Щитовидна жлеза - изследвания и диагностика на заболяванията
7231Поставянето на диагноза на заболяване на щитовидната жлеза е процес който включва редица различни видове изследвания включително клинична оценка, кръвни изследвания, образна диагностика, биопсии и други тестове.
Клинична оценка
Важна и начална стъпка в откриването и диагностицирането на заболяване на щитовидната жлеза е клиничната оценка. Клинична оценка на щитовидната жлеза се извършва от общопрактикуващ лекар или ендокринолог.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ЕНДОКРИНОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Като част от задълбочена клинична оценка медицинският специалист обикновено извършва:
- Проверка (известно също като "палпиране") на шията за уголемяване, бучки или неравности във формата на щитовидната жлеза
- Преглед със стетоскоп за откриване на евентуални аномалии на кръвния поток на щитовидната жлеза
- Тест на рефлексите. Хиперреакция често е налице при свръхактивна щитовидна жлеза, а при хипотиреоидизъм може да се появи притъпен рефлексен отговор
- Проверка на сърдечната честота, сърдечния ритъм и кръвното налягане. По - ниската сърдечна честота и/или кръвното налягане могат да бъдат свързани с недостатъчно активна щитовидна жлеза, а повишената сърдечна честота и/или кръвното налягане може да възникнат поради хипертиреоидизъм
- Оценка на теглото. Неочакваното наддаване на тегло често придружава хипотиреоидизма, докато загубата на тегло може да настъпи поради хипертиреоидизъм
- Измерване на телесната температура. Ниска телесна температура може да се развие поради недостатъчно активна щитовидна жлеза, а леко повишена температура може да се появи поради хипертиреоидизъм
- Прегледайте лицето си за признаци свързани с щитовидната жлеза включително загуба на мигли, подпухналост в очите и необичайни обриви
- Прегледайте очите си търсейки класически признаци на щитовидната жлеза включително изпъкнали очи, изпъкнал поглед и сухи очи
- Наблюдавайте общото количество и качество на косата си. Промените в структурата на косата както и загубата и накъсването на косата са свързани както с хипертиреоидизъм, така и с хипотиреоидизъм
- Прегледайте кожата си. Сухата, груба кожа може да е признак на хипотиреоидизъм, а необичайно гладката кожа може да е признак на хипертиреоидизъм
- Прегледайте ноктите и ръцете си. Сухите, чупливи нокти могат да бъдат резултат от недостатъчно активна щитовидна жлеза
Когато медицинският специалист подозира заболяване на щитовидната жлеза ще назначи кръвни изследвания за измерване на нивата на хормоните на щитовидната жлеза.
Преди да направите кръвни изследвания разберете:
- кое е най-подходящото време от деня да се направи изследването
- дали трябва да е на гладно
- дали да приемате обичайните си лекарства, ако имате такива
Общите кръвни изследвания на щитовидната жлеза включват:
- Тест за тироид-стимулиращ хормон (TSH).
- Общ Т4/общ тироксин
- Свободен Т4/свободен тироксин
- Общ Т3/общ трийодтиронин
- Свободен Т3/свободен трийодтиронин
- Критерий за тъканен хипотиреоидизъм - серумният Обратен Т3
- Тиреоглобулин/тироид-свързващ глобулин (TBG)
- Антитела срещу тироидна пероксидаза (TPOAb)
- Тиреоглобулинови антитела
- Тиреоидни рецепторни антитела (TRAb)
- Тиреостимулиращи имуноглобулини (TSI)
Пакет ЖЕНИ УНИВЕРСАЛЕН до 40 години! Профилактични прегледи от Аджибадем Сити Клиник Младост!
Тези тестове могат да измерват хормоните на щитовидната жлеза в различните им форми както и да измерват протеини които могат да увеличат или намалят производството на хормони на щитовидната жлеза. Лекарят ще разгледа комбинацията от резултати, за да определи има ли заболяване на щитовидната жлеза и причината за състоянието.
