Компютърна томография (скенер) на корем - кога се назначава и какво да очакваме
4739Компютърна томография (КТ) е вид специализирана рентгенова снимка. Сканирането може да покаже изображения в напречно сечение на определена област от тялото.
При компютърна томография машината обикаля тялото и изпраща изображенията до компютър където се преглеждат от техник.
Кога се назначава компютърна томография на корема?
Компютърна томография на корема може да покаже органите, кръвоносните съдове в коремната кухина и костите . Множеството предоставени изображения предоставят много различни изгледи на тялото.
КТ на корема с назначава когато лекарят подозира, че нещо не е наред в коремната област, но не може да получи достатъчно информация чрез физически преглед или лабораторни тестове.
Някои от причините поради които лекарят може да назначи КТ на корема:
- болка в корема
- маса в корема, която можете да почувствате
- при камъни в бъбреците за проверка на размера и местоположението на камъните
- необяснима загуба на тегло
- инфекции като апендицит
- за проверка за чревна обструкция
- възпаление на червата като болестта на Крон
- травма след наранявания
- скорошна диагноза рак
КТ сканиране спрямо ЯМР
Лекарят може да избере КТ сканиране пред Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) тъй като КТ сканирането е по-бързо от ЯМР. Освен това, ако се чувствате неприятно и дискомфортно в малки пространства компютърната томография вероятно ще бъде по-добър избор.
ЯМР изисква пациентът да е в затворено пространство докато наоколо се чуват силни шумове. Освен това ЯМР е по-скъпа техника от компютърната томография.
Лекарят може да избере компютърна томография пред рентгенова снимка, защото предоставя повече подробности от рентгеновата снимка. КТ скенерът се движи около тялото и прави снимки от много различни ъгли. Рентгенът прави снимки само от един ъгъл.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА КОМПЮТЪРНА ТОМОГРАФИЯ С ОТСТЪПКА ТУК!
Подготовка за компютърна томография
Лекарят вероятно ще предпише гладуване два до четири часа преди сканирането. Може да бъдете помолени да спрете приема на определени лекарства преди теста.
Може да предпочетете да носите широки, удобни дрехи тъй като трябва да легнете на масата за процедурата. Може да бъде дадена болнична рокля. Ще бъдете инструктирани да премахнете елементи като:
- очила
- бижута, включително пиърсинг
- щипки и фиби за коса
- зъбни протези
- слухови апарати
- сутиени с метални банели
В зависимост от причината поради която получавате компютърна томография може да се наложи да изпиете голяма чаша контрастно вещество. Това е течност, която съдържа барий или вещество наречено гастрографин (диатризоат меглумин и диатризоат натрий течен).
Барият и гастрографинът са химикали, които помагат за получаване на по-добри изображения на стомаха и червата. Барият има тебеширен вкус и текстура. Вероятно ще изчакате между 60 и 90 минути след като сте изпили контраста, за да премине през тялото.
Преди да отидете на компютърна томография уведомете Вашия лекар, ако:
- сте алергични към барий, йод или друг вид контрастно багрило
- имате диабет (гладуването може да понижи нивата на кръвната захар)
- ако има бременност
Контрастното вещество и алергиите
В допълнение към бария лекарят може да назначи интравенозно вливане на контрастнота багрило, за да подчертае кръвоносни съдове, органи и други структури. Това вероятно ще бъде багрило на основата на йод.
Ако имате алергия към йод или сте имали реакция към интравенозно контрастно багрило в миналото все още можете да си направите компютърна томография с интравенозен контраст. По-съвременните интравенозни контрастни багрила е по-малко вероятно да предизвикат реакция отколкото по-старите версии базирани на йод.
Освен това, ако имате чувствителност към йод лекарят може да предпише стероиди, за да се намали риска от реакция.
Все пак не пропускайте да кажете на лекаря или техника за всички алергии, които имате и особенно, ако сте проявили алергия към контрастно вещество в миналото.
Виртуална колоноскопия с Компютърен томограф (КТ), от Болница "Доверие"
Как протича компютърната томография
Типичното КТ сканиране на корема отнема от 10 до 30 минути. Извършва се в радиологичното отделение на болницата или в клиника, която е специализирана в диагностични процедури.
