Какво трябва да знаем за фибромиалгията
4881Фибромиалгията е често срещан и хроничен синдром, който причинява телесна болка и психически стрес.
Симптомите на фибромиалгия могат да бъдат объркани с тези на артрит или възпаление на ставите. Въпреки това за разлика от артрита не е установено, че причинява възпаление и увреждане на ставите или мускулите. Разглежда се като ревматично състояние което причинява болка в меките тъкани или миофасциална болка.
Основни факти за фибромиалгията
Фибромиалгията причинява широко разпространена болка, умора и други видове дискомфорт.
Симптомите приличат на тези при артрит, но фибромиалгията засяга меките тъкани, а не ставите.
Причината е неизвестна, но рисковите фактори включват травматично увреждане, ревматоиден артрит и други автоимунни заболявания като лупус и генетични фактори.
Няма лечение, но лекарствата, упражненията, акупунктурата и поведенческата терапия могат да помогнат за облекчаване на симптомите и подобряване на качеството на съня.
Симптоми
Честите симптоми включват:
- широко разпространена болка
- болка и скованост на челюстта
- болка и умора в мускулите на лицето и съседните фиброзни тъкани
- скованост на ставите и мускулите сутрин
- главоболие
- нередовни модели на сън
- синдром на раздразнените черва (IBS)
- болезнени менструални периоди
- изтръпване и сковаване в ръцете и краката
- синдром на неспокойните крака (RLS)
- чувствителност към студ или топлина
- затруднения с паметта и концентрацията известни като "фибро-мъгла"
- умора
Възможни са и следните симптоми:
- проблеми със зрението
- гадене
- проблеми с таза и пикочните пътища
- качване на тегло
- виене на свят
- настинка или грипоподобни симптоми
- кожни проблеми
- симптоми на гръдния кош
- депресия и тревожност
- проблеми с дишането
Симптомите могат да се появят по всяко време през живота на човек, но най-често се съобщават на възраст около 45 години.
Лечение
Около 20 процента от хората с фибромиалгия опитват акупунктура през първите 2 години. Може да работи, но са необходими повече изследвания.
Необходима е медицинска помощ__, тъй като фибромиалгията може да бъде трудна за управление.__ Тъй като това е синдром всеки пациент ще изпитва различен набор от симптоми и е необходим индивидуален план за лечение. Лечението може да включва някои или всички възможности:
- програма за активно упражнение
- акупунктура
- психотерапия
- терапия за модификация на поведението
- хиропрактични грижи
- масаж
- физиотерапия
- ниски дози антидепресанти въпреки, че това не е лечение от първа линия
Лекарят ще помогне за изготвяне на план за лечение, който осигурява най-добри резултати.
Лекарства. Лекарствата могат да бъдат препоръчани за лечение на определени симптоми. Те могат да включват болкоуспокояващи без рецепта. Европейската лига срещу ревматизма (EULAR) обаче препоръча да не се използват нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС) за лечение на фибромиалгия в проучване от 2016 г.
Антидепресантите като дулоксетин (Cymbalta) и милнаципран (Savella) могат да помогнат за намаляване на болката. Могат да бъдат предписани лекарства против гърчове като габапентин известен също като Neurontin и прегабалин или Lyrica. Проучването обаче предполага, че пациентите често спират да използват тези лекарства, тъй като те не са ефективни за облекчаване на болката или поради неблагоприятните им ефекти.
Пациентите трябва да информират лекаря за всички други лекарства които приемат, за да се избегнат странични ефекти и взаимодействия с други лекарства.
Упражнения. Комбинация от аеробни упражнения и тренировки за устойчивост или силови тренировки е свързана с намаляване на болката при някои пациенти.
Ако упражненията помагат за симптомите важно е да се поддържа последователност, за да се види напредъкът. Работата с партньор или личен треньор може да помогне да се поддържа активна програмата за упражнения.
Акупунктура. Някои пациенти са имали подобрения в качеството си на живот след започване на акупунктура терапия за фибромиалгия. Броят на необходимите сесии ще зависи от симптомите и тежестта им.
Проучване установява, че 1 на всеки 5 души с фибромиалгия използва акупунктура в рамките на 2 години при диагноза. Изследователите стигнали до заключението, че това може да подобри болката и сковаността, но призовават за повече проучвания.
Терапия за модифициране на поведението. Форма на когнитивна поведенческа терапия която има за цел да намали негативното повишаващо стреса или болката поведение и да подобри положителното внимателно поведение. Включва усвояване на нови умения за справяне и упражнения за релаксация.
