната. Заздравяването на рани изисква редица части и стъпки, които се обединяват, за да възстановят тялото.
Предоперативен пакет от изследвания, за 67.50 лв., от МДЛ "Мед-Диа"
Хирургична превръзка(малка, средна или голяма) в домашни условия от Med Care
Етапи на заздравяване на рани
Тялото лекува рана в четири основни етапа.
Етапите включват:
- предотвратяване на твърде голяма загуба на кръв
- защита и почистване на мястото
- зарастване и лечение
Поддържането на раната чиста и покрита може да помогне на тялото да възстанови зоната.
Етап 1: Спиране на кървенето.
Когато получите порязване, драскотина или друга рана по кожата обикновено започва да кърви. Първият етап от заздравяването на раната е спирането на кървенето. Това се нарича хемостаза.
Кръвта започва да се съсирва секунди до минути след получаване на рана. Това е добрият вид кръвен съсирек, който помага да се предотврати твърде голяма загуба на кръв. Съсирването също помага за затваряне и заздравяване на раната чрез съсирване.
Етап 2: Образуване на съсиреци
Фазата на съсирване и образуване на съсиреци има три основни стъпки:
- Кръвоносните съдове около раната се стесняват. Това помага за спиране на кървенето
- Тромбоцитите които са кръвосъсирващите клетки в кръвта се слепват, за да направят „тапа“ в раната
- Съсирването или коагулацията включва протеин наречен фибрин. Това е „кръвно лепило“ което прави мрежа, за да държи тромбоцитната тапа на мястото
- Възпаление което включва почистване и заздравяване
- След като раната престане да кърви тялото може да започне да я почиства и лекува
Първо кръвоносните съдове около раната се отварят малко, за да позволят повече кръвен поток към нея. Това може да направи областта да изглежда възпалена или леко зачервена и подута. Може да се почувства и малко топло. Не се безпокойте Това означава, че "помощта" е пристигнала.
Свежата кръв доставя повече кислороди хранителни вещества в раната, точно правилният баланс, за да помогне за нейното зарастване. Белите кръвни клетки наречени макрофаги пристигат на мястото на раната.
Макрофагите помагат за почистването на раната като се борят с всяка инфекция. Също така изпращат химически пратеници наречени фактори на растежа които помагат за възстановяване на зоната.
Може да видите бистра течност в или около раната. Това означава, че белите кръвни клетки работят за защита и възстановяване.
Етап 3: Възстановяване (растеж и пролиферация)
След като раната е чиста и стабилна тялото ви може да започне да възстановява мястото. Богатите на кислородчервени кръвни клетки идват на мястото, за да създадат нова тъкан. Това е като "строителна площадка" само, че тялото изгражда свои собствени "строителни материали".
Химическите сигнали в тялото казват на клетките около раната да направят еластични тъкани наречени колаген. Това помага за възстановяване на кожата и тъканите в раната. Колагенът е като основа върху която могат да се градят други клетки.
На този етап от лечението може да видите свеж, надигнат, червен белег. Белегът бавно ще избледнее на цвят и ще изглежда по - плосък.
Етап 4: Зарастване (укрепване)
Дори след като раната изглежда затворена и възстановена тя все още зараства. Може да изглежда розово и опънато или набръчкано. Може да почувствате сърбеж или стягане в областта. Тялото продължава да възстановява и укрепва зоната. Раната може да изглежда зачервена, подута и водниста в началото. Това може да бъде нормална част от лечението.
Раната може да има червен или розов надигнат белег след като се затвори. Излекуването може да продължи месеци след това. Белегът в крайна сметка ще стане по - матов и плосък.
Колко време отнема заздравяването на една рана?
Зависи от това колко голям или дълбок е разрезът. Може да отнеме до няколко години, за да се излекува напълно. Отворената рана може да заздравява по - дълго от затворената рана.
