Какво трябва да знаем за инфекциите на пикочните пътища
10117Инфекциите на пикочните пътища (ИПП) се причиняват от бактерии преодоляващи защитните сили на организма в пикочните пътища. Те могат да засегнат бъбреците, пикочния мехур и пикочните канали между тях. Едни от най-често срещаните видове инфекция.
Пикочните пътища могат да бъдат разделени на горни и долни пикочни пътища. Горните пикочни пътища са по - горе разположените органи пикочен мехур, пикочопроводи и бъбреци. Долните пикочни пътища включват пикочния мехур и уретрата.
Причини
Преглед от уролог и ехография при д-р Бранимир Костадинов, от МЦ "Америмед"
Профилактичен преглед при уролог с ехография на малък таз от МЦ Света Марина гр. Плевен!
По-голямата част от ИПП се причиняват от бактерията Escherichia coli (E. coli), която обикновено се намира в храносмилателната система. Хламидиите и микоплазмите могат да заразят уретрата, но не и пикочния мехур.
Различават се няколко вида ИПП в зависимост от това къде са локализирани:
- Инфекцията на пикочния мехур се нарича цистит
- Инфекцията на уретрата се нарича уретрит
- Бъбречната инфекция се нарича пиелонефрит
Уретерите (пикочопроводите) много рядко са място на инфекция.
Рискови фактори
Над 50 процента от всички жени ще преживеят поне един път през живота си ИПП, а 20-30 процента изпитват повтарящи се такива.
Бременните жени не са по-склонни да развият ИПП отколкото други жени, но ако това се случи, по-вероятно е да се развие в бъбреците. Това е така поради промените в тялото по време на бременност, които засягат пикочните пътища. Тъй като ИПП по време на бременност може да се окаже опасна както за здравето на майката, така и за кърмачетата повечето бременни жени се тестват за наличие на бактерии в урината дори и да няма симптоми и се лекуват с антибиотици, за да се предотврати разпространението.
Хората от всякаква възраст и пол могат да развият ИПП. Някои хора обаче са по-изложени на риск от други. Следните фактори могат да увеличат вероятността от развитие на ИПП:
- полов акт особено ако е по-чест, интензивен и с множество или нови партньори
- диабет
- лоша лична хигиена
- проблеми с изпразването на пикочния мехур напълно
- поставяне на уреален катетър
- уринарна инконтиненция
- блокиран поток на урината
- камъни в бъбреците
- бременност
- менопауза
- прилагане на процедури засягащи пикочните пътища
- потисната имунна система
- неподвижност за дълъг период
- използване на спермициди (методи за контрацепция) и тампони
- честа употреба на антибиотици, които могат да нарушат естествената флора на червата и пикочните пътища
Симптоми
Симптомите на ИПП зависят от възрастта, пола, наличието на катетър и каква част от пикочните пътища е била инфектирана. Общите симптоми на ИПП включват:
- силни и чести позиви за уриниране
- мътна, кървава или силно ухаеща урина
- болка или усещане за парене при уриниране
- гадене и повръщане
- мускулни болки и коремни болки
Хората с катетри могат да изпитат треска само като симптом, което прави диагнозата по-трудна.
Остър пиелонефрит. Острият пиелонефрит е внезапна и тежка бъбречна инфекция. Ако човек развие това състояние може също така да изпита болка в горната част на гърба и странична болка, висока температура, треперене, втрисане, умора и психични промени. Смята се за спешен случай и трябва незабавно да бъде посетен лекар при съмнение.
Цистит. Ако човек има инфекция на пикочния мехур той също може да изпита лека треска, тежест и спазми в корема и долната част на гърба.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА УРОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Усложнения
Повечето ИПП не са сериозно състояние, но някои от тях могат да доведат до сериозни проблеми особено, ако инфекция е на горните пикочни пътища. Повтарящите се или дълготрайни бъбречни инфекции могат да причинят трайно увреждане, а някои внезапни бъбречни инфекции могат да бъдат животозастрашаващи, особено ако бактериите навлизат в кръвта, състояние известно като септицемия. Те също могат да увеличат риска от раждане на недоносени деца или с ниско тегло при раждане.
Превенция
Някои мерки, които могат да бъдат предприети за намаляване на риска от развитие на ИПП:
- Пийте много вода и уринирайте често
- Избягвайте течности като алкохол и кофеин, които могат да раздразнят пикочния мехур
- Уринирайте малко след секса
- Пазете гениталната област чиста
- Санитарните подложки или менструалните чаши се предпочитат пред тампоните
- Избягвайте използването на диафрагма или спермицид за контрол на раждаемостта
- Избягвайте използването на парфюмирани продукти в областта на гениталиите
- Вземането на душ вместо ползване на вана може да помогне за предотвратяване на ИПП
- Носете памучно бельо и свободно дрехи, за да поддържате зоната около уретрата суха
При симптоми на ИПП свържете се с лекар, особено ако са симптоми на потенциална бъбречна инфекция.
