Кои показатели се проследяват с кръвните тестове
1537Изследването на кръвта е рутинна част от превантивното здраве. Използваме кръвните тестове, за да наблюдаваме здравето си и за диагностициране на всякакви медицински проблеми които могат да възникнат. Тези тестове обикновено са лесни без почти никакъв риск и минимален дискомфорт.
Какво могат да открият кръвните тестове?
Когато имате назначен кръвен тест кръвна проба се изпраща в лаборатория и се тества за различни показатели и вещества. Често количеството, размерът и концентрацията на клетките и веществата се отчитат с числени стойности които се сравняват със стандартни или референтнистойности. Примери за това какво може да се тества в кръвта включват:
- Глюкоза (кръвна захар)
- Видове клетки като бели кръвни клетки, червени кръвни клетки и тромбоцити
- Минерали като калий, калций и желязо
- Мазнини и холестерол
- Витамини като витамин B12 и витамин D
- Хормони като хормони на щитовидната жлеза и естроген
- Възпалителни маркери като скорост на утаяване на еритроцитите (ESR или sed rate) и антинуклеарни антитела (ANA)
- Туморни маркери като CA 125
- Генетични маркери
- Токсини като олово
- Наркотици или лекарства
- Нива на кислород и въглероден диоксид
Кръвните тестове могат да се използват за откриване на признаци на рискове за здравето,инфекция и дисбаланс на течности и минерали в кръвта. Те могат да се използват и като оценка на физическите функции.
Кръвният тест
Кръвните тестове могат да измерват определени компоненти когато кръвта след вземане кръвта се занесе в лаборатория и се комбинира със специфични химикали които откриват определени клетки, протеини, хормони и ензими.
Технологията за кръвни тестове непрекъснато се подобрява и някои кръвни тестове могат да идентифицират заболявания които не са могли да бъдат лесно диагностициран преди години.
Видове кръвни изследвания
Ако Ви предстои кръвен тест ще имате предписание което уточнява кои изследвания са Ви необходими. Някои кръвни тестове изискват подготовка, за да се гарантират точни резултати. Подготовката може да включва гладуване (без ядене или пиене) за определен период от време преди теста или извършване на определени корекции на лекарствата.
По време на теста кръвта се поставя в епруветки които съответстват на типа тестове които са необходими. Някои епруветки съдържат реактив за поддържане на компонентите които се тестват. След това пробата се изпраща в лабораторията за изследване.
Често срещаните видове кръвни тестове
Пълната кръвна картина е много често срещан кръвен тест и измерва броя на кръвните клетки и процента на всеки тип кръвни клетки. CBC включва:
- Червени кръвни клетки: червените кръвни клетки пренасят кислород и въглероден диоксид в тялото. Отчита се броят на червените кръвни клетки, както и техният размер и нивата на хемоглобин (протеинът, който пренася кислорода) и хематокрит (процентът от обема на кръвта, който представлява червени кръвни клетки)
- Тромбоцити: Малки клетъчни частици които помагат на кръвосъсирването, процес който насърчава заздравяването и предотвратява прекомерното кървене
- Бели кръвни клетки (WBC): Няколко вида бели кръвни клетки включително неутрофили, моноцити и еритроцити помагат на тялото да се бори с инфекциите и да се лекува от болести
CBC също предоставя информация за размера на всеки тип кръвни клетки. Резултатите могат да помогнат на лекаря да определи дали може да имате анемия (нисък брой здрави червени кръвни клетки), инфекция или индикатори за други състояния.
Основен метаболитен панел (BMP)
Основният метаболитен кръвен тест измерва глюкоза, калций, натрий, калий, хлорид, креатинин, уреен азот в кръвта (BUN) и бикарбонат. Нивата на креатинин и BUN могат да отразяват колко добре функционират бъбреците.
Натрият, калиевият хлорид и калцият са електролити които тялото трябва да поддържа в баланс в кръвния поток.
Бикарбонатът отразява дали има дисбаланс на киселина и основа в кръвта.
Значителни аномалии в тези стойности често могат да означават спешна медицинска помощ.
Цялостен метаболитен панел (CMP)
Този панел е подобен на BMP и включва също тестове за протеин, албумин (вид протеин) и чернодробни функционални тестове.
Липиден панел
Липидният панел осигурява броя на триглицеридите (вид мазнини), липопротеините с ниска плътност (LDL), липопротеините с висока плътност (HDL) и общия холестерол. Липопротеините носят холестерол, восъчно вещество необходимо на тялото, но което може да се натрупа в кръвоносните съдове и да причини проблеми. Тези стойности отразяват риска от сърдечно - съдови заболявания и инсулт (запушване на кръвния поток или кървене в мозъка) като високите нива на повечето типове липиди обикновено се свързват с висок риск.
