Оценка на здравето на костите - тестове за изследване на костната плътност
606Вие сте жена на възраст 65 години или повече, мъж на възраст 70 години или повече или сте счупили кост (имали сте фрактура) след 50 години. Ако сте отговорили с „да“ на някой от тези въпроси трябва да говорите с лекаря си за назначаване на тест изследване на костната плътност.
Тест за костна плътност
Тестът за костна плътност е измерване на количеството минерала калций в костите. Най - често срещаният и най - универсален тест е с двойноенергийна рентгенова абсорбциометрия (DXA).
Използва се за диагностициране на остеопороза преди да счупите кост, помага да се прецени вероятността за счупване на кост в бъдеще и да се наблюдава ефективността на лечението на остеопороза.
Тестът отнема само няколко минути. Не е необходимо да се събличате, но не трябва да имате копчета или ципове в областта над гръбнака и бедрата. Изследването е неинвазивно и безболезнено. Не се поставят игли или инструменти през кожата или тялото.
Има много малко радиация. Пациентът ляга на DXA маса и следва инструкциите на технолога който правилното позициониране. След това над пациента минава подвижна ръка, за да сканира костите. Въпреки, че е лесен тест за провеждане технологията на сканирането и компютърната система всъщност е много сложна. Изисква се висококвалифициран персонал който да направи теста правилно и квалифициран специалист който да го интерпретира правилно.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА КОСТНА ПЛЪТНОСТ С ОТСТЪПКА ТУК!
Паратхормон от Лаборатории Кандиларов!
Диагностика на остеопороза
Остеопорозата може да бъде диагностицирана по 3 начина. За всеки от тях потвърждението на диагнозата изисква оценка, за да е сигурен лекарят, че няма друго заболяване или състояние което изглежда като остеопороза, но всъщност не е.
Минерална плътност на костите. Резултатът от DXA тест е число наречено Т-score. Нормалният резултат е нула (0). Колкото по - отрицателно е числото толкова по - слаби са костите и е по - вероятно да се счупят. Ако T-score е -2,5 или по - нисък (като -3,0) тогава има остеопороза, ако се приеме, че няма друга причина да има толкова нисък T-score.
Фрактура. Ако сте на възраст над 50 години и сте имали фрактура на гръбначния стълб, бедрото, китката, раменната кост (рамото), реброто и/или таза вероятно имате остеопороза. Фрактура на гръбначния стълб или бедрото означава остеопороза, независимо от Т-score.
Появата на фрактура предполага, че костите са по - слаби отколкото трябва да бъдат и че може да е необходима допълнителна оценка. При по - възрастни хора дори фрактури със сериозна травма може да са признак на остеопороза.
FRAX – FRAX е калкулатор за риск от фрактури, който е включен в софтуера на повечето DXA системи. С въвеждане на костната плътност, възраст, пол, височина, тегло и отговори на 7 въпроса, FRAX изчислява вероятността за различни видове фрактури през следващите 10 години.
Ако 10-годишната вероятност от голяма остеопоротична фрактура (фрактура на гръбначния стълб, бедрото, рамото или предмишницата) е 20% или повече или 10-годишната вероятност от фрактура на бедрото е 3% или повече тогава диагнозата може да е остеопороза.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ОСТЕОПОРОЗА С ОТСТЪПКА ТУК!
Кой трябва да се подложи на тест за костна плътност?
- Жени на възраст 65 и повече години
- Мъже на възраст над 70 години
- Всеки който е счупил кост след 50 години
- Жени на възраст 50-64 години с рискови фактори
- Мъже на възраст 50-69 години с рискови фактори
Примери за рискови фактори за остеопороза и фрактури включват:
- фамилна анамнеза за остеопороза и/или фрактури
- чести падания
- дефицит на витамин D
- тютюнопушене
- прекомерен прием на алкохол
- малабсорбция и някои лекарства като преднизон
Може ли DXA да направи повече от измерване на костната плътност? DXA може да се използва за оценка на здравето на костите по начини които надхвърлят измерването на костната плътност. Ето някои от другите приложения на DXA. Тези тестове се предлагат в някои, но не във всички DXA съоръжения.
Оценка на вертебрална фрактура (VFA). Странично изображение на гръбначния стълб което може да открие фрактури или смачкани кости в гръбначния стълб. Повечето хора които имат тези фрактури не знаят за тях. Идентифицирането на неразпозната преди това фрактура на гръбначния стълб може да промени диагнозата, оценката на риска от фрактура и плановете за лечение.
Трабекуларна костна оценка (TBS). Отразява вътрешната структура на костите в гръбначния стълб на микроскопично ниво. Колкото по - голямо е числото, толкова по - добре. Генерира се с помощта на специален софтуер добавен към системата DXA. Номерът на TBS може да бъде включен във FRAX, за да се даде по-добра оценка на риска от фрактури.
Изобразяване на бедрената кост в пълна дължина (FFI). Техника за използване на DXA за получаване на изображение на цялата бедрена кост вместо само на областта около бедрото която се вижда със стандартна DXA. Това може да направи възможно разпознаването на удебеляване на костта което може да доведе до стрес фрактура или атипична фрактура на бедрената кост.
