Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) - какво трябва да знаем
7781Синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) засяга около 8,4% от децата и 2,5% от възрастните според Американската психиатрична асоциация. Националният институт по психично здраве изчислява, че цифрите може да са по-високи. Много момичета и възрастни със заболяването остават недиагностицирани.
Нелекуваните СДВХ могат да са биологични и екологични фактори които пречат на много аспекти от ежедневието включително взаимоотношенията__. Важно е да се разпознаят симптомите на СДВХ при възрастни, за да се приложи подходящо лечение.__
1. Липса на фокус. Липсата на фокус е най-издайническият симптом на СДВХ и се различава от просто затруднено внимание. Определя се като:
- лесно разсейване
- трудно слушане на другите в разговор с вникване към детайлите
- незавършени задачи или проекти
Обратната страна на липсата на фокус е хиперфокусът.
2. Хиперфокус. Според проучване от 2020 г. хората със СДВХ често се разсейват лесно. Също могат да имат хиперфокус. Човек със СДВХ може толкова да се вглъби в нещо, че да не знае и не забелязва нищо друго около себе си.
Този вид фокус лесно предизвиква загуба за представа за времето и игнорирането на хората наоколо. Това може да доведе до недоразумения в отношенията.
3. Дезорганизация. Животът понякога може да изглежда предизвикателен за всеки. Но някой със СДВХ може да има по-предизвикателни житейски преживявания в сравнение с друг, който няма СДВХ. Това може да затрудни хората със СДВХ да държат всичко на правилното място.
Възрастен със СДВХ може да се затрудни да управлява своите организационни умения. Това може да включва затрудняването на проследяването на задачите и логичното определяне на приоритетите.
4. Проблеми с управлението на времето. Тези проблеми са подобни на дезорганизацияа. Възрастните със СДВХ често се затрудняват ефективно да управляват времето си:
- отлагат задачите
- появяват се късно за събития
- игнорират заданията, които смятат за скучни
Възможно е да имат проблеми с фокусирането върху бъдещето или миналото. Моментът "Сега" често е по-важен.
5. Забравяне. Човешко е да забравяме нещата от време на време, но за някой със СДВХ забравянето е по-често срещано. Това може да включва рутинно забравяне къде сте поставили нещо или какви важни дати трябва да запазите.
Понякога забравянето може да бъде притеснително, но не до такава степен, че да причини сериозни смущения. Друг път може да е сериозно. Забравянето може да повлияе на кариерата и връзките. Лесно може да се обърка с невнимание, ако хората не са запознати с диагнозата на СДВХ и симптомите свързани със състоянието.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА НЕВРОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
6. Импулсивност. Импулсивността при някой със СДВХ може да се прояви по няколко начина:
- прекъсване на другите по време на разговор
- неподходящи за социална среда
- бързане със задачи
- действие без особено внимание за последиците
Навиците на пазаруване на човек често са добър показател за СДВХ . Според проучване от 2015 г. импулсното купуване особено на вещи които човек не може да си позволи е често срещан симптом на СДВХ за възрастни.
7. Емоционални притеснения. Животът със СДВХ може да изглежда предизвикателен сякаш емоциите постоянно се променят. Можете лесно да се отегчите и да имате склонност да търсите вълнение по прищявка. Малките разочарования могат да изглеждат непоносими или да доведат до депресия и промени в настроението. Нелекуваните емоционални притеснения могат да усложнят личните и професионални отношения.
Пакет Здраве - специализирани програми при различни заболявания в Център Баланс!
Пакет Цибалаб МАКС! Профилактични тестове от Лаборатории CibaLab!
8. Негативно мнение за себе си. Възрастните със СДВХ често са свръхкритични към себе си което може да доведе до отрицателен образ в личен план. Това се дължи отчасти на трудности с концентрацията както и на други симптоми които могат да повлияят като училище, работа и взаимоотношения.
Възрастните със СДВХ могат да разглеждат тези трудности като лични неуспехи или недостатъчни постижения които могат да ги накарат да се видят в негативна светлина.
