Лабораторни тестове за HGH (човешки растежен хормон) - кога се назначават
1338Растежният хормон (GH) известен още като соматотропин или HGH-човешки растежен хормон е хормон произвеждан от хипофизната жлеза. Хипофизната жлеза, една от най - важните жлези в нашето тяло получава сигнал от хипоталамуса за освобождаване на GH. След като това се случи GH се транспортира през кръвния поток насочен към различни функции на тялото. Хормонът на растежа е от първостепенно значение за развитието на костите и тъканите в ранните етапи от живота.
Въпреки, че учените фокусират вниманието си върху ролята на GH в процеса на растеж този хормон също има жизненоважна роля и значително въздействие в метаболитните процеси поддържайки органите да работят по най - добрия начин. Хормонът на растежа е известен също като антагонист на инсулина. Това означава, че въпреки, че усилията на GH са по - насочени към тъканите неговите ефекти зависят от активността на черния дроб, други органи мускули.
Каква е ролята на GH в човешкото тяло?
Ролята на хормона на растежа започва от ранна детска възраст като стимулатор за укрепване на костите и тъканите. Развитието на костите зависи от епифизарните костни пластинки вътре в костите които GH стимулира. Освен това хормонът на растежа има съществена роля в производството и освобождаването на инсулинови растежни протеини което насърчава развитието на костите, мускулите и други тъкани. По този начин нивата на GH се регулират от хипофизата.
Най - важните роли на растежния хормон са свързани с производството на ARN, протеиновия синтез и метаболизирането на мастните натрупвания.
Влияние на GH при възрастни и деца
Важно е да се отбележи, че растежният хормон има първостепенна роля за правилното развитие на костите и тъканите и тяхната плътност. Това е важно както за децата, така и за възрастните тъй като напредналите години особено за жените увеличават риска от остеопороза. Въпреки, че хормонът на растежа управлява процеса на растеж има и други хормони които участват и в случай на аномалии трябва да бъдат проверени. От най - важните хормони са TSH, адренокортикотропен хормон, LH и FSH, които косвено влияят върху процеса на растеж.
Кога трябва да се изследва за HGH?
- Признаци/симптоми, които показват излишък на растежен хормон (акромегалия или гигантизъм)
- Признаци/симптоми, които показват дефицит на хормона на растежа (нисък ръст при деца, промени в мускулната маса, нивата на холестерола и устойчивост на костите при възрастни)
- Патологични предшестващи заболявания свързани с хипофизната жлеза (травматизъм, хирургични интервенции, облъчвания)
- Признаци/симптоми, които предполагат хормонален дефицит на хипофизата (модификации на щитовидната жлеза, надбъбречна жлеза, гонади)
- Наблюдение на резултатите от лечението на пациентите лекувани с GH
- Помощ при предписването на необходимото лечение за акромегалия или гигантизъм
Ядрено магнитен резонанс на ГЛАВА или ХИПОФИЗА за 290 лв. от Евромедика България!
Преглед при педиатър от Аджибадем Сити Клиник Младост!
Високите на GH
Високите нива на GH са свързани с:
- Тумори на хипофизната жлеза
- Ендокринни неоплазми
- Други тумори
- Генетично заболяване, наречено синдром на McCune-Albright
През повечето време излишъкът от растежен хормон е свързан с доброкачествен тумор разположен в соматотрофните клетки на хипофизната жлеза. Белодробните тумори или Лангерхансовите острови на панкреаса също водят до повишаване на растежния хормон. Това се случва, защото тези тумори произвеждат пептид наречен GHRH стимулиращ соматотрофите.
Има и редки случаи когато туморите произвеждат GH в тъкани които обикновено не произвеждат и не синтезират хормона. Обикновено децата рядко развиват тези видове тумори които причиняват гигантизъм с характеристики на акромегалия. Типичните характеристики на акромегалията се състоят в свръхразвитието на различни части от хрущяли, мускули, тъкани, части на тялото като крака, ръце и черти на лицето като носа или брадичката и челюстта.
Органите също се увеличават по размер. След развитието на скелета и мускулите, бъбреците, сърцето, черния дроб или езика ще подобрят размерите си. Освен характеристиките свързани с тези разстройства пациентите засегнати от акромегалия са склонни да развият други сериозни заболявания:
- Хипертония
- Сърдечно - съдови заболявания
- Артрит
- Тумори на дебелото черво
- Захарен диабет
- Галакторея
Симптоми свързани с повишен GH
Симптоми на гигантизъм при деца:
- Много по - развити от другите деца на същата възраст
- Масивна глава
- Прекалено големи крайници
- Затлъстяване
Симптоми на акромегалия при възрастни:
- Забележими черти на лицето (нос, устни, език)
- Прекомерно изпотяване, неприятна телесна миризма
- Мазна кожа
- Жените са склонни да имат нередовен менструален цикъл
- Импотентност
Дефицит на GH
Дефицитът на растежен хормон често се свързва с нисък ръст или разстройства като нанизъм. Този дефицит може да се появи още по време на плода в утробата или като генна мутация след раждането. Дефицитът на GH възниква когато хипофизната жлеза не работи правилно. Децата са по - склонни от възрастните да имат дефицит на GH, но колкото по - рано детето бъде диагностицирано толкова по - голяма е вероятността да бъде лекувано изцяло.
