Кръвни тестове за изследване на желязо
2068Желязото е основен микроелемент от който тялото се нуждае, за да поддържа множество функции включително образуването на червени кръвни клетки и производството на хемоглобин (част от червените кръвни клетки, които транспортират кислород през тялото).
Кръвните тестове за желязо помагат да се прецени дали имате необходимото количество желязо в тялото за поддържане на тези функции.
Ако лекарят се притеснява, че може да имате твърде ниски или твърде високи стойности на желязо може да бъдете посъветвани да си направите един или повече тестове за желязо. Някои тестове проверяват за желязо в кръвта, докато други проверяват за признаци на желязо в клетките и тъканите. Могат също така да проверят дали пациент реагира на лечения използвани за повишаване или намаляване на нивата на желязо в организма.
Тялото не е в състояние да произвежда този микроелемент. Набавяме го с храната или ако е необходимо с добавки с желязо.
Твърде ниски стойности на желязо
Тестовете за желязо често се използват, за да се провери за състояние известно като желязодефицитна анемия. Анемията е намаляване на броя на червените кръвни клетки или количеството на хемоглобина в кръвта. При желязодефицитната анемия анемията се причинява от липсата на желязо. Има много причини поради които може да възникне желязодефицитна анемия включително:
- Липса на желязо в диетата
- Загуба на кръв включително тежко менструално кървене и стомашно - чревно кървене
- Неспособност за усвояване на желязо от храната в червата като може да бъде причинена от целиакия или бариатрична хирургия за отслабване
- Бременност
- Паразитни червеи
Разширен пакет за АНЕМИЯ за 16 лв. от СМДЛ Каридат Пловдив!
Изследване на витамин В12, феритин и още 16 показателя за анемия от МДЛ "Липогард"
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ПКК С ОТСТЪПКА ТУК!
Завишени стойности на желязо
Наличието на твърде много желязо в кръвта се нарича претоварване с желязо. Сериозно състояние при което излишното желязо се отлага в органите, което може да увреди органи като черния дроб и сърцето. Причините за претоварване с желязо включват:
- Прекомерна консумация на желязо (обикновено поради прекомерната употреба на добавки с желязо)
- Кръвопреливане
- Хемолиза (разкъсване на червени кръвни клетки поради инфекция, проблеми с костния мозък, някои автоимунни заболявания или генетични заболявания като сърповидно-клетъчна анемия)
- Хемохроматоза (рядко наследствено заболяване при което желязото се натрупва до вредни нива)
Много състояния могат да имитират симптомите на желязодефицитна анемия и претоварване с желязо. Тестовете за желязо могат да се използват за изключване на други видове анемия включително анемия с дефицит на витамини, анемия на възпаление и апластична анемия (причинена от повреда на костния мозък).
Тестовете за желязо могат да разграничат претоварването с желязо от състояния с подобни симптоми като мастна чернодробна болест, вирусен хепатит, автоимунен хепатит и бета таласемия (генетично заболяване на кръвта).
Видове тестове за желязо
Има няколко различни теста използвани за оценка на състоянието на желязото в тялото. Всички те дават малко по - различна информация. Лекарят често назначава повече от един от тези тестове с едно вземане на кръв. Различните тестове са необходими, защото движението на желязото през тялото е сложно. Повечето от желязото в кръвта е свързано с протеин наречен трансферин. В клетките желязото е свързано с протеин наречен феритин, част от който се освобождава в кръвта. Има различни тестове, които отразяват тази динамика и помагат да се определи основната причина за проблема:
- Серумно желязо: Измерване на общото количество желязо в кръвта
- Серумен феритин: Определяне дали общото съдържание на желязо е твърде ниско или твърде високо
- Серумен трансферин: Измерване на количеството трансферин в кръвта
- Общ капацитет за свързване на желязо (TIBC): Показателен за наличие на много трансферин за пренасяне на желязо
- Тест за насищане на трансферин: Определяне на процента трансферин, който е „напълнен“ с желязо
- Трансферинов рецепторен протеин (TRP): Измерване на броя на протеините, които се свързват с желязото
Въз основа на резултатите лекарят ще разясни защо нивата на желязо са необичайни. В някои случаи само един тест като серумен феритин може да диагностицира желязодефицитна анемия.