Според университета Джон Хопкинс след около 3 месеца повечето рани се възстановяват. Новата кожа и тъкан са около 80 процента толкова здрави колкото са били преди да бъдат наранени.
Голям или дълбок разрез ще заздравее по - бързо, ако лекарят го зашие. Това помага да се направи зоната която тялото трябва да възстанови по - малка.
Хирургичните рани обикновено зарастват по - бързо от други видове рани. На хирургичните рани обикновено отнема 6 до 8 седмици, за да се излекуват според St. Joseph’s Healthcare Hamilton.
Раните също могат да зараснат по - бързо или по - добре, ако ги държите покрити. Според клиниката в Кливланд раните се нуждаят от влага, за да заздравеят. Превръзката също поддържа раната по - чиста.
Някои здравословни състояния могат да причинят много бавно заздравяване или да спрат зарастването на рани. Това може да се случи дори, ако порязването се дължи на операция или медицинска процедура.
Кръвоснабдяването е един от най - важните фактори при заздравяването на рани.
Кръвта пренася кислород, хранителни вещества и всичко останало от което тялото се нуждае, за да заздрави мястото на раната. Една рана може да отнеме два пъти повече време, за да заздравее или изобщо да не заздравее, ако не получи достатъчно кръв.
Рискови фактори
Има няколко причини поради които раната може да не зарасне правилно. Възрастта може да повлияе на това как се възстановява раната и на лечението. Възрастните в напреднала възраст може да имат по - бавно зарастващи рани.
Някои здравословни състояния могат да доведат до лошо кръвообращение. Тези състояния могат да причинят лошо зарастване на рани:
- диабет
- затлъстяване
- високо кръвно налягане (хипертония)
- заболяване
Хроничната рана заздравява много бавно или изобщо не заздравява. Ако имате хронична рана може да се наложи да посетите специалист.
Леченията за бавно зарастващи рани включват:
- лекарства и друга терапия за подобряване на кръвния поток
- терапия за намаляване на отока
- премахване на мъртва тъкан около раната, за да се помогне за нейното зарастване
- специални кожни мехлеми за подпомагане на заздравяването на рани
- специални превръзки и други кожни покрития за ускоряване на заздравяването
Признаци на инфекция
Раната може да заздравее бавно, ако е инфектирана. Това е така тъй като тялото е заето да почиства и предпазва раната и не може да стигне до етапа на възстановяване правилно.
Инфекция се случва когато бактерии, гъбички и други микроби попаднат в раната преди да е зараснала напълно. Признаците на инфекция:
- бавно заздравяване или изглежда, че изобщо не заздравява
- подуване
- зачервяване
- болка или чувствителност
- горещо или топло усещане на допир
- изтичане на гной или течност
Лечението на инфектирана рана включва:
- почистване на раната
- отстраняване на мъртва или увредена тъкан около раната
- антибиотични лекарства
- антибиотични кожни мехлеми за раната
Кога да посетите лекар
Посъветвайте се с Вашия лекар, ако смятате, че имате инфектирана рана независимо колко малка е тя. Инфекцията в раната може да се разпространи, ако не се лекува. Това може да бъде вредно и да причини здравословни усложнения.
Кажете на Вашия лекар, ако имате бавно заздравяващи порязвания или рани от всякакъв размер.
Може да имате основно заболяване което забавя заздравяването. Лечението и поддържането на хронично състояние като диабет може да помогне на кожните рани да заздравеят по - добре.
Не пренебрегвайте малка рана или драскотина която зараства бавно.
Някои хора с диабет и други хронични заболявания могат да получат кожна язва от малък порез или рана на стъпалата или краката. Това може да доведе до сериозни здравословни усложнения, ако не се получи медицинско лечение.
Тъй като някои здравословни състояния могат да забавят или да нарушат заздравяването на рани някои хора могат да получат инфекции или да имат други усложнения по време на процеса на лечение.
https://www.healthline.com