Коклюш (магарешка кашлица) - начин на разпространение и протичане на заболяването
314Коклюшът известен още като магарешка кашлица е много заразно респираторно заболяване причинено от вид бактерия Bordetella pertussis. Заболяването се среща само при хората.
Бактериите се прикрепят към ресничките (малки подобни на косми разширения), които очертават част от горната част на дихателната система. Отделят токсини (отрови), които увреждат ресничките и причиняват подуване на дихателните пътища.
Разпространение
Бактериите, които причиняват коклюш се разпространяват лесно от човек на човек по въздуха. Когато човек, който има коклюш киха или кашля освобождава малки частици с бактериите в тях. След това други хора вдишват бактериите.
Разпространява се и когато хората прекарват много време заедно или споделят пространство за дишане например когато държите новородено.
Заразените могат да бъдат заразни седмици наред
Хората могат да разпространяват бактериите от началото на първите симптоми и най-малко 2 седмици след началото на кашлицата. Приемането на антибиотици в началото на заболяването може да съкрати времето през което някой е заразен.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ДИАГНОСТИКА НА КОКЛЮШ С ОТСТЪПКА ТУК!
Болестта може да се разпространява без дори хората да знаят, че я имат. Някои симптоми са леки и заразените не знаят, че имат коклюш, но въпреки това могат да разпространят бактерията на други.
Много бебета, които получават коклюш са заразени от по-големи братя и сестри, родители или лица, които се грижат за тях, които не знаят, че имат коклюш.
Коклюшът може да започне като обикновена настинка, но за разлика от настинката кашлицата може да продължи седмици или месеци.
Симптомите обикновено се развиват в рамките на 5 до 10 дни след контакт с бактерията причинител. Понякога симптомите не се развиват до 3 седмици.
Ранни симптоми: Етап 1
Първите симптоми могат да продължат от 1 до 2 седмици и обикновено включват:
- Хрема или запушен нос
- Субфебрилна температура
- Лека, от време на време кашлица (бебетата не могат да кашлят)
- Апнея (животозастрашаващи паузи в дишането) и цианоза (посиняване или лилав цвят) при бебета и малки деца
В ранните си стадии коклюшът не изглежда нещо повече от обикновена настинка. Затова често не се подозира и не се диагностицира докато не се появят по-тежките симптоми.
По-късни симптоми: Етап 2
Една до 2 седмици след началото на първите симптоми пациентите с коклюш могат да развият пароксизми - бързи, бурни и неконтролирани пристъпи на кашлица. Тези пристъпи на кашлица обикновено продължават от 1 до 6 седмици, но могат да продължат до 10 седмици. Обикновено се влошават и стават по-чести докато заболяването продължава. След пристъпите когато най-накрая успеят да вдишат в края на пристъпа болните издават характерен звук.
Случва се повръщане по време или след пристъпи на кашлица и чувство на голяма умора след това.
Бебетата може да се затрудняват да дишат докато тийнейджърите и възрастните обикновено имат леки симптоми. Много бебета с коклюш изобщо не кашлят. Вместо това се предизвиква посиняване или затруднено дишане.
В някои случаи може да изглежда като обикновена настинка за периода на цялото заболяване, а не само за началото. Инфекцията обикновено е по-лека при тийнейджъри и възрастни особено при тези, които са били ваксинирани срещу коклюш в сравнение с бебетата и децата.
Въпреки това тийнейджъри и възрастни могат да имат сериозни случаи на магарешка кашлица особено тези, които не са получили ваксини срещу коклюш могат да имат продължителни пристъпи на кашлица, които да ги държат будни през нощта. Тези, които получават тези пристъпи на кашлица казват, че това е най-лошата кашлица в живота им. Освен това може да причини големи смущения в ежедневието и сериозни усложнения.
Ваксинираните хора може да не се разболеят толкова. Ваксините срещу коклюш са ефективни, но не са перфектни. Инфекцията обикновено не е толкова сериозна за хора, които са били ваксинирани, но въпреки това се разболяват.
При ваксинирани хора с коклюш:
- Кашлицата обикновено няма да продължи толкова дни
- Пристъпите на кашлица, "магарешки" хрипове и повръщане след пристъпи на кашлица са по-рядко срещани
- Апнея и цианоза са по-редки (при ваксинирани бебета и деца)
Центърът за превенция и контрол на заболяванията, САЩ (CDC) препоръчва ваксини срещу коклюш за всички възрасти.
Възстановяване: Етап 3
Възстановяването може да бъде бавно. Кашлицата става по-лека и по-рядка при подобряване. Пристъпите на кашлица могат да спрат за известно време, но могат да се върнат при други респираторни инфекции и много месеци след началото на магарешката кашлица.
Посетете лекар, ако Вие или Вашето дете:
- Се борите да дишате
- Се задушавате до син и лилав цвят
- Имате силна кашлица на пристъпи
- Не приемате достатъчно течности
Всеки път когато някой изпитва проблеми с дишането важно е незабавно да се посети лекар.
https://www.cdc.gov