Колко спят новородените бебета
10660Прибрали сте се у дома с новороденото си бебенце. Може би вече сте забелязали, че Вашето новородено спи през повечето време, обикновено около 14 до 17 часа за 24-часов период.
През първите 6 месеца от живота бебето почти ще удвои размера и теглото си. Целият този процес означава, че новородените бебета се нуждаят от много сън и храна.
Но въпреки, че бебетата спят много родителите са изтощени. Вашето бебе вероятно ще прекъсва съня Ви на всеки час за хранене или за смяна на пелени. Някои бебета също предпочитат да са по - активни и игриви през нощта отколкото през деня.
Бебетата обикновено се събуждат с желание за хранене на всеки няколко часа. Дори и да не се събудят сами ще трябва да ги будите да ядат на всеки 2-3 часа докато надхвърлят теглото си при раждане. Новородените бебета имат коремчета с размерите на жълъд. Това означава, че те се насищат бързо, но трябва да се хранят на всеки 1 до 3 часа дори, ако това означава да Ви събудят от сън посред нощ.
Нормални модели на сън при бебета
Новородените обикновено разделят своите 14-17 часа сън между дневен и нощен сън макар и на малки интервали от време. Бебетата обикновено не спят по - дълго до около 3 до 6 месеца.
Когато се приберете с новороденото си у дома режимът му ще бъде редуване на сън и събуждане за хранене. Новородено бебе може да спи от 1 1/2 до 3 часа и след това да се събуди гладно.
Бебето също може да се нуждае от навременна смяна на пелени. Най - добре е да се опитате да дремнете докато бебето спи независимо кое време на деня е. Моделите на съня на Вашето бебе ще се променят докато расте седмица след седмица.
Американската академия по педиатрия (AAP) определя, че сънят за бебетата на възраст от 4 до 12 месеца да е между 12 и 16 часа за 24-часов период.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ПЕДИАТЪР С ОТСТЪПКА ТУК!
Колко сън е твърде много?
Уведомете педиатъра, ако смятате, че Вашето новородено спи твърде много или твърде малко. Ако Вашето бебе е новородено на 3 месеца или по-малко то не трябва да има по - малко от 11 часа сън и не повече от 19 часа сън за 24-часов период.
Бебетата от 4 до 11 месеца не трябва да спят по - малко от 10 часа и не повече от 18 часа за 24-часов период.
Ако бебето изглежда летаргично
Ако бебето е летаргично, прекалено сънливо или изглежда, че няма енергия може да изглежда сънливо, мудно или дори капризно когато е будно. Или може да не реагира много когато се опитате да го събудите.
Летаргичното бебе не изглежда да се интересува от хранене или изглежда твърде уморено, за да се храни. Това понякога може да показва заболяване или недостатъчен прием на мляко.
Причините за летаргия при новородени могат да включват:
- дехидратация
- не се хранят правилно
- ниска кръвна захар
- прегряване
- усещане за твърде студено
- инфекции
- треска
Бебетата могат да бъдат летаргични по редица причини някои по - сериозни. Незабавно уведомете педиатъра, ако бебето изглежда по - сънливо, раздразнително или по - малко будно от нормалното.
Преглед на бебе до 1 г. при педиатър неонатолог доц. Нели Жекова, от МЦ "Майчин дом"
Преглед при педиатър от Аджибадем Сити Клиник Младост!
Дехидратация
Дехидратацията може да се случи при бебета, деца и възрастни. Новородените бебета може да се дехидратират, ако все още не са се научили да преглъщат правилно кърмата или адаптираното мляко. Причините за дехидратация включват:
- лошо хранене
- недостатъчно хранене
- диария
- повръщане
- изпотяване
Следете за други симптоми на дехидратация:
- по - малко от 6 мокри пелени на ден
- плач без сълзи
- суха уста
- суха кожа
- хлътнали очи
- апатия и летаргия
Сън и хранене
Колко често Вашето бебе се събужда гладно зависи от това количеството и начина на хранене.
Някои видове адаптирано мляко са по - концентрирани от майчиното мляко. Кърмата се усвоява по - лесно така, че понякога кърмените бебета искат да бъдат хранени по - често. Освен това, ако новородено бебе приема повече храна наведнъж може да не иска да яде толкова често.
Новороденото обикновено се събужда автоматично на всеки 1 до 3 часа за хранене. Това е така, защото новородените имат малки коремчета и бързо огладняват. Новороденото също все още се научава как да суче и преглъща млякото.
Повечето новородени бебета губят тегло през първата седмица след раждането. Ако новородено Ви бебе все още не тежи повече отколкото при раждането и спи повече от 3 часа трябва внимателно да го накарате да се събуди за хранене. Говорете с педиатъра кога е добре да оставите бебето си да спи без да го будите за хранене.
Съвети
Някои бебета може да се нуждаят от помощ, за да заспят дори когато са много сънливи. Бебето може също да има проблеми да се успокои отново да заспи когато се събуди по средата на дрямка. Наблюдавайте бебето за сигнални и признаци, че е готово за дрямка, за да можете да му помогнете да заспи по - бързо и по - леко.
Няколко съвета които да помогнат на бебето да спи комфортно и удобно:
- Внимателно поклащайте или залюлявайте бебето да заспи
- Дайте на бебето залъгалка
- Поставете бебето по гръб
- Уверете се, че лицето на бебето не е покрито с дрехи или одеяло
- Отстранете всички допълнителни възглавници, одеяла и играчки от креватчето
- Уверете се, че бебето не е облечено твърде топло
- Уверете се, че стаята на бебето не е твърде студена или става течение
- Нека стаята на бебето е тиха
- Уверете се, че стаята е достатъчно тъмна и избягвайте да включвате ярка светлина
- Поставете люлка или креватче на бебето до леглото си
- Не слагайте бебето да спи във Вашето легло
Новородените бебета се нуждаят от много сън, ден и нощ. Те често се събуждат за хранене или смяна на пелени и веднага заспиват.
След няколко месеца когато бебето стане по - голямо и то ще остане будно по - дълго, но все още се нуждае от много сън.
Уведомете педиатъра, ако бебето спи по - малко от 11 часа или повече от 19 часа.
Ако бебето не се храни добре или има проблеми с наддаването на тегло може да се наложи да го събудите за повече хранения. Попитайте педиатъра дали трябва да събудите бебето си или да изчакате докато се събуди, за да го нахраните.
Докато вашето новородено бебе се храни добре и наддава на тегло оставете го да спи до насита.
https://www.healthline.com