Анализ на структурата на тазобедрената става (HSA). Размерът, формата и конфигурацията на тазобедрените кости могат да повлияят на здравината на бедрото и вероятността от счупване.
HSA с DXA предоставя начин да се разгледа това и понякога може да помогне при решения за лечение.
Има ли други тестове за костна плътност и проследяване на здравето на костите?
Много тестове различни от DXA могат да се използват за оценка на здравето на костите. Някои от тях не са толкова широко използвани като DXA, но могат да предоставят полезна информация, да осигурят информация извън плътността на костите или да помогнат да се определи кой се нуждае от DXA.
Количествена компютърна томография. Осигурява триизмерно измерване на костната плътност и може да генерира числа които могат да се използват за диагностициране на остеопороза и за въвеждане с FRAX. Повечето видове QCT тестове осигуряват същия тип Т-score за костна минерална плътност в бедрото както и DXA, но в гръбначния стълб могат да осигурят измерване на костната минерална плътност само на гъбестата кост в прешлена.
Този тип измерване на гръбначния стълб може да бъде предпочитан, ако гръбначните кости имат дегенеративно заболяване. QCT не се използва толкова широко като DXA поради ограничената наличност, по - високата доза радиация и по - малко практичното наблюдение на лечението при повечето пациенти.
Биомеханична компютърна томография (BCT). Уъвършенствана технология която използва данни от компютърна томография за измерване на костната минерална плътност. Най - често се провежда на компютърна томография която вече пациента е имал или ще има като част от клинични грижи по някаква причина, стига сканирането да включва изображение на бедрото и/или долната част на гръбначния стълб (например компютърна томография на корема/таза за оценка на коремната болка).
BCT също така използва анализ, за да оцени здравината на костта (или да измери силата на счупване на костта).
Радиочестотна ехографска мултиспектрометрия (REMS). Метод който не използва радиация и дава измервания на костната плътност на бедрото и гръбначния стълб.
Тестове на периферня скелет (извън гръбначния стълб, тазобедрената става). Тези видове тестове измерват костната плътност или други параметри в периферния скелет, а именно ръката, крака, китката, пръстите или петата. Примерите включват:
- pDXA (периферна рентгенова абсорбциометрия с двойна енергия)
- pQCT (периферна количествена компютърна томография)
- QUS (количествен ултразвук), преносим и не използва радиация. Може да се използва за оценка на риска от фрактури, но не може да диагностицира остеопороза и не е полезен за проследяване на лечението
Резултатите от тези типове тестове не са сравними с централното измерване на DXA и следователно са трудни за интерпретиране за диагностични цели и поради това често се изисква допълнително тестване. Тези видове тестове служат най - вече като скринингови тестове, за да помогнат за идентифицирането на хора които е вероятно да се възползват от по - нататъшно изследване на костната плътност на бедрото и/или гръбначния стълб.
Скрининговите тестове не могат точно да диагностицират остеопороза и не трябва да се използват, за да се види колко добре действа лекарството за остеопороза.
Ултразвук с импулсно ехо (P-EU). Не използва радиация и измерва дебелината на кортикалната кост в периферния скелет с ръчно устройство. Проучванията показват значителна корелация между измерванията от P-EU и костната минерална плътност измерена с DXA на бедрото.
Ако не сте сигурни къде да отидете за тест за костна плътност свържете се с Вашия лекар, за да разберете къде може да се направи теста.
Кога да повторите теста за костна плътност?
Както при всеки медицински тест и тестът за костната плътност трябва да се повтори когато резултатите могат да повлияят на плановете за лечение. Често се повтаря 1-2 години след започване или смяна на лекарството за остеопороза, за да се оцени отговорът на лечението.
Може да се повтори след 1-2 години, ако пациентът не се лекува, но е близо до прага на лечение.
Последващото тестване варира в зависимост от индивидуалната ситуация.
Когато Т-score е 2-5 или по - нисък може да има заболяване различно от остеопороза като остеомалация или мултиплен миелом. Лекарят ще оцени, за да е сигурен, че диагнозата е правилна или ще насочи пациента към специалист.
Лекарства за остеопороза
Резултатите от теста за костна плътност комбинирани с цялата налична клинична информация включително предишен опит с лекарства могат да помогнат на лекаря при вземането на решение да започнете, продължите или промените лекарството, за да направите костите си по - здрави и да намалите риска от счупване на кости.
Лекарствата са тествани и одобрени за профилактика и лечение на остеопороза. Всяко от тези лекарства има своите плюсове и минуси. Говорете с Вашия лекар кое е най - доброто за Вас.
Ако решите да не приемате лекарство добра идея е да наблюдавате костната плътност и периодично да обсъждате с лекаря си решенията за лечение.
Независимо дали приемате лекарства с рецепта помнете основното за доброто здраве на костите:
- редовна физическа активност за укрепване на мускулите
- поддържане на добър баланс
- избягване на падания
- адекватен прием на калций и витамин D
- непушене
- избягване на прекомерен прием на алкохол
- когато е възможно избягване или минимизиране на излагането на лекарства които са вредни за костите като преднизон
www.bonehealthandosteoporosis.org