Цялостен метаболитен панел (CMP) - какво трябва да знаем за кръвното изследване
3112Знаете ли, че можете да намерите информация за 14 различни показателя в тялото си като използвате лесен и икономичен панел за кръвни тестове наречен Цялостен метаболитен панел (CMP)?
Този панел е разширена версия на основния метаболитен панел и проверява нивата на различни вещества в кръвния поток като глюкоза, калций, натрий, чернодробни ензими, креатинин и други.
Защо трябва да правите CMP?
Лекарите назначават този панел за лабораторни тестове защото искат да знаят повече за здравето на различните органи като черен дроб, панкреас, бъбреци или дали тялото на пациента поддържа подходящ електролитен баланс. Електролитите са положително или отрицателно заредени йони които играят важна роля в клетъчната активност и функцията на сърцето и нервите. Обикновено нивата на електролита се регулират от бъбреците и всеки излишък се екскретира в урината. Повечето здрави хора могат да си набавят всички електролити и други минерали от които се нуждаят, като се хранят балансирано.
Изследване на микоплазма и уреаплазма от урина, за 25 лв., от СМДЛ "МиЛаб"!
Електролитният дисбаланс може да сигнализира за недохранване, проблеми с бъбреците или дехидратация (което може да бъде причинено от продължително повръщане или диария). Такива дисбаланси не са необичайни при хора с остри или хронични заболявания.
Чернодробните функционални тестове известни също като чернодробен панел са лабораторни тестове които помагат да се измери колко добре функционира черният дроб. Черният дроб изпълнява много жизненоважни телесни функции. Когато не работи правилно нивата на различни ензими, протеини и други вещества в кръвта могат да се повишат или понижат. Повишените нива на чернодробните ензими може да са признак на увреждане на черния дроб причинено от фактори като вирусен хепатит, тежка консумация на алкохол или лекарствена токсичност.
Какво се изследва от цялостния метаболитен панел?
Разликата между кръвния тест на CMP и основния метаболитен панел (BMP) е, че CMP включва и чернодробни тестове.
14-те вещества тествани от лабораторията при CMP:
1. Натрий. Натрият е жизненоважен електролит в кръвния поток и полезен за голямо разнообразие от телесни функции. Получавате натрий в тялото си като ядете солени хранителни продукти. Натрият обикновено се екскретира чрез изпотяване. Натрият трябва да присъства в адекватни количества в кръвта. В противен случай може да възникнат здравословни проблеми.
Например твърде много натрий в тялото може да направи кръвта по - кисела. В резултат на това може да се появи голямо разнообразие от здравословни проблеми като сърдечни проблеми, проблеми с храносмилането и т.н. Твърде малкото натрий в тялото може да доведе до летаргия и объркване, особено при възрастните хора. Задържането на натрий може да причини оток и подуване на корема.
2. Калий. Калият е друг жизненоважен електролит в човешкото тяло. Помага за регулиране на мускулните контракции и поддържа здрава нервна система. Подобно на натрия калият също може да бъде елиминиран чрез изпотяване. Можете да получите повече калий в тялото си като ядете боб, банани и спанак. Ако нямате достатъчно калий в кръвта тогава могат да се появят различни симптоми като мускулни болки, умора, объркване, промени в настроението и дори затруднено дишане. Когато бъбреците откажат, те не могат да премахнат излишния калий от тялото. Това позволява на допълнителния калий да се натрупа и да причини проблеми.
Високите нива на калий в кръвта се наричат хиперкалиемия която е често срещана при хора с напреднала хронична бъбречна недостатъчност. Високите нива на калий обикновено се развиват постепенно. Твърде много калий в кръвта може да доведе до опасни и вероятно смъртоносни промени в сърдечния ритъм.
3. Хлорид. Този електролит също е от съществено значение за човешкото тяло, защото поддържа адекватните нива на течности вътре и извън клетките. Той изпълнява други функции като поддържане на кръвното налягане в нормални граници, балансиране на нивата на pH и др. Хората които имат дефицит на хлорид обикновено изпитват специфични симптоми като главоболие и умора. Те също могат да се дехидратират и да загубят течности чрез диария и повръщане. Много хлориди могат да бъдат загубени и чрез изпотяване.
4. Въглероден диоксид. Чували сте за въглероден диоксид и знаете, че това е важен елемент в процеса дишане. Чистият въглерод не може да се съхранява или транспортира в кръвния поток така, че тялото създава въглероден диоксид който е водоразтворим. Това вещество е необходимо, за да информира тялото когато нивата на кислород са ниски.