9. Липса на мотивация. Въпреки, че може да сте отворени да правите всичко наведнъж също може да се чувствате демотивирани. Проучване от 2020 г. показа, че това е проблем който често се наблюдава при деца със СДВХ на които често им е трудно да се съсредоточат върху работата в училище. Може да се случи и при възрастни.
В съчетание с отлагане и затруднено управление на организационни умения това безпокойство може да затрудни възрастен със СДВХ да завърши проект. Може да им е трудно да се фокусират за дълги периоди от време.
10. Неспокойствие и безпокойство. Възрастен със СДВХ може да почувства, че вътрешният мотор не иска да се изключи. Копнежът да продължите да се движите и да правите неща може да доведе до разочарование когато не можете да направите нещо веднага. Това води до безпокойство което може да доведе до разочарование и тревожност.
Тревожността е много често срещан симптом на СДВХ при възрастни, тъй като умът е склонен да повтаря многократно тревожните събития. Както при децата физическите признаци на безпокойство и тревожност при възрастни могат да включват потрепване. Възрастен със СДВХ може:
- да се движи по-често
- почукват с ръцете или краката
- смяна на мястото
- трудно седене на едно място
11. Умора. Въпреки, че това може да звучи изненадващо като се има предвид, че безпокойството също е симптом, умората е проблем за много възрастни със СДВХ. Причините за това може да са няколко включително:
- хиперактивност
- проблеми със съня, които могат да се появят при СДВХ
- постоянните усилия за фокусиране изисквани от възрастни със СДВХ
- странични ефекти причинени от лекарства за СДВХ
Каквато и да е причината умората може да влоши трудностите с вниманието.
12. Проблеми с физическото здраве. СДВХ може да накара човек да пренебрегне физическото си здраве според проучване от 2013 г. Симптомите на СДВХ, които могат да повлияят на способността да поддържате физическото си здраве, включват:
- импулсивност
- липса на мотивация
- емоционални притеснения
- дезорганизация
Пренебрегването на физическото здраве може да се види чрез:
- отказване от важни лекарства
- хранене с небалансирана диета
- пренебрегване на упражненията и движението
Стресът и безпокойството също имат отрицателни ефекти върху здравето.
Когато здравословните навици не се управляват правилно отрицателните ефекти на СДВХ могат да влошат други симптоми.
13. Проблеми с отношенията. Възрастните със СДВХ често могат да имат проблеми във връзките независимо дали са:
- професионални
- романтични
- платонични
Черти които възрастните живеещи със СДВХ често имат може да се чувстват изтощителни за връзките. Те включват:
- говорене над хората в разговор
- невнимание
- лесно отегчаване
В резултат на това човек със СДВХ може да се определи като:
- безчувствен
- безотговорен
- безгрижен
14. Злоупотреба с вещества. Злоупотребата с вещества не засяга всеки възрастен със СДВХ, но изследване от 2014 г. показа, че възрастните със заболяването са по-склонни от други да изпитват злоупотреба с вещества. Това може да включва използването на:
- алкохол
- тютюн
- други лекарства
Изследването не изяснява каква е връзката между злоупотребата с вещества и СДВХ. Една от теориите обаче е, че хората със СДВХ използват вещества за самолечение. Те могат да злоупотребяват с тези вещества с надеждата за:
- подобряване на фокуса
- подобряване на съня
- облекчаване на безпокойството
Други чести черти сред възрастни със СДВХ:
- честа смяна на работодателя
- малко лични или свързани с работата постижения
- повтарящи се модели на загриженост за отношенията
Лечение на СДВХ при възрастни
Налични са възможности за лечение, които да помогнат на възрастните със СДВХ да намерят необходимата подкрепа за преодоляване на трудностите в тяхното състояние.
Ако СДВХ е лек може да се помисли за когнитивна поведенческа терапия или среща с професионалист. Това може да помогнат да се научите как да:
- се организирате
- се придържате към плановете
- завършете дейностите които започвате
Също така е важно непрекъснато да работите върху ключови практики, така че тялото да е по-добре подготвено за справяне с предизвикателствата. Те включват:
- управление на стреса
- балансирано хранене
- редовен сън
Лекарствата също могат да помогнат. За да научите повече за наличните възможности за лечение и кои могат да работят добре за вас говорете с Вашия лекар.
https://www.healthline.com