Коклюш (магарешка кашлица) - кога да посетим лекар и превенция на заболяването
410Коклюшът (магарешка кашлица) е силно заразна инфекция на дихателните пътища. При много хора се характеризира със силна надигаща кашлица последвана от високо поемане на въздух, което звучи като магарешки звук.
Коклюшът засяга предимно деца, които са твърде малки, за да са завършили пълния курс на ваксинации както и тийнейджъри и възрастни, чийто имунитет е отслабнал.
Смъртните случаи свързани с коклюш са редки, но най-често е възможно да се случат при кърмачета. Ето защо е толкова важно бременните жени и хората, които ще имат близък контакт с бебе да бъдат ваксинирани срещу коклюш.
Симптоми
След заразяване с магарешка кашлица са необходими около седем до 10 дни, за да се проявят признаци и симптоми въпреки, че понякога може да отнеме повече време. Те обикновено са леки в началото и наподобяват тези на обикновена настинка:
- Хрема
- Запушване на носа
- Червени, воднисти очи
- Треска
- Кашлица
След седмица или две признаците и симптомите се влошават. Гъста слуз се натрупва в дихателните пътища причинявайки неконтролируема кашлица. При тежките и продължителни пристъпи на кашлица:
- Може да се провокира повръщане
- Резултатът е червено или синьо лице
- Може да има силна умора
- Може да има специфичен звук при завършване на дишането и при следващото вдишване на въздух
При много хора не се проявява характерния звук. Понякога упоритата надигаща кашлица е единственият признак, че юноша или възрастен има магарешка кашлица.
Кърмачетата може изобщо да не кашлят. Вместо това те могат да се борят да дишат или дори временно да спрат да дишат.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ДИАГНОСТИКА НА КОКЛЮШ С ОТСТЪПКА ТУК!
Кога да посетите лекар
Обадете се на Вашия лекар, ако продължителните пристъпи на кашлица причиняват на Вас или Вашето дете:
- Повръщане
- Почервеняване или посиняване
- Усещането, че се борите да дишате или имате забележими паузи в дишането
- Вдишане с писклив звук
Причини
Коклюшът се причинява от вид бактерия, наречена Bordetella pertussis. Когато заразен човек кашля или киха малки капчици натоварени с микроби се пръскат във въздуха и се вдишват в белите дробове на всеки, който се намира наблизо.
Рискови фактори
Силата на ваксината срещу коклюш, която получавате като дете се изчерпва с времето. Това прави повечето тийнейджъри и възрастни податливи на инфекцията по време на епидемия.
Бебета на възраст под 12 месеца, които не са ваксинирани или не са получили пълния набор от препоръчани ваксини имат най-висок риск от тежки усложнения и дори смърт.
Усложнения
Тийнейджъри и възрастни често се възстановяват от тази кашлица без проблеми. Когато възникнат усложнения те обикновено са странични ефекти от усилената кашлица като например:
- Натъртени или спукани ребра
- Коремни хернии
- Напукани кръвоносни съдове в кожата или бялото на очите
Кърмачета
При кърмачета особено тези под 6-месечна възраст усложненията от магарешка кашлица са по-тежки и могат да включват:
- Пневмония
- Забавено или спряло дишане
- Дехидратация или загуба на тегло поради затруднено хранене
- Гърчове
- Мозъчно увреждане
Тъй като кърмачетата и малките деца са изложени на най-голям риск от усложнения от магарешка кашлица е по-вероятно те да се нуждаят от лечение в болница. Усложненията могат да бъдат животозастрашаващи за бебета на възраст под 6 месеца.
Превенция
Най-добрият начин за предотвратяване на заразяване с коклюш е с ваксината срещу коклюш, която лекарите прилагат в комбинация с ваксини срещу две други сериозни заболявания - дифтерия и тетанус. Лекарите препоръчват ваксинацията да започне в ранна детска възраст.
Ваксината се състои от серия от пет инжекции, които обикновено се прилагат на деца на възраст:
- 2 месеца
- 4 месеца
- 6 месеца
- 15 до 18 месеца
- 4 до 6 години
Странични ефекти от ваксината
Страничните ефекти на ваксината обикновено са леки и могат да включват треска, нервност, главоболие, умора или болезненост на мястото на инжектиране.
Бустерни дози
- Юноши. Тъй като имунитетът от ваксината срещу коклюш има тенденция да отслабва до 11-годишна възраст лекарите препоръчват бустерна ваксина на тази възраст за защита срещу коклюш, дифтерия и тетанус
- Възрастни. Някои разновидности на ваксина на период от 10 години срещу тетанус и дифтерия също включват защита срещу коклюш. Тази ваксина също ще намали риска от предаване на магарешка кашлица на кърмачета
- Бременни жени. Здравните експерти препоръчват бременните жени да получат ваксина срещу коклюш между 27-ма и 36-та гестационна седмица. Това също може да даде известна защита на бебето през първите няколко месеца от живота
Бъдете бдителни и следете за симптоми, за да предпазите себе си и други около Вас и да предотвратите разпространението:
- Ако сте били изложени на някой, който има магарешка кашлица Вашият лекар може да препоръча антибиотици
- Ако сте медицинско лице
- При бременност
- При възраст под 12 месеца
- Ако имате здравословно състояние, което може да Ви изложи на риск от тежко заболяване или усложнения като отслабена имунна система или астма
- Ако живеете с някой, който има коклюш
- Ако живеете с някой, който е изложен на висок риск от развитие на тежко заболяване или усложнения от инфекция с магарешка кашлица
https://www.mayoclinic.org