Възлеста гуша (нодозна струма) – какво знаете за щитовидните възли и кога трябва да се лекуват?
52437Възлите в щитовидната жлеза са много често срещани и са характерни за много възпалителни, туморни и автоимунни заболявания. В жлезата може да се образуват един или повече възли. Нодозната струма представлява увеличаване на жлезата и образуване на възли, които може да имат хормонална функция (горещи възли) или да липсва такава (студени възли), може да са доброкачествени или злокачествени, а може да се касае и за хиперплазия на жлезата. Жените са няколко пъти по-засегнати от щитовидни заболявания, в това число и от нодозна струма. Проведени са много проучвания, според които близо половината население има възли в щитовидната жлеза, установени при ехография. Разбира се, повечето от тези случаи са безсимптомни, а самите възли нямат хормонална функция и не налагат никакво лечение.
Много е важно всеки един възел на жлезата да бъде внимателно разгледан. Ако по ехографски данни той има характеристика на доброкачествено образувание, размерите са му под 1 см и липсват оплаквания от страна на пациента, то този възел трябва само и единствено да се проследява във времето без да се провежда лечение. Ако при проведена ехография има съмнения за злокачествен процес, възелът е над 1 см и пациентът има симптоми на хипо- или хипертиреоидизъм, то уточняването на заболяването е задължително. В 95% от случаите възлите на щитовидната жлеза са доброкачествени. Останалите случаи се заемат от злокачествени процеси (тиреоиден карцином) като за една от основните причини за развитието им се счита радиацията.
Как може да разпознаем дали имаме възли в щитовидната жлеза и кога трябва да потърсим лекарска помощ?
Както вече споменахме, тиреоидните възли са една много честа находка сред популацията и наличието им не бива да ни тревожи. Случайно откритите възли може да бъдат наблюдавани веднъж годишно. Ако ендокринологът прецени на базата на ехографски данни, че възелът има нужда от уточняване, то това трябва да се случи е най-скоро време. В повечето случаи се касае за абсолютно доброкачествени и безсимптомно протичащи процеси (аденоми, кисти, хиперплазия на жлезата). Симптомите, които трябва да ни заведат в лекарския кабинет са:
- болки в областта на шията
- подуване или видимо увеличаване на жлезата
- трудности при преглъщане
- задух и проблеми с дишането
- увеличени лимфни възли в областта на шията
Другата група симптоми, заради които е нужна консултация с ендокринолог са резултат от повишени периферни щитовидни хормони (хипертиреоидизъм):
- редукция на тегло
- сърцебиене
- изпотяване
- нервност, напрежение
- проблеми със съня
- повишена температура
- топла, влажна и изпотена кожа
Кои са най-важните аспекти на прегледа? За какво трябва да съобщим на лекаря?
Доказването на щитовидни възли става само и единствено чрез ехография. Важно е да се търсят белези, които пораждат съмнения за злокачествен процес и също така да се търси фамилност на заболяването. Изследването на щитовидни хормони ще отговори на въпроса дали възлите имат хормонална активност. При съмнения за автоимунен процес трябва да се изследват и антитела (анти-ТРО и анти-тиреоглобулинови). Сцинтиграфията също е изследване на избор, което отново ще даде информация за активността на възлите. Биопсията ще даде отговор дали се касае за доброкачествено или злокачествено заболяване.
Какво е лечението?
При повечето хора се налага само наблюдаване, тъй като възлите не дават клинична картина и не нарастват. Ако има установена хиперфункция, тя трябва да бъде овладяна с тиреостатици. При доброкачествените и злокачествени тумори трябва да се проведе оперативно лечение или в някои случаи радиойод лечение.