Техникът, който извършва сканирането ще Ви накара да легнете на масата за процедурите.
В зависимост от причината за сканирането контрастното багрило да може да бъде поставено във вените интравенозно. Вероятно ще почувствате топло усещане в цялото тяло когато багрилото се влее във вените.
Техникът може да изиска да лежите в определена позиция по време на теста. Могат да се използват възглавници или ремъци, за да е уверен техникът, че оставате в правилната позиция достатъчно дълго, за да получите изображение с добро качество. Може също да се наложи да задържите дъха си за кратко по време на части от сканирането.
Използвайки дистанционно управление от отделна стая техникът ще премести платформата в КТ машината, която прилича на гигантска поничка изработена от пластмаса и метал. Най-вероятно ще преминете през машината няколко пъти.
След поредица от сканирания може да се наложи да изчакате докато техникът прегледа изображенията, за да се увери, че са достатъчно ясни, за да ги прочете лекаря.
Възможни странични ефекти от компютърната томография
Страничните ефекти от КТ най-често са причинени от реакция към използвания контраст. В повечето случаи те са леки. Въпреки това, ако станат по-тежки трябва незабавно да се обадите на Вашия лекар.
Страничните ефекти на бариев контраст могат да включват:
- коремни спазми
- диария
- гадене или повръщане
- запек
Страничните ефекти на йодния контраст могат да включват:
- кожен обрив или копривна треска
- сърбеж
- главоболие
Ако бъде поставен някакъв вид контраст и имате тежки симптоми обадете се на Вашия лекар или отидете в спешното отделение веднага. Тези симптоми включват:
- затруднено дишане
- ускорен сърдечен ритъм
- подуване на гърлото или други части на тялото
Рискове от компютърната томография
КТ е сравнително безопасна процедура, но има вероятни рискове. Това важи особено за децата, които са по-чувствителни към излагане на радиация от възрастните. Лекарят на детето може да назначи компютърна томография само в краен случай и само, ако други тестове не могат да потвърдят диагнозата.
Възможните рискове от компютърната томография
Алергична реакция
Може да развиете кожен обрив или сърбеж, ако сте алергични към пероралния контраст. Може да възникне и животозастрашаваща алергична реакция, но това е рядко.
Уведомете Вашия лекар за всякаква чувствителност към лекарства или проблеми с бъбреците, ако имате. Интравенозният констарст повишава риска от бъбречна недостатъчност при дехидратация или предшестващ бъбречен проблем.
Риск при бременност
Тъй като излагането на радиация по време на бременност увеличава риска от вродени дефекти важно е да уведомите лекаря при бременност или вероятност за бременност. Като предпазна мярка лекарят може да предложи друг образен тест вместо това като ЯМР или ултразвук.
Риск от излагането на лъчение
Ще бъдете изложени на радиация по време на теста. Количеството радиация е по-високо от количеството използвано с рентгенова снимка. В резултат на това компютърната томография леко увеличава риска от рак. Но според Американската администрация по храните и лекарствата рискът от рак на всеки един човек от компютърна томография е много по-нисък от риска да се разболее от рак по естествен път.
След компютърна томография
След компютърната томография можете да се върнете към обичайните си ежедневни дейности.
Обработката на резултатите от компютърна томография обикновено отнема един ден. Лекарят ще насрочи последващ преглед, за да обсъди резултатите. Ако резултатите са необичайни това може да се дължи на няколко причини. Тестът може да е открил проблеми като:
- проблеми с бъбреците като камъни в бъбреците или инфекция
- чернодробни проблеми като чернодробно заболяване, свързано с алкохол
- болест на Крон
- коремен аортен аневризъм
- рак като например в дебелото черво или панкреаса
При необичаен резултат Вашият лекар вероятно ще назначи още изследвания, за да разбере повече за проблема.
Когато разполага с цялата необходима информация лекарят ще обсъди възможностите за лечение и ще създаде план за управление и лечение на индивидуалното състояние на всеки пациент.
https://www.healthline.com