Ротавирусна инфекция - начини на разпространение, причини и симптоми
1355Ротавирусът причинява силно заразна инфекция, която се среща най-често при деца под 5 години. Възрастните също могат да я развият, но обикновено протича по-леко.
Ваксината е повече от 90 процента ефективна за предотвратяване на тежко ротавирусно заболяване.
Ротавирусът не се лекува с лекарства. Обикновено отзвучава от само себе си с времето. Обезводняването обаче е сериозно безпокойство. Знанието кога да потърсите лекар е от съществено значение за предотвратяване на животозастрашаващи усложнения.
Симптоми на ротавирусна инфекция
Симптомите на ротавирусната инфекция обикновено са най-изявени при децата. Симптомите могат да започнат в рамките на 2 дни след излагане на ротавируса.
Ротавирусна инфекция при деца
Най-честият симптом на ротавирус е тежката диария. Децата също могат да изпитат:
- повръщане
- силна умора
- висока температура
- раздразнителност
- дехидратация
- болка в корема
Дехидратацията е най-голямата грижа при децата. Тази възрастова група е по-уязвима към загуба на течности и електролити чрез повръщане и диария тъй като те имат по-малко телесно тегло. Ще трябва внимателно да наблюдавате детето си за симптоми на дехидратация като например:
- суха уста
- хладна кожа
- липса на сълзи при плач
- намалена честота на уриниране или по-малко мокри пелени при кърмачета
- хлътнали очи
Ротавирусна инфекция при възрастни
Възрастните също могат да изпитат някои от симптомите на ротавирус:
- повръщане
- силна умора
- висока температура
- раздразнителност
- дехидратация
- болка в корема
Много здрави възрастни изпитват тези симптоми в по-малка степен. Някои възрастни с ротавирус може дори да не изпитват никакви симптоми.
Причини за ротавирусна инфекция
Ротавирусите се намират в изпражненията на човек и могат да се разпространят върху други повърхности чрез неизмити ръце след използване на тоалетната или смяна на пелени. Ако тези микроби влязат в контакт чрез орален път това е известно като фекално-орално разпространение. Ротавирусът може да се предаде без човек да има симптоми.
Въпреки, че фекално-оралното разпространение е най-често срещано възможно е също да се заразите с ротавирус като влезете в какъвто и да е вид контакт с телесните течности на човек, който го има като например кихане или докосване на дръжки на врати или играчки, които са били докосвани от дете заразено с вируса.
Лечение
Няма специфично лечение при ротавирусна инфекция.Прилагат се антивирусни лекарства и антидиарийни лекарства без рецепта.
По отношение на лечението целта е да останете хидратирани докато ротавирусът се развива. Няколко съвета какво да правите междувременно:
Домашни средства
- Пийте много течности
- Яжте супи на базата на бульон
- Вземете течности с електролити (домашно приготвени електролитни разтвори не се препоръчват, защото комбинацията от съставки може да не е подходяща)
- Избягвайте сладки или мазни храни или сладки сокове тъй като те могат да влошат диарията
- Препоръчва се да се поддържа балансирана диета, ако е възможно, за да се осигури адекватно хранене по време на заболяването
Ротавирусни ваксини
След въвеждането на ваксината хоспитализациите и смъртните случаи от ротавирус са намалели значително.
Можете да помогнете за предотвратяване на ротавирус и неговите усложнения чрез ваксиниране на детето. Ваксината се предлага в две форми:
- Rotarix: серия от 2 дози на 2 и 4 месеца
- RotaTeq: серия от 3 дози на 2, 4 и 6 месеца
И двете ваксини са перорални, прилагат се през устата, а не чрез инжекция.
Няма налична ваксина за по-големи деца и възрастни. Ето защо здравните специалисти препоръчват да се постави ротавирусна ваксина на детето в ранна възраст.
Въпреки, че ротавирусната ваксина предотвратява почти всички тежки случаи на инфекция нито една ваксина не е 100 процента ефективна. Можете да говорите с Вашия педиатър за рисковете спрямо ползите от този тип ваксина и дали това е най-добрата превантивна мярка за Вашето дете.
Бебета с тежък комбиниран имунен дефицит или инвагинация, които са болни или вече заразени с ротавирус не трябва да получават ваксината.
Редките нежелани реакции на ваксината включват:
- диария
- треска
- суетене
- раздразнителност
- инвагинация (запушване на червата, което причинява силна коремна болка, повръщане и кървави изпражнения, но това се случва изключително рядко)
Кога да се свържете с лекар
Ако детето има следните симптоми :
- постоянно повръщане
- честа диария за 24 часа или повече
- невъзможност за задържане на течности
- треска от 40°C или по-висока
- намалено уриниране или по-малко мокри пелени
Спешно състояние
Обадете се на 112 или да потърсите спешна медицинска помощ, ако на детето е трудно да се събуди или има признаци на летаргия.
Хоспитализацията е необходима само при инфекции, които са причинили тежка дехидратация. Това се отнася особено за децата. Лекарят ще приложи интравенозни течности, за да помогне за предотвратяване на животозастрашаващи усложнения.
Предаване на ротавирусите
Вирусът, който причинява ротавирус присъства в изпражненията и се предава главно между ръцете и устата.
Ако докоснете човек или предмет носител на вируса и след това докоснете устата си може да развиете инфекция. Това е най-често от немиене на ръцете след използване на тоалетна или смяна на пелени.
Бебета и деца под 3 години са изложени на най-висок риск от развитие на ротавирусна инфекция. Посещението в детска градина също повишава риска. Може да обмислите да вземете допълнителни предпазни мерки през зимните и пролетните месеци тъй като по това време на годината има повече инфекции.
Вирусът може също да остане на повърхности няколко дни и вероятно седмици след като човек с инфекцията ги докосне. Ето защо е изключително важно да дезинфекцирате често всички общи повърхности в дома си особено, ако член на домакинството има ротавирус.
Колко дълго продължава ротавирусът
По време на инфекцията детето може първо да вдигне температура и да повърне. Между 3 и 8 дни след това може да се появи водниста диария. Самата инфекция може да продължи 10 дни в изпражненията след като симптомите изчезнат.
Свържете се с лекар, ако симптомите не се подобрят в рамките на няколко дни или ако се влошат. Ротавирусът се диагностицира чрез PCR тест на изпражненията в лаборатория.
Прогноза и превенция
Тежката дехидратация е сериозно усложнение на ротавируса. Това е и най-честата причина за смъртни случаи свързани с ротавирус в световен мащаб. Най-податливи на дехидратация са децата.
Трябва да се обадите на педиатъра на Вашето дете, ако детето проявява някакви симптоми, за да предотвратите усложнения.
Ваксинациите са най-добрият начин за предпазване от ротавирус особено при малки деца. Можете също така да предотвратите разпространението като миете ръцете си често особено преди хранене.
Децата могат да имат ротавирусна инфекция повече от веднъж, но ваксината предотвратява тежестта на състоянието.
https://www.healthline.com