Причини
Точната причина за фибромиалгия е неясна. Съвременното мислене в областта на ревматологията предполага, че фибромиалгията е проблем с обработка на болката от централната нервна система в мозъка където може да има повишена чувствителност или възприемане на болка към даден тригер. Съществуват редица вероятни рискови фактори включително:
- стресово травмиращо физическо или емоционално събитие като автомобилна катастрофа
- повтарящи се наранявания
- ревматоиден артрит или други автоимунни заболявания като лупус
- проблеми с централната нервна система (ЦНС)
Начина по който нашите гени регулират как обработваме болезнени стимули. Фибромиалгията също може да бъде наследствена. Жените, които имат близък роднина с фибромиалгия имат по-голям риск да самите те да изпитат фибромиалгията. Хората с ревматоиден артрит, лупус или гръбначен артрит известен като анкилозиращ спондилит имат по-висок риск от развитие на фибромиалгия както и пациентите с някои други ревматични заболявания.
Диагноза
Може да отнеме известно време, за да се потвърди диагнозата фибромиалгия, тъй като симптомите приличат на тези при други състояния като хипотиреоидизъм. Тези състояния трябва първо да бъдат изключени преди диагностицирането на фибромиалгия. Няма лабораторни тестове за състоянието и това също може да доведе до забавяне или пропускане на диагнозата. Американският колеж по ревматология е установил три критерия за диагностициране на фибромиалгия.
- болка и симптоми през предходната седмица от 19 идентифицирани части на тялото плюс нива на умора, незадоволителен сън или когнитивни проблеми
- симптоми, които продължават най-малко 3 месеца
- липса на друг здравословен проблем, който да обясни симптомите
Преди това "нежни точки" или тригерни точки са използвани за диагностициране на състоянието. Те обаче вече не се препоръчват за подпомагане на диагностицирането на фибромиалгия.
Чувствителните зони на тялото и тригерните точки
Когато четете за фибромиалгия, може да сте срещнали термина "нежни точки". Това са определени области на тялото за които се твърди, че фибромиалгията причинява най-много болка. Те включват:
- задната част на главата
- вътрешната част на коленете
- външната част на лактите
Болката може да се увеличи и във врата и раменете, външната част на бедрата и горната част на гърдите.
Лекарите са диагностицирали фибромиалгия въз основа на това как реагират на натиска в тези точки. Това обаче вече не се разглежда като точен начин за диагностициране на състоянието и нежните точки вече не се използват като надежден индикатор за фибромиалгия.
В тези точки не се препоръчват инжекции. Сега обаче се смята, че болката е по-широко разпространена и присъства различно при различните хора. Вместо специфични области или точки на болка фибромиалгията се идентифицира по тежестта и хроничния характер на болката.
Предложени са диетични мерки за подобряване на симптомите на фибромиалгия. Те включват:
Високоенергийни храни с ниско съдържание на захар: Храни като бадеми, боб, овесени ядки, авокадо и тофу съдържат много фибри, но без добавена захар. Те могат да помогнат за повишаване на енергията през целия ден като спомагат за подобряване на симптомите на умора, които се появяват в резултат на състоянието.
Избягване на храни, които имат глутен: Изследване от 2014 г. предполага, че чувствителността към глутен може да допринесе за фибромиалгия. Проучването показа, че премахването на храни съдържащи глутен от диетата може да намали болката дори при пациенти които нямат цьолиакия. Това също е свързано с диетичен план за намаляване на възпалението.
Изключване на ферментируемите олиго-ди-моно-захариди и полиоли (FODMAP): Неотдавнашно проучване показва, че диета с ниско съдържание на FODMAP може да има обещаващи ефекти върху нивата на болка при хора с фибромиалгия.
Избягване на консерванти и екситотоксини: Проучване отчита, че изключването на консерванти от диетата като аспартам и мононатриев глутамат (MSG) може значително да намали симптомите на болката. Доказано е също така, че болката на хората участващи в проучването се увеличава след като тези консерванти бъдат въведени обратно в диетата.
Консумация на повече семена и ядки: Има малко доказателства в подкрепа на пряката връзка между семената, ядките и подобряването на симптомите на фибромиалгия. Известно е обаче, че съдържат мощни микроелементи и минерали които са важни за клетъчната функция и това може да подпомогне хората със състоянието.
Поддържането на балансирана диета и здравословно тегло е жизненоважно за продължаващото здраве и може да подобри качеството на живот на човека. Проучванията показват, че хората с фибромиалгия и затлъстяване показват подобрение в качеството на живот и симптоми на болка след като отслабнат.
Необходими са повече изследвания за ефектите от диетата върху фибромиалгията, но гарантирането на диетата с ниско съдържание на захар и глутен е добра отправна точка. Със сигурност е добре опитвайки с тези възможности в подкрепа на лечението.
Потърсете медицинска помощ, за да изключите други причини за болка.
https://www.medicalnewstoday.com