Компютърна томография (скенер) на гръден кош - какво да очакваме
1293Компютърната томография (КТ) е тест за образна диагностика. Скенерът използва рентгенова и компютърна технология, за да направи подробни снимки на органите както и структурите в гръдния кош.
Тези изображения са по-подробни от обикновените рентгенови снимки. Могат да дадат повече информация за наранявания или заболявания на органите в гръдния кош.
При компютърна томография рентгенов лъч се движи в кръг около тялото. Необходими са много изображения наречени сечения или срезове на белия дроб и вътрешността на гръдния кош. Компютър обработва тези изображения и ги показва на монитор.
По време на теста пациентът може да получи контраст. Това вещество ще накара частите от тялото да се показват по-добре в изображението.
Други свързани медицински процедури, които могат да се включат за диагностициране на проблеми на белия дроб и дихателните пътища включват:
- бронхоскопия
- бронхография
- флуороскопия на гръдния кош
- рентгенография на гръдния кош
- ултразвук на гръдния кош
- белодробна биопсия
- белодробно сканиране
- медиастиноскопия
- оксиметрия
- измерване на въздушния поток
- позитронно-емисионна томография ( PET)
- плеврална биопсия
- белодробна ангиограма
- тестове за белодробна функция
- рентгенова снимка на синусите
- торакоцентеза
Кога се назначава КТ на гръден кош?
Може да се направи компютърна томография на гръдния кош, за да се провери гръдния кош и органите за:
- Блокажи
- Наранявания
- Интраторакално кървене
- Инфекции
- Други здравословни проблеми
- Тумори и други лезии
- Необяснима болка в гърдите
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА КТ С ОТСТЪПКА ТУК!
КТ сканиране може да се направи когато друг вид изследване като рентгеново или физическо изследване не е убедително.
Този тест може да се използва и за насочване на игли по време на биопсия на органи в гръдния кош или тумори. При биопсията се отстранява малко парче тъкан, за да може да се изследва в лаборатория.
КТ сканирането също може да се направи, за да помогне за отстраняването на проба от течност от гръдния кош.
КТ е полезна за проследяване на тумори и други състояния на гръдния кош преди и след лечение.
Може да има и други причини поради които да се препоръча компютърна томография на гръдния кош.
Рискове
Може да попитате лекаря за количеството радиация използвано по време на компютърната томография. Лекарят ще обсъди рисковете свързани с Вашата конкретна ситуация.
Добра идея е да запазите запис на предишната си история на излагане на радиация. Споделете на лекаря за предишни КТ сканирания и други видове рентгенови лъчи. Рисковете от излагане на радиация може да са свързани с общия брой рентгенови изследвания или лечения за дълъг период от време.
Пациентка, ако е бременна или мисли, че може да е бременна непременно трябва да уведоми лекаря. Излагането на радиация по време на бременност може да доведе до вродени дефекти. Ако кърмите уведомете лекаря. Попитайте дали трябва да изпомпвате и да запазите кърмата, за да я използвате след процедурата.
Ако се използва контраст съществува риск от алергична реакция към багрилото. Кажете на лекаря, ако някога сте имали реакция към контраст или ако сте имали проблеми с бъбреците.
Ако имате бъбречна недостатъчност или други проблеми с бъбреците уведомете лекаря. В някои случаи контрастът може да причини бъбречна недостатъчност. Особено, ако пациентът има съпътстващи бъбречни проблеми или е дехидратиран.
Ако пациентът приема лекарство за диабет наречено метформин с контраста е изложен на риск от развитие на метаболитна ацидоза. Състояние при което имате опасна промяна в pH на кръвта. Пациентите с бъбречно заболяване са по-склонни към увреждане на бъбреците след излагане на контраст.
Възможно е да има други рискове в зависимост от специфични медицински проблеми. Уверете се, че лекарят знае за всичките медицински проблеми преди процедурата.
Някои фактори могат да направят компютърната томография на гръдния кош по-малко точна. Те включват:
- Барий в хранопровода от скорошно изследване с барий
- Боди пиърсинг на гърдите
- Метални предмети в гръдния кош като хирургически скоби или пейсмейкър
Преди КТ
Предпазни мерки: При бременност или пациентката мисли, че може да е бременна винаги трябва да се консултира с лекаря преди да насрочи КТ сканиране. Лекарят ще обсъди други варианти.
Облекло: Може да бъдете помолени да се преоблечете в болнична дреха. Премахнете всички пиърсинги и оставете всички бижута и ценности у дома.
Контраст: Контрастът подобрява способността на рентгенолога да вижда изображенията на вътрешността на тялото.
Някои пациенти не трябва да ползват контрст на основата на йод.
Ако имате проблеми с бъбречната функция уведомете лекаря. Възможно е сканирането да бъде извършено без контраст или да се нацначи алтернативен тест за образна диагностика.
Най-често срещаният тип КТ с контраст е изследването с двоен контраст, което ще изисква да се изпие контраста преди началото на прегледа в допълнение към интравенозния контраст. Колкото повече контраст можете да пиете толкова по-добри са изображенията за рентгенолога, за да визуализира храносмилателния тракт.
Алергия: Уведомете, ако сте имали алергична реакция към някакъв констарс. Интравенозен контраст няма да бъде приложен, ако сте имали тежка или анафилактична реакция към някакъв контраст в миналото. Ако сте имали леки до умерени реакции в миналото вероятно ще трябва да вземете лекарства преди компютърната томография. Тези планове ще бъдат обсъдени подробно преди да се подложите на сканирането. Всички известни реакции към контрастно вещество трябва да се обсъдят с насочващия лекар.
Храна и напитки: Ако е назначена компютърна томография без контраст можете да ядете, пиете и да приемате предписаните Ви лекарства преди прегледа. Ако е назначена компютърна томография с контраст не яжте нищо три часа преди компютърната томография. Препоръчва се да пиете чисти течности. Можете също да вземете предписаните Ви лекарства преди прегледа.
Диабетици: Диабетиците трябва да ядат лека закуска или обяд три часа преди времето за сканиране. В зависимост от пероралното лекарство за диабет пациентът може да бъдете помолен да преустанови употребата на лекарството за 48 часа след компютърната томография.
Лекарства: Можете да приемате предписаните Ви лекарства както обикновено. Въз основа на Вашето медицинско състояние лекарят може да предпише друг специфичен препарат.
След КТ
Ако по време на сканирането е използван контраст може да бъдете наблюдавани за определен период от време за всякакви странични ефекти или реакции към контрастното багрило. Те включват сърбеж, подуване, обрив или затруднено дишане.
Кажете на лекаря, ако забележите болка, зачервяване или подуване на мястото на интравенозното приложение след като се върнете у дома. Това може да са признаци на инфекция или друг вид реакция.
Ако се приема контраст през устата може да имате диария или запек след процедурата.
Ако нямате тези оплаквания не се нуждаете от специални грижи след компютърна томография. Може да се върнете към обичайната си диета и дейности освен, ако лекарят не Ви посъветва друго.
Лекарят може да даде други инструкции в зависимост от индивидуалната ситуация на всеки пациент.
https://www.hopkinsmedicine.org