Нелекуваните случаи водят до забавен пубертет и нисък ръст. Тъй като ролята на хормона на растежа не се ограничава до височината, но има и съществена метаболитна функция възрастните трябва да поддържат адекватно ниво на хормона на растежа в организма. GH е отговорен за превръщането на храната в енергия която участва в метаболитната регулация. Също така това е важен хормон който регулира холестерола допринасяйки за здравословното функциониране на сърцето.
Симптоми свързани с дефицит на GH?
По време на детската възраст децата диагностицирани с дефицит на GH са по - ниски от средния ръст, имат бебешки черти, младо и кръгло лице или бебешки мазнини около корема въпреки, че телата им имат еднаква конституция. Ако децата не са родени с GHD, но развият това като следствие от мозъчно увреждане симптомите може да са свързани със забавен пубертет или неправилно сексуално развитие.
Много деца изправени пред това разстройство може да изпитват проблеми със самочувствието поради ръста си или да не съзряват със същата скорост като другите. Младите дами могат да наблюдават слабо развитие на гърдите си докато младите мъже могат да имат тънък глас.
При възрастните проблемите могат да бъдат свързани с чести фрактури поради ниска костна плътност. Също така постоянната умора и чувствителността към високи или ниски температури може да са част от симптомите на възрастен.
Децата и възрастнитеса склонни да се сблъскват с психологически проблеми свързани с депресия, загуба на памет, лоша концентрация и емоционален стрес.
Лабораторни тестове за тестване на GH
Тестовете за растежен хормон не са част от списък с рутинни тестове. Лекарят ще реши дали трябва да се направи тест в зависимост от предишната оценка. Лекарят може да Ви помоли да следвате определена рутина преди теста за GH:
- Гладуване
- Да спрете приема на биотин за определен период
- Да дпрете приема на лекарства, които могат да повлияят на резултатите
Серумен GH тест
Серумните тестове са предназначени за измерване на нивата на GH в кръвта. Въпреки, че е полезен метод за измерване той може да не е най - точният тъй като нивата на GH варират в рамките на един ден. Лаборант ще вземе кръвната проба като процедурата е същата като всеки друг тест.
Оценка на инсулиноподобен растежен фактор 1 (IGF-1 тест)
Тестът за IGF е друг основен инструмент за лекаря в случаи на пациенти за които се подозира, че имат абнормни стойности на инсулиноподобния растежен фактор 1. Процесът на тестване не се различава от серумния тест.
Лекарите често изискват и двата теста. Нито един от горните тестове не е достатъчен за поставяне на диагноза, но те са от съществено значение, за да се определи какви други тестове са необходими допълнително.
Предимството на теста за IGF-1 пред серумния тест е точността. Докато резултатите от серумните тестове могат да дадат различни стойности в зависимост от времето на деня за събиране стойностите на IGF-1 са стабилни.
Тест с потискане секрецията на хормона на растежа
В случаите когато лекарят подозира съществени модификации на хормона на растежа, твърде много или твърде малко производство и освобождаване може да се наложи тест за потискане или стимулиране на GH. Това изисква прием на лекарство на базата на глюкоза преди теста предписан от лекаря, за да се задействат нивата на GH така, че резултатите предлагат повече доказателства за подозираната диагноза.
Повечето случаи на тестове за потискане ще намалят нивата на производство на GH. Тези резултати ще бъдат оценени в сравнение с очакваните нива. Ако резултатите не са убедителни или стойностите са твърде големи от диапазона те ще се повтарят на определени интервали.
Тест за стимулиране на хормона на растежа
Тестът за стимулиране на хормона на растежа не се различава много от теста с потискане. Процедурата е същата, предписва се лекарство чиято роля е да увеличи производството на GH. Резултатите се оценяват в сравнение с очакваните стойности и се вземат предвид други признаци и симптоми на пациента.
Ако забележите симптоми при Вас или Вашето дете свързани с нарушенията причинени от GH не се колебайте да се свържете със специалист който да прецени ситуацията и да помогне да започнете лечение. Не забравяйте, че разстройствата свързани с GH са лечими и времето все пак определя крайните резултати.
https://www.discountedlabs.com