Тълкуване на резултатите
Резултатите от изследването на щитовидната жлеза включват много различни параметри и някои от нивата на хормоните могат да бъдат повишени докато други са намалени. Моделът на тези резултати помага на лекарят да разбере заболяването на щитовидната жлеза.
Диапазонът на стойностита може да варира в зависимост от лабораторията така, че имайте това предвид, ако разглеждате резултатите си.
Примери за резултати от тестове и тяхното значение при заболяване на щитовидната жлеза
Повишените нива на антитела могат да показват основно автоимунно заболяване на щитовидната жлеза. Различните антитела могат да показват:
- хипертиреоидизъм
- хипотиреоидизъм
- възли
- гуша
При болестта на Хашимото можете да има високи TPO антитела, а при болестта на Грейвс високи TSI антитела.
Обратен Т3 тест открива свръхпроизводство на неактивна форма на хормона Т3. Лекарят ще Ви помогне да разберете какво означават резултатите във връзка с Вашата конкретна ситуация.
Тестът за тироид-стимулиращ хормон (TSH) се счита за важен тест за щитовидната жлеза. Ако тироидните хормони са ниски понякога TSH може да бъде повишен докато тялото се опитва да компенсира. И понякога TSH е нисък, ако тиреоидните хормони са твърде високи. Например:
Повишеният TSH заедно с по-ниските нива на T4/свободен T4 и по-ниски нива на T3/свободен T3 се свързва с хипотиреоидизъм.
Ниският TSH заедно с по-високите нива на T4/свободен T4 и по-високи нива на T3/свободен T3 се свързва с хипертиреоидизъм.
Въпреки това понякога заболяването на щитовидната жлеза може да бъде сложно така, че резултатите не винаги са толкова ясни.
Образната диагностика може да се използва за идентифициране на увеличение на щитовидната жлеза, атрофия или възли при диагностициране на състоянието на щитовидната жлеза.
Ултразвук на щитовидната жлеза: Ултразвукът на щитовидната жлеза може да визуализира възли, бучки и уголемяване. С ултразвукът лекарят може да види дали възел на щитовидната жлеза е пълен с течност киста или маса от твърда тъкан.
Ядрено сканиране/поглъщане на радиоактивен йод: Този тест известен също като RAI-U може да идентифицира признаци на болестта на Грейвс, токсична мултинодуларна гуша или тиреоидит. Не се извършва по време на бременност.
КТ сканиране: Може да предостави картина която показва гуша или по-големи възли на щитовидната жлеза.
ЯМР: ЯМР може да помогне за оценка на размера и формата на щитовидната жлеза
Биопсия. Биопсия с игла известна още като биопсия с аспирация с тънка игла се използва за подпомагане на оценката на подозрителни тироидни бучки и възли. Тънка игла се вкарва директно във възела и клетките се изтеглят за оценка в лаборатория за рак. Някои лекари използват ултразвук докато провеждат биопсия, за да насочват позицията на иглата.
Докато 95% от възлите на щитовидната жлеза не са ракови биопсията заедно с някои допълнителни тестове може да направи резултатите от биопсията по - точни и да спести ненужна операция за възли които се оказват доброкачествени.
С тази комбинация от изследвания и тестове лекарите оценяват възли със съмнителни характеристики за диагностициране или изключване на рак на щитовидната жлеза, поставят точна диагноза и в резултат на това назначават лечение.
Самотест за проверка
Въпреки, че не се счита за диагностично можете да извършите самопроверка на шията си, за да потърсите бучки и уголемяване. По принцип проверката на врата не се счита за надеждна или точна в сравнение с други налични методи за изпитване. Това може да даде фалшиво отрицателно. Може да имате заболяване на щитовидната жлеза дори, ако шията се чувства напълно нормално. Самопроверката обаче не пречи и е проста. С пръстите си внимателно опипайте за бучки в шията докато поглъщате глътка вода.
https://www.verywellhealth.com