Остър гастрит - причини, симптоми, диагностични тестове и лечение
3742Лигавицата на стомаха е много здрава, но може да бъде раздразнена от бактерии, лекарства или определени храни. Дразненето може да доведе до възпаление и болка.
Как се отразява острият гастрит на стомаха?
Лигавицата на стомаха предпазва стомаха от инфекция и стомашната киселина (течност, която помага да смиламе храната). Остър гастрит се случва когато стомашната лигавица е раздразнена и се възпали. Може да причини стомашна болка и дискомфорт, които изчезват с времето.
Когато лигавицата не е в състояние да защити стомаха може да се образува язва. Стомашната язва може да причини сериозни усложнения като стомашно кървене.
Острият гастрит може да причини други усложнения като стомашни полипи, стомашни тумори (ракови и неракови) и атрофичен гастрит. Атрофичният гастрит убива клетките, които произвеждат храносмилателния сок на стомаха. Въпреки това атрофичен гастрит обикновено може да се случи само, ако гастритът е причинен от инфекция с Helicobacter pylori (H. pylori).
Остър срещу хроничен гастрит
Има няколко разлики между остър и хроничен гастрит. Една от основните разлики е колко дълго някой страда от това състояние. Острият гастрит продължава за кратък период от време докато хроничният гастрит може да продължи с месеци или години. Други разлики включват:
Остър гастрит
- Внезапна поява
- Причинява се от дразнители на стомашната лигавица като лекарства, алкохол и инфекции
- Обикновено изчезва когато дразнителят бъде отстранен
Симптомите включват коремна болка, гадене, повръщане или загуба на апетит
Хроничен гастрит
Постоянно възпаление и увреждане на стомашната лигавица. Обикновено се причинява от инфекция с H. pylori. Може да бъде безсимптомно.
Ехография на коремни органи от Медицински център FiHealth Пловдив!
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ГАСТРОЕНТЕРОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Причини
Острият гастрит има няколко възможни причини:
- H. pylori: Тази бактерия е една от най-честите причини за гастрит. Ако не се лекува може да остане в стомаха цял живот на човек
- Медикаменти: Използването на нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС) като ибупрофен, аспирин или напроксен за дълги периоди може да намали защитата на стомашната лигавица
- Тютюнопушене: Пушенето повишава риска от заразяване с H. pylori и може да раздразни стомашната лигавица
- Пикантни храни: Те могат да раздразнят лигавицата на стомаха
- Алкохол: Тежката употреба на алкохол може да раздразни и разруши лигавицата на стомаха
- Жлъчен рефлукс: Когато жлъчката се връща обратно в стомаха и хранопровода може да раздразни лигавицата на стомаха
- Автоимунно заболяване: Пернициозната анемия е автоимунно заболяване което възниква когато тялото не е в състояние да усвоява и обработва витамин B12
По-рядко срещаните причини включват бъбречна недостатъчност, инфекция от цитомегаловирус или вирус на херпес симплекс.
Симптоми
Най-честият симптом на остър гастрит е коремна болка. Други симптоми включват:
- Киселини в стомаха
- Гадене и повръщане
- Оригване
- Загуба на апетит
- Пълнота на корема
- Подуване на корема
Гастритът може да причини стомашно кървене, което има отделен набор от симптоми като черни изпражнения и повръщане с вид на смляно кафе.
Диагностични тестове
Диагностицирането на гастрит започва с посещение при лекар. Лекарят ще прегледа стомаха и ще попита за здравна история и начин на живот.
Диагнозата гастрит може да се определи само въз основа на информация. Ако причината не може да бъде открита може да са необходими допълнителни изследвания.
В някои случаи ще трябва да се направи езофагогастродуоденоскопия или горна ендоскопия, за да се види вътрешността на стомаха. Тази процедура включва поставяне на малък инструмент в хранопровода и в стомаха. Той позволява на лекаря да огледа стените на стомаха и да вземе малки проби за изследване в лаборатория (биопсия).
Други диагностични тестове могат да включват:
- Пълна кръвна картина (ПКК)
- H. pylori тест за проверка на наличието на бактерии
- Тест на изпражненията за търсене на кръв в изпражненията
Лечение и профилактика
Гастритът може да бъде болезнено състояние с вълни от дискомфорт, които идват и отшумяват. Намирането и избягването на причини, които водят до стомашна болка може да помогне за облекчаване на симптомите. Някои задействащи фактори могат да включват пикантни храни, алкохол и тютюнопушене.
Ако премахването на тези тригери не води до промени гастритът обикновено се лекува с лекарства, които понижават киселинните нива в стомаха. Има три вида лекарства, които се използват за лечение на остър гастрит:
- H2 блокери: Фамотидин е обичаен избор на лекарство в тази категория. Намалява количеството киселина произведена в стомаха
- Инхибитори на протонната помпа (ИПП): Омепразол и Пантопразол са два избора от тази категория лекарства, които намаляват киселината в стомаха
- Антиациди: Тези лекарства неутрализират стомашната киселина. Гастритът причинен от инфекция с H. pylori се лекува с ИПП и антибиотици
Острият гастрит е състояние, което може да се управлява и с промени в начина на живот.
Пикантни храни, тежка употреба на алкохол, тютюнопушене и извършването на промени, за да ги избегнете може да намали вероятността от развитие на остър гастрит.
Някои природни продукти и храни също могат да помогнат за облекчаване на гастрит. Според Световния журнал по гастроентерология някои от тези храни включват:
- Зелен чай
- Джинджифил
- Куркума
- Ябълкови кори
- Сок от червена боровинка
- Китайски див лук
Важно е да говорите с лекар преди да третирате гастрит с натурални продукти. Те могат да взаимодействат с определени лекарства или да имат нежелани ефекти.
Острият гастрит може да премине в хроничен което може да доведе до допълнителни усложнения. Ако сте диагностицирани с остър гастрит помислете за промени в начина на живот, които не само могат да облекчат стомашните симптоми, но и да подобрят цялостното Ви здраве.
https://www.verywellhealth.com