Топлинен обрив при бебетата
12542Топлинният обрив може да се появи внезапно и да изглежда тревожен, но обикновено не е причина за безпокойство. Бебетата имат деликатна кожа и са по - склонни да получат топлинен обрив от възрастните.
Топлинният обрив, бодлива топлина или милиария се случва след като кожата се затопли твърде много. Тези обриви могат да се чувстват сърбящи, дискомфорртни и бодливи.
Защо бебетата получават топлинен обрив?
Бебетата са склонни към топлинен обрив, тъй като те са по - малко способни от възрастните да регулират телесната си температура. Топлинни обриви се появяват когато потта се улавя под кожата. Тъй като бебетата имат по - малки потни жлези и не са в състояние да регулират телесната си температура те са по - уязвими от топлинен обрив от възрастните.
В повечето случаи обривът ще изчезне сам, без лечение. Тесните дрехи, завивките и одеялата също могат да причинят топлинни обриви.
Бебетата са по - склонни да получат топлинен обрив по няколко причини:
- Бебетата имат малък контрол върху околната среда и не могат сами да свалят допълнителното облекло или да се отдалечат от източниците на топлина
- Телата на бебетата са по - малко ефективни при регулиране на температурата
- Бебетата са склонни да имат повече кожни гънки, които могат да улавят топлина и пот
Видове топлинен обрив
Топлинният обрив се появява когато кожата улавя потта. Потта дразни външния слой на кожата и причинява обрив. Лекарите разделят топлинния обрив на три вида в зависимост от тежестта му:
- Милиариа рубра (Miliaria rubra) е най - често срещаният вид топлинен обрив. Този вид обрив се случва когато има запушване на потните жлези близо до повърхността на кожата или епидермиса и втория слой на кожата или дермата. Той причинява промени в кожата като обезцветяване зачервяване и сърбеж
- __Милиариа кристалина (__Miliaria crystallina) е тежката форма на топлинен обрив. Случва се когато има запушване на потните жлези в епидермиса. Този вид топлинен обрив може да причини малки прозрачни или бели мехури
- Милиариа профунда (Miliaria profunda) е най - тежкият вид топлинен обрив, но това е необичайно. Потта засяда в дермата и това може да предизвика интензивно зачервяване и парене. Бебетата с miliaria profunda също могат да развият признаци на топлинно изтощение. Обривът може да се инфектира
- Милиария пустулоза (miliaria pustulosa). Лекарите наричат малките мехурчета на топлинен обрив везикули. Понякога тези везикули се възпаляват и подуват причинявайки miliaria pustulosa. Този вид топлинен обрив е по - разпространен при бебета. Бебетата с miliaria pustulosa може да са по - малко способни да се потят което увеличава риска от заболяване свързано с топлина.
При обриви, които причиняват зачервяване топлинният обрив може да се види по - лесно на светла кожа и по - трудно да се види на тъмна кожа въпреки, че процесът причиняващ зачервяването е еднакъв.
Симптоми и диагноза
За повечето бебета единственият симптом на топлинен обрив е обрив по части от тялото, които са били изложени на топлина.
Повиването, топлите дрехи, лошата вентилация и близостта до източници на топлина като отоплителни уреди могат да увеличат риска. Може да се забележи обрив в част от тялото която е особено топла. Топлинните обриви също е по - вероятно да се появят в кожните гънки като например в областта на шията или слабините.
Преглед при педиатър от Аджибадем Сити Клиник Младост!
Преглед при дерматолог за 51 лв. от МЦ "Калимат"
Симптомите на топлинен обрив включват:
- обрив, който може да изглежда червен
- малки блистери с размер на щифт върху голяма площ от кожата
- гореща кожа
Различните видове топлинен обрив могат да имат леко различни симптоми:
- Miliaria crystallina понякога може да прилича на малки мъниста пот уловени под кожата. Не изглеждат червени или възпалени
- Miliaria rubra често сърби така, че бебетата могат упорито да надраскат кожата си. Могат да имат малки червени подутини или мехури, по - червени и раздразнени на вид петна по кожата
- Miliaria profunda обикновено причинява дълбоки мехури, които могат да изглеждат като пъпки. Обикновено те са с цвета на кожата
- Miliaria pustulosa причинява раздразнени пустули, които приличат на болезнени мехури. Те могат да се втвърдят или да се отворят и да кървят
В повечето случаи топлинният обрив се изчиства сравнително бързо и не причинява твърде голям дискомфорт така, че може да не се наложи посещение при лекар.
Признаците на топлинен обрив са очевидни особено при горещо време. Ако този, който се грижи за бебето не е сигурен относно обрива лекарят обикновено може да диагностицира обрива въз основа на външния му вид.
Лечение и домашни средства
Топлинният обрив обикновено изчезва сам в рамките на няколко дни без лечение. Може да се облекчи дискомфорта на бебето и да се ускори лечението със следните методи:
- Преместете детето на хладно място при първите признаци на топлинен обрив
- Дръжте кожата хладна и суха
- Нанесете студен компрес върху засегнатата област
- Редовно почиствайте кожните гънки, за да сте сигурни, че уловената пот и масло не влошават обрива
- Оставете бебето да остане голо, за да поддържа кожата хладна
- Използвайте климатик или вентилатори, за да поддържате кожата хладна
- Поддържайте бебето добре хидратирано. Това може да включва кърмене на кърмачета при поискване и гарантиране, че по - големите бебета имат постоянен достъп до вода
Не използвайте кремове за обрив по кожата освен, ако лекарят не препоръча специфичен крем. Топлинният обрив не е алергична реакция и не е суха кожа. Използването на кремове които лекуват тези състояния може да не помогне. При тежки топлинни обриви или обриви, които не изчезват сами лекарят може да предпише стероиден крем за ускоряване на заздравяването.
В редки случаи топлинните обриви могат да се инфектират особено, ако бебето ги надраска. Инфектиран топлинен обрив може да причини треска и други признаци на заболяване.__ Ако бебето има треска или изглежда болно посетете лекар. Може да се наложи предписване на антибиотици за изчистване на всяка бактериална инфекция.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ПЕДИАТЪР С ОТСТЪПКА ТУК!
Рискови фактори
Обличането на бебето подходящо за климата може да помогне за предотвратяване на топлинен обрив. Рискови фактори за топлинен обрив при бебета:
- носене на дрехи, които са твърде топли за сезона
- живене в много топъл климат
- оставяне в близост до източници на топлина като отоплителни уреди или лампи
- повиване особено, ако времето е топло или бебето се изпотява
Превенция
За да намалите риска от топлинен обрив при бебета:
- Обличайте бебетата в подходящи за сезона дрехи. Няма нужда бебетата винаги да са в пелена или покрити с одеяло, особено при топло време
- Изберете свободно прилепнали, дишащи дрехи като памучен панталон или рокля
- Пазете бебетата от пряка слънчева светлина
- При горещо време използвайте климатик и вентилатори, за да охладите бебето
- Избягвайте поставянето на бебета директно пред отоплителни уреди или други източници на топлина
- Следете бебетата за признаци на изпотяване. Ако бебето изглежда зачервено или се изпотява преместете го на по - хладно място
Топлинният обрив може и да е знак, че бебето е изложено на риск от прегряване. Прегряването може да причини редица сериозни здравословни проблеми затова е важно да се вслушате в предупреждението и да преместите бебето на по - хладно място. Поддържането на бебето на хладно и удобно може бързо да изчисти обрива.
Ако обривът не изчезне сам в рамките на няколко дни, ако бебето се чувства дискомфортни или ако обривът започне да се разпространява посетете лекар.
https://www.medicalnewstoday.com