Когато има твърде малко въглероден диоксид в тъканите и кръвта това може да означава определени здравословни проблеми като бъбречно заболяване, ацидоза и др. Когато в тялото има твърде много въглероден диоксид той може да увреди вътрешните органи и да причини различни здравословни усложнения.
5. Албумин. Албуминът е един от най - важните протеини в човешкото тяло. Основната му функция е да регулира кръвното налягане. Това вещество се свързва с други хормони като билирубин, тироксин и други. Твърде малко албумин в тялото може да означава недохранване, сърдечна недостатъчност или друг вид сериозен здравословен проблем. Симптомите включват умора, промени в апетита и ускорен пулс. Твърде много албумин може да е признак за увреждане на бъбреците или друг проблем. Високите нива на албумин могат да бъдат причинени от остри инфекции или изгаряния.
6. Алкална фосфатаза. Това вещество е отговорно за разграждането на протеините в човешкото тяло. Играе жизненоважна роля в развитието и поддържането на костите. Наличието на твърде много алкална фосфатаза в кръвта може да бъде свързано с костни нарушения и дори проблеми с черния дроб. Ето защо е важно да направите пълен метаболитен панелен, за да проверите нивата на този ензим в тялото си.
7. Билирубин. Изчерпателният метаболитен панел също така тества билирубин. Това вещество действа като клетъчен антиоксидант, но изпълнява и други функции в човешкото тяло. Например билирубинът помага за отстраняването на отпадъчните продукти от тялото и е отговорен за разграждането на хема при всички гръбначни животни. Това вещество се обработва от черния дроб и е изключително важно да присъства в адекватни количества в кръвта.
Дефицитът на билирубин може да означава проблеми с черния дроб. Пациенти които имат тежки чернодробни проблеми са склонни да развият жълтеница която се характеризира с пожълтяване на очите и кожата. Това се случва защото билирубинът е жълт и има тенденция да се носи в кръвта причинявайки жълтеница и други медицински проблеми.
Наличието на твърде много билирубин също е лош индикатор, защото води до развитие на камъни в жлъчката. Твърде много билирубин може да бъде причинен от черния дроб който произвежда твърде много холестерол.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ПКК С ОТСТЪПКА ТУК!
8. Аспартат трансаминаза. Аспартат трансаминазата е известна още като аспартат аминотрансфераза. Този ензим е важен когато става въпрос за метаболизма на аминокиселините и може да бъде добър показател за здравето на черния дроб. Произвежда се главно от черния дроб, но други органи също произвеждат малки количества AST.
Твърде високо или твърде ниско AST може да означава проблеми с черния дроб особено когато това е придружено от други симптоми като умора, жълтеница, тъмна урина, синини и др.
9. Аланин трансаминаза. Аланин трансаминазата е "близък" на аспартат трансаминазата и е ензим произвеждан от черния дроб. Също играе важна роля в метаболизма на аминокиселините. При здрави хора количеството на ALT в кръвта е ниско. Ако тези нива са повишени те могат да показват чернодробно заболяване.
Много високите нива на ALT в кръвния поток (обикновено десет пъти повече от нормалното) също могат да показват хепатит, сериозно увреждане на черния дроб, застойна сърдечна недостатъчност или диабет. Хората могат да изпитат високи нива на ALT в резултат на различни основни причини като мускулни заболявания, прием на определени лекарства и др.
10. Уреен азот в кръвта. Измерва се, за да се определи здравето на бъбреците. Отпадъчен продукт в резултат на процеса на филтриране на кръвта извършван от бъбреците. Това вещество се елиминира от тялото чрез урината.
Здравословните нива на уреен азот в кръвта са между 7 и 21 mg/dL. Наличието на по - високи от нормалните нива на уреен азот може да означава проблем с бъбреците който трябва да бъде изследван възможно най - скоро. Симптомите на наличие на твърде много уреен азот в кръвта включват гадене, повръщане, объркване, високо кръвно налягане и ацидоза.
11. Общ протеин. Количеството протеин в тялото също е важно да се измери. Протеинът е отговорен за голямо разнообразие от телесни функции и процеси включително изграждане на клетки, възстановяване на мускулна тъкан, транспортиране на хемоглобин и др. Въпреки, че в днешно време е рядкост хората да имат протеинов дефицит това може да е проблем който води до мускулна загуба. Този процес включва разграждане на мускулната тъкан докато здравето се влоши сериозно.
