Какво трябва да знаем за цистита? Защо боледуваме често от него?
8476Циститът е заболяване, с което се е срещала почти всяка жена и представлява възпаление на лигавицата на пикочния мехур. Уретритът, който може да се развива паралелно с цистита или самостоятелно, представлява възпаление на уретрата. По статистика всяка четвърта жена е боледувала от цистит поне веднъж в живота си. Жените боледуват в пъти по-често от мъжете поради една анатомична особеност - уретрата при тях е по-къса и по-широка, разположена в близост до влагалището.
Какви са причините за появата на цистит?
Както вече споменахме, при жените анатомичните характеристики и местоположение на уретрата са предпоставки за развитието на бактериален възпалителен процес. Циститът е най-често бактериално възпаление, причинено в 80% от случаите от Escherichia coli. За съжаление, поради голямата разпространеност на бактерията, има щамове, които започват да развиват резистентност към някои антибиотици. Причините за развитието на цистит могат да бъдат следните:
- Неадекватна хигиена. Като тук включваме както липсата или лоша хигиена, така и прекалената. Лошата хигиена води до размножаването на голяма палитра от бактерии и това е фактор за развитието на инфекция. От друга страна урогениталната област има своя защитна микрофлора от полезни бактерии. Ако тази област бива непрекъснато дезинфекцирана с гелове, сапуни и други дезинфектанти, това ще доведе до нарушаване на защитната "жива" бариера.
- Сексуални контакти. Циститът не се предава по полов път! Но след такъв е добре да се спазва хигиена и да се отмият бактериите, попаднали в уретрата по време на него.
- Прием на малко количество течности. Урината чисто механично има отмивно действие на пикочните пътища. Когато отделената урина е малко се създават условия за задържане на бактерии.
- Гастроинтестинални проблеми. Диарията и запекът са причина за развитието на цистит, поради разпространението на чревни бактерии по урогениталната област.
- Катетеризация, травми, цистоскопия, оперативни интервенции. Поставянето на уретрален катетър или провеждането на някаква интервенция през уретрата е фактор за развитието на инфекция.
- Диабет. Диабетиците отделят глюкоза с урината, което е прекрасна хранителна среда за развитието на микроорганизми.
Какви са симптомите на цистита?
Микробиологично изследване на урина за урокултура, за 18 лв., от СМДЛ "Микробиолаб"
Най-честите симптоми включват болка и парене при уриниране, чести позиви, чувство за непълноценно осъществена микция, болка ниско в корема, температура, отпадналост, промени в цвета на урината (тя може да стане по-мътна или червеникава ако има примесена кръв).
Как се поставя диагнозата и как се лекува?
Диагнозата се поставя от уролог на базата на клинична картина и лабораторни изследвания (ПКК и урокултура). Лечението се осъществява с комбинация от няколко медикамента. Необходимо е да се включи антибиотик, който да бъде широкоспектърен и на който Escherichia coli да бъде чувствителна. В комбинация с него могат да се добавят билкови препарати с диуретично и противовъзпалително действие. Такива са медикаментите, които съдържат извлек от бреза или червена боровинка. Добре е да се включат имуностимулиращи средства, витамини и да бъде увеличен приемът на течности. Профилактиката може да се осъществява чрез добра лична хигиена, периодичен прием на билкови медикаменти и прием на голямо количество течности.