Диагноза
Обикновено диагнозата се поставя след като се установят симптомите и се тества проба от урина, за да се оцени наличието на бели кръвни клетки, червени кръвни клетки и бактерии. Използва се "стерилна урина". Ако човек има повтарящи се ИПП лекар може да назначи допълнително диагностично изследване, за да определи дали анатомичните или функционалните проблеми са причината. Такива тестове могат да включват:
Диагностично изображение: Това включва оценка на пикочните пътища с помощта на ултразвук, Компютърна томография (КТ) и ЯМР сканиране, проследяване с радиоактивен тракер или рентгенови лъчи.
Уродинамика: Тази процедура определя колко добре пикочните пътища съхраняват и отделят урина.
Цистоскопия: Този диагностичен преглед позволява на лекаря да наблюдава пикочния мехур и уретрата с обектив на камера, която се вкарва през уретрата чрез дълга тънка тръба.
При мъжете ИПП са рядкост. Честотата на мъжете на възраст под 50 години е между 5 и 8 мъже на всеки 10 000 души. Рискът от инфекция нараства с възрастта. Когато мъжете проявят ИПП това ще се отрази на същите органи и области, както при жените. За мъжете обаче простатата също е изложена на риск от инфекция. Методите на лечение биха били подобни на тези използвани за лечение при жените.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА ПРОСТАТА С ОТСТЪПКА ТУК!
Лечение
Пиенето на много вода помага да се премахнат ИПП и намалява риска от бъдеща инфекция, тъй като това спомага да се отделят бактериите. Поради това, че ИПП обикновено се причиняват от бактерии те се лекуват най-често с антибиотици или антимикробни средства. Видът на лекарството и продължителността на лечението ще зависи от симптомите и медицинската история на пациента. Симптомите на ИПП могат да изчезнат преди инфекцията да е изчезнала напълно.
За облекчаване на болката могат да се предписват различни обезболяващи лекарства. Прилагането на нагревателна подложка на гърба или корема също може да помогне.
Неусложнена ИПП е тази, която се среща при иначе здрав човек с нормално чист пикочен канал. Те обикновено могат да бъдат излекувани с 2 до 3 дни лечение.
Усложнена ИПП е тази, която се появява при човек уязвим в следствие на друго състояние. Обикновено изисква по-дълги периоди на прием на антибиотици между 7 до 14 дни.
За да се излекува ИПП причинена от проблеми в отделителната система основният проблем трябва да се намери и коригира. Ако не се лекуват тези инфекции могат да доведат до увреждане на бъбреците. Ако пациентът е сериозно болен може да се наложи да бъде приет в болница, за да се гарантира, че приема достатъчно течности и правилните лекарства. Може да се наложи хоспитализиране в един от следните случаи:
- бременност
- болни възрастни
- хора с рак
- диабет
- множествена склероза
- нараняване на гръбначния мозък
- други медицински проблеми
- камъни в бъбреците или други промени в пикочните пътища
- възстановяване от скорошна операция на пикочните пътища
Рецидивиращи инфекции при жените
За жените, които имат повтарящи се инфекции на пикочния мехур могат да бъдат предписани:
- Прием на антибиотик
- Вагинална естрогенна терапия, ако вече са имали менопауза
Домашни средства
Има редица предложени средства за защита, които хората с ИПП могат да изпробват у дома.
Пиенето на течности и уринирането често могат да помогнат за отделянето на бактерии от тялото, а използването на нагрята подложка за кратки периоди може да помогне за облекчаване на дискомфорта.
Екстрактите от червена боровинка не помагат за лечението на съществуващите ИПП, но могат да помогнат за предотвратяване на тяхното развитие. Това е така, защото червените боровинки съдържат съединения наречени проантоцианидини, които пречат на E. coli да се придържа към стените на храносмилателните и пикочните пътища. Също така съдържат антоцианини и салицилова киселина. Това може да има обезболяващо и противовъзпалително действие, което може да помогне за облекчаване на симптомите.
В проучване е установено, че жените с повтарящи се ИПП, които са приемали червена боровинка над 12 месеца са имали намаление с 35 процента на инфекциите. Таблетките с екстракт от червена боровинка изглежда са два пъти по-ефективни от сока от червена боровинка за предотвратяване на ИПП.
Продукти от червена боровинка се препоръчват за предотвратяване на повтарящи се ИПП, но не и за използване при активни ИПП.
Промените в бактериалния баланс на пикочо-половите пътища могат да увеличат вероятността от колонизация от организми като E. coli. Редовната употреба на пробиотици може да помогне за намаляване на риска от ИПП особено след курс на антибиотици.
По-специално, Bifidobacterium longum е показал способност да предотвратява залепването на нежелани бактерии по стените на чревния тракт, в допълнение към засилването на производството на естествени съединения с антибактериална аткивност и органични киселини като по този начин намалява вероятността от ИПП.
https://www.medicalnewstoday.com