Но по - често е необходима комбинация от тестове. Заедно тестовете могат да предоставят разяснения, които могат да насочат лекаря в различна посока.
Рискове и противопоказания
Ако има медицинско състояние което пречи на кръвосъсирването като хемофилия трябва да се сподели с лекаря преди теста.
Възможно е пациентът де е изложен на риск от прекомерно кървене, ако приема разредители на кръвта като кумадин (варфарин) или плавикс (клопидогрел).
В резултат на вземането на кръв може да се появи леко кървене или синини на мястото на вземане на кръв. Инфекцията е рядка.
Преди теста
Не забравяйте да уведомите лекаря си за всички лекарства или добавки, които приемате тъй като някои може да повлияят на резултатите.
Вземането на кръв може да се извърши в болница, амбулаторна клиника или лаборатория.
Храни и напитки
Лекарят може да Ви помоли да гладувате преди да направите тест за желязо. Ако е така не яжте и не пийте нищо 12 часа преди теста. Много малко вода е позволена.
По време на теста
За да се извърши кръвния тест лаборант взима кръвна проба.
- След избиране на вена, обикновено на ръката кожата се почиства с антисептичен тампон
- След това се прилага турникет над мястото на вземане на кръв, обикновено горната част на ръката. Може да бъдете помолени да стиснете юмрук докато лаборантът вкарва игла във вената. Обикновено има лека болка само за момент при убождането
- Вземането на пробата не трябва да отнема повече от няколко минути
След теста
- След като кръвната пробата бъде взета върху раната се поставя малка превръзка
- Обикновено ще можете да се върнете към нормалните си дейности веднага
- Ако се почувствате замаяни след вземането на кръв може да се наложи да седнете известно време или да хапнете или пиете нещо преди да продължите с останалата част от деня
Изследванията на желязото се тълкуват в контекста на цялостното здравословно състояние на пациента включително възраст, пол, медицинска история, състояние на бременност и здравословни проблеми, които може да има.
Лекарят ще разясни какво означават резултатите. В някои случаи тестовете се извършват профилактично и всичко е наред.
В други случаи тестовете може да са достатъчни за диагностициране на здравословно състояние и предписване на незабавно лечение.
В други случаи ще са необходими допълнителни изследвания, преди да може да се предпише лечение.
Ако пациентът се диагностицира с желязодефицитна анемия лекарят може да предпише добавки с желязо, за да се възстановят нивата на желязо. Това обикновено е така, ако има рискови фактори за желязодефицитна анемия като например вегетарианец на диета с ниско съдържание на желязо и няма тревожни симптоми различни от умора.
Ако причината за желязодефицитната анемия е неясна могат да бъдат назначени други изследвания. Това може да включва тестове за проверка на стомашно-чревно кървене като тестове на изпражненията или ендоскопия.
Кръвните тестове могат да се използват за установяване на целиакия докато прегледът на изпражненията може да разкрие наличието на паразитни червеи.
Ако има претоварване с желязо лекарят може да назначи генетични тестове и чернодробна биопсия (извличане на проба от чернодробна тъкан), ако има съмнение за хемохроматоза особено, ако има фамилна анамнеза за заболяването.
Не трябва да предполагате най - лошото, ако един или дори няколко резултата от теста са анормални. Важно е да имате търпение и да зададете на лекаря всички въпроси, за да разберете защо се правят тестове и какво означават. Запазиете копие от Вашите лабораторни резултати. Това дава база за сравнение, ако е необходимо допълнително тестване или за проследяване след период от време.
https://www.verywellhealth.com