Очните алергии - причини, симптоми, диагностика и лечение
114Очните алергии наричани още алергичен конюнктивит са доста чести. Те се проявяват когато очите реагират на алерген, който ги дразни. Очите произвеждат вещество наречено хистамин, за да се борят с алергена. В резултат на това клепачите и конюнктивата се зачервяват, подуват и сърбят. Очите могат да сълзят и да парят. За разлика от други видове конюнктивит очните алергии не се разпространяват от човек на човек.
Хората с очни алергии обикновено имат и назални алергии със сърбящ, запушен нос и кихане. Обикновено това е временно състояние свързано със сезонни алергии.
Очни алергии могат да се получат от пърхот на домашни любимци, прах, полени, дим, парфюми или дори храни. Ако не можете да избегнете причината алергиите могат да бъдат по-тежки. Може да има значително парене и сърбеж и дори чувствителност към светлина.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ОФТАЛМОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Симптоми на очните алергии
Най-честите симптоми на очна алергия включват:
- червени, подути или сърбящи очи
- парене или сълзене на очите
- чувствителност към светлина
Ако има и симптоми на назална алергия може също да има запушен, сърбящ нос и кихане. Може също така да се прояви главоболие, сърбеж или възпалено гърло или кашлица.
Причини за очни алергии
При алергия имунната система на тялото реагира на алерген, който обикновено е безвреден. Когато алерген влезе в контакт с окото определени клетки в окото (мастоцити) освобождават хистамин и други вещества, за да се борят с алергена. Тази реакция кара очите да се зачервят, сърбят и сълзят. Алергените във въздуха както на закрито така и навън причиняват много очни алергии. Тези алергени включват:
- прашец от трева, дървета и амброзия
- прах
- пърхот на домашни любимци
- мухъл
- дим
Алергичните реакции към парфюми, козметика или лекарства също могат да причинят алергична реакция на очите. Някои хора може да са алергични към консервиращите химикали в смазващите капки за очи или предписаните капки за очи. Вместо това те трябва да използват капки без консерванти, ако е възможно.
Понякога очите могат да реагират на други алергени, които не влизат в пряк контакт с окото. Те могат да включват специфични храни, ухапвания или ужилвания от насекоми.
Някои хора наследяват очните алергии. По-вероятно е да имате алергии, ако и двамата родители ги имат отколкото, ако има само единият.
Микробиологично изследване за очен секрет, за 16.20 лв., от СМДЛ "Микробиолаб"
Диагностика
За да назначи правилно лечение лекарят ще провери дали има очна инфекция или алергичен конюнктивит. Обикновено алергичният конюнктивит лесно се диагностицира.
Лекарят използва микроскоп с прорезна лампа, за да провери за признаци на очни алергии като подути кръвоносни съдове на повърхността на окото. Лекарят ще попита за медицинската история на пациента.
Може да се направи тест за определен тип бели кръвни клетки в окото, ако алергиите са силни или не е ясно, че има алергичен конюнктивит. Това става чрез вземане на малка проба от конюнктивата и тестване на тази тъкан за бели кръвни клетки.
Лечение
Ключът към лечението на очните алергии е избягването или ограничаването на контакта с алергена причиняващ проблема. Но трябва да знаете какво да избягвате. Ако е необходимо алерголог може да извърши кожен или кръвен тест, за да помогне за идентифицирането на конкретния алерген.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА АЛЕРГОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Избягване на алергени
- Ако сте алергични към полени избягвайте да излизате на открито доколкото е възможно когато броят на полените е най-висок. Броят на полените обикновено е най-висок в средата на сутринта и рано вечер
- Избягвайте да сте на открито когато вятърът носи полени наоколо. Когато сте на открито слънчевите очила или очилата могат да помогнат да предотвратите попадането на полени в очите
- Дръжте прозорците си затворени и използвайте климатик както в колата така и вкъщи. Това ще помогне за намаляване на излагането на полени и други дразнители докато сте вътре
- Не използвайте вентилатори на прозорците тъй като те привличат прашеца и други алергени вътре в помещението. Поддържайте климатичните системи чисти, за да не циркулират алергени вътре
- Ако мухълът е отключващ фактор за алергия високата влажност може да причини растеж на плесени. Стремете се да поддържате нивото на влажност в дома си около 30 до 50 процента. Почиствайте често зоните с висока влажност като мазета, бани и кухни. Помислете за използване на влагоуловител на особено влажни или влажни места като мазе
- Ако прахът у дома причинява алергичен конюнктивит опитайте се да държите акарите далеч от кожата си. Обърнете специално внимание на спалнята си. Използвайте намаляващи алергените калъфи за спално бельо и особено за възглавниците. Перете спалното бельо често с гореща вода
- Когато почиствате подове използвайте влажен моп или парцал вместо сух моп за прах или метла, за да уловите алергените
- Ако домашните любимци са източник на алергии за Вас опитайте се да ги държите извън къщата колкото е възможно повече. Особено важно е да не допускате домашен любимец в спалнята си, за да можете да спите в стая без алергени
- Помислете за подове от твърда дървесина или плочки вместо килими, които улавят пърхота на домашните любимци
- Винаги мийте ръцете си след като сте докоснали домашен любимец и изперете дрехите, които сте носили около домашни любимци
- Избягвайте да търкате очите си, което само ги дразни още повече
Лечение на очни алергии
Изкуствени сълзи
Капките изкуствена сълза помагат за временно облекчаване на очните алергии чрез измиване на алергени от окото. Те също облекчават сухите, раздразнени очи като добавят влага. Можете да използвате тези капки отпускани без рецепта до шест пъти на ден. Можете да ги използвате толкова често колкото е необходимо, ако не съдържат консерванти.
Деконгестанти с или без антихистамини
Деконгестантите намаляват зачервяването на очите от алергии. Те се предлагат като капки за очи без рецепта. Ако избраните от Вас деконгестантни капки за очи включват антихистамин те също могат да облекчат сърбежа. Не трябва да използвате тези видове капки за очи повече от два до три дни. По-продължителната употреба всъщност увеличава симптомите на дразнене.
Перорални антихистамини
Пероралните антихистамини могат да бъдат донякъде полезни за облекчаване на сърбящите очи. Но те могат да изсушат очите и дори да влошат симптомите на очна алергия.
Антихистамин
Капки за очи с антихистамин за облекчаване на сърбежа и стабилизатор на мастоцитите помагат за предотвратяване на очни алергии. Използвате ги веднъж или два пъти на ден за облекчаване на сърбеж, зачервяване, сълзене и парене. Колко често ще ги използвате зависи от това кои капки за очи изберете.
Кортикостероиди
Стероидните капки за очи могат да помогнат за лечение на хронични и тежки очни алергични симптоми като сърбеж, зачервяване и подуване. Никога не трябва да се използват без лекарско наблюдение поради възможни сериозни нежелани реакции.
Имунотерапевтични инжекции
Ако симптомите не се контролират чрез избягване на алергени, капки за очи или лекарства имунотерапията (алергични инжекции) може да бъде вариант. Ппри имунотерапията се прилагат инжекции съдържащи малки количества от алергена. Дозата постепенно се увеличава с времето, за да помогне на тялото да стане имунизирано срещу алергените.
Медицинският специалист ще прецени кои лечения са най-добри за всеки пациент.
https://www.aao.org