Ниските нива на HDL (т.нар. добър холестерол) се считат за рисков фактор за сърдечни заболявания и инсулт.
Други кръвни тестове
Кръвните тестове могат да се използват за откриване на специфични хормони, протеини, ензими или маркери в кръвта които са индикатори за различни състояния. Тези видове тестове могат да се използват за диагностициране и наблюдение на състояние както и за оценка на лечението на състоянието.
Може да сте се се запитвали защо се използват различни епруветки за събиране на кръв. Кои ще бъдат използвани във Вашия случай зависи от теста тъй като някои се нуждаят от специфични добавки в епруветката. Може да бъде изтеглена повече от една епруветка от един и същи тип, защото те се изпращат в различни секции на лабораторията или в различни лаборатории.
Отчитането на резултатите от тестове изпратени до лаборатория която извършва специализирани тестове може да отнеме повече време отколкото за стандартни кръвни тестове.
Колко често трябва да си правите кръвни изследвания?
Честотата на кръвния тест може да варира. Видовете кръвни изследвания от които може да се нуждаете и графикът за вземане на кръвще зависят от някои фактори. Факторите могат да включват дали имате хронично заболяване или имате нужда от медицински скринингови тестове.
Времетраенето на кръвното изследване зависи от причината за вземането на кръв. Това може да включва:
- Рутинни кръвни изследвания: В зависимост от Вашата възраст и рискови фактори може да се наложи да имате липиден панел като част от стандартната поддръжка на здравето за определяне дали нивата на липидите могат да Ви изложат на риск от заболяване
- Бременност: Кръвната работа се използва за проследяване на нивата на кръвната захар на бременната
- Мониторинг на заболяването или реакцията към лечението: Понякога са необходими кръвни изследвания на определени планирани интервали, за да се наблюдава заболяването или реакцията към лечението
- Диагноза: Може също да са необходими кръвни изследвания, за да се диагностицира предполагаемо медицинско състояние. Например, ако имате необяснимо наддаване на тегло, ниска енергия и се чувствате с усещане за студ може да се нуждаете от кръвни изследвания на щитовидната жлеза, за да определите заболяването на щитовидната жлеза
Обикновено резултатите от кръвните изследвания се отчитат като числа. Стойността която се измерва се сравнява със стандартната стойност. Съобщените числа от кръвния тест обикновено не са достатъчни за поставяне на диагноза. Лекарят ще трябва да обсъди Вашето цялостно здравословно състояние, за да постави цифрите в перспектива по отношение на това какво отразяват за Вашето здраве.
В очакване на резултатите
Може да отнеме часове, дни или повече, за да се появи резултат от кръвен тест. Ако предстои спешен кръвен тест в болница това може да отнеме по - малко от час.
Може да отнеме повече време докато се върнат резултатите от специализирани тестове.
Как кръвната група влияе върху цялостното здраве?
Вашата кръвна група е един от показателите които могат да бъдат отчетени с кръвен тест. Кръвната група се обозначава с два вида маркери - тип ABO и тип Rh. Тестът за определяне на кръвна група открива наличието или отсъствието на тези маркери. Знакът плюс показва Rh-положителен докато знакът минус показва Rh-отрицателен.
Кръвните групи включват: A+ А- B+ В- AB+ AB- 0+ 0- . Всички тези кръвни групи са напълно здрави. Значението на тези кръвни групи е, че когато има нужда от кръвопреливане кръвта която се дава трябва да бъде внимателно съобразена с Вашия тип, за да се избегне предизвикването на имунна реакция която може да бъде смъртоносна.
Преди кръвопреливане реципиентът трябва да бъде типизиран и кръвта му да бъде тествана спрямо донорските кръвни единици (наречен тест за кръстосано съпоставяне). По принцип донорска кръв която има маркери A, B или Rh+ може да се дава само на хора със същите тези маркери. Всеки може да получи 0-донорска кръв.
Въпреки това извън спешните случаи се предпочита да се даде типоспецифична кръв с кръстосано съответствие.
Може да се нуждаете от някои кръвни изследвания като част от рутинната поддръжка на здравето, за оценка на определени симптоми или за проследяване на прогресията на заболяването и лечението.
Получаването на кръвен тест обикновено е проста процедура с много малък риск. Процесът обаче може да бъде стресиращ, ако се страхувате от игли или се притеснявате за резултатите от теста. Преди кръвен тест може да Ви помогне да поемете дълбоко въздух, да останете спокойни и да се опитате да запомните, че тестът е само във Ваша полза.
Дайте си възможност да си починете след теста толкова дълго колкото е необходимо. Можете също така да попитате колко време ще отнеме резултатите да се върнат. Когато получите резултатите си обратно ще можете да говорите с Вашия лекар какво означават резултатите и лекарят ще прецени какво да вземе предвид когато решава следващите стъпки на лечение.
https://www.verywellhealth.com