Наличието на твърде много протеини в кръвта също е доста необичайно и може да причини лошо храносмилане, коремен дискомфорт, подуване на корема и други подобни проблеми. Протеинът се приема от храни и напитки и неговите типични граници варират при всеки отделен човек.
Активните хора се нуждаят от повече протеини, за да възстановят мускулите си и да поддържат мускулния тонус. Хората със заседнал начин на живот може да имат по - малки нужди от протеини. Общият протеин в тялото показва цялостното здраве и благополучие на пациента.
12. Калций. Калцият е друг важен елемент в тялото. Той е отговорен за множество функции и процеси включително поддържане на правилна плътност на костите и здравето на зъбите. Калцият може да се приема предимно от млечни продукти както и от някои храни като боб, спанак и бадеми. Наличието на твърде малко калций в кръвта може да Ви предразположи към различни костни заболявания, включително остеопороза. Здравето на зъбите също ще бъде засегнато.
Приемът на твърде много калций също не е добра идея. Високите нива на калций в кръвта могат да причинят камъни в бъбреците, чупливи кости и множество други здравословни усложнения.
13. Креатинин. Креатининът е резултат от разграждането на мускулната тъкан. Това вещество се филтрира от бъбреците и редовно се елиминира с урината. Количеството креатинин в тялото е добър индикатор за здравето на бъбреците. Много метаболитни панели също включват тест за eGFR заедно с теста за креатинин. eGFR означава изчислена скорост на гломерулна филтрация и това е друг тест за бъбречната функция.
Наличието на твърде много креатинин в кръвта може да означава, че бъбреците не са много ефективни при филтрирането и това може да означава бъбречен проблем. Препоръчва се eGFR при възраст над 60.
14. Глюкоза. Последното вещество тествано в лабораторията при CMP е глюкозата известна още като кръвна захар. Всичко което ядете или пиете се превръща в глюкоза в кръвта независимо дали е салата айсберг или бургер. Глюкозата се използва главно от мозъка, за да функционира правилно, но в същото време глюкозата се използва и от клетките като източник на енергия.
Когато в кръвта се открие твърде много глюкоза панкреасът отделя инсулин, за да отвори клетките и да абсорбира част от тази глюкоза. Когато панкреасът не отделя достатъчно инсулин или клетките станат резистентни към него може да се развие диабет. Редовното наличие на твърде много глюкоза в кръвта не е добър знак и затова трябва редовно да измервате нейните нива.
Твърде малкото глюкоза също не е добре за Вашето здраве. Не забравяйте, че глюкозата се използва като форма на енергия така, че ниските нива на кръвната захар предразполагат към учестен пулс, умора, замаяност и объркване.
Често задавани въпроси за CMP:
1. Как мога да направя теста на CMP? Тестът се извършва с помощта на кръвна проба. В лаборатория Ви вземат кръвна проба и се извършва CMP, за да се определят нивата на всяко от веществата в кръвта. Получавате резултатите след няколко работни дни и можете да ги сравните със стандартните референтни стойности.
2. Болезнен ли е кръвният CMP тест? В повечето случаи не, но зависи дали имате страх от игли или не. Лаборантите са много внимателни при вземането на кръв така, че може дори да не усетите убождането когато иглата влезе във вената.
3. Ако някои показатели са извън нормалните граници?
След като резултатите се върнат и видите, че някои вещества са извън референтните стойности посетете лекаря си за интерпретация на резултатите. Ако имате високи нива на глюкоза лекарят може да препоръча започване на режим на упражнения тъй като е известно, че повишава инсулиновата чувствителност и предотвратява диабета. Ако нивата на калций са ниски, може да се наложи да ядете повече млечни продукти. Ако нивата на натрий са високи избягвайте солени храни. Тези препоръки се основават на конкретните резултати на всеки така, че няма универсална рецепта.
4. Трябва ли да гладувам преди да направя теста? Да, гладуването е задължително. Трябва да избягвате да ядете и пиете нищо друго освен вода в продължение на 10-12 часа преди да направите този тест. Гладуването е необходимо, за да се върнат стойностите към изходното ниво така, че диагнозата да е по - точна.
5. Защо трябва да направя този тест? Важно е да направите теста, за да получите широка представа за веществата и ензимите в тялото си. Ако някои вещества не са в нормалните граници на общия метаболитен панел можете да предприемете действия и да предотвратите по - сериозни здравословни усложнения. Освен това тестът е достъпен, бърз и лесен за изпълнение така, че защо да не се възползвате от него?
CMP осигурява един от най - добрите начини да поемете контрола върху здравето си.
https://www.discountedlabs.com