10 основни съвета за лабораторни изследвания
1807Всеки от нас прави някакъв вид лабораторни изследвания свързани със здравето. Достатъчно ли е просто да се направи тест на гладно? Колко важно е да се подготвите правилно за теста, за да получите най - добри резултати?
Неподходящата подготовка за тестване може да доведе до неверни резултати.
Когато се подготвяте за посещение в лабораторията запомнете няколко основни правила:
Бърз антигенен тест за коронавирус + ПКК с ДКК, СУЕ и CRP от СМДЛ Кандиларов!
Гърлен секрет, ПКК, ДКК, CRP от МДЛ "Липогард"
1. Трябва да направим тестовете сутрин. Регистрирайте се за вземане на кръв сутрин, за предпочитане между 7:00 и 10:00 часа. Това е важно тъй като човешкото тяло е подложено на вариации в зависимост от времето на деня което се отразява и в някои показатели при лабораторни изследвания. Поради отделянето на определени вещества някои тестове трябва да се извършват по едно и също време.
При спешни медицински прегледи и/или изследвания назначени от лекар кръв може да се вземе и в други часове на деня. Изследванията трябва да се правят сутрин поради променливостта на показателите през деня: алдостерон, адренокортикотропен хормон (ACTH), цинк, дехидроепиандростеронът (DHEA), еритропоетин, естриол, фосфор, растежен хормон, Фоликулостимулиращ хормон (FSH), кортизол, лутеинизиращ хормон (LH), мед, калий, пролактин, 17-OH- прогестерон, паратироиден хормон (PTH), TSH, желязо.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ПКК С ОТСТЪПКА ТУК!
2. Изследвания които се правят на гладно. Това означава състояние след около 12 часа неприемане на храна и течности. Не забравяйте да се въздържате от пиене на кафе, чай или дъвчене на дъвка. Избягвайте резки промени в диетата под формата на гладуване или обилни и мазни ястия в деня преди прегледа.
Осигуряването на тялото с калории преди теста може да доведе до влошаване на резултатите под формата на повишаване на глюкозата или холестерола.
Кофеинът също ще повиши нивата на захарта докато храна пълна с мазнини и захари изядена в деня преди планирания преглед също може да повиши нивата на триглицеридите.
Изследванията които трябва да се извършат на гладно с особено внимание на 12-часова почивка от последното хранене и течности са:
- холестерол
- липидограма
- глюкоза, тест за глюкозен толеранс
- кортизол
- фолиева киселина
- феритин
- желязо
- фосфор
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ХОЛЕСТЕРОЛ С ОТСТЪПКА ТУК!
Тестове които се препоръчват сутрин на гладно:
- изследване на коагулацията (PT, APTT, фибриноген, INR)
- чернодробни ензими (AST, ALT, ALP, LDH)
- общ протеин
- билирубин, креатинин, пикочна киселина
- периферна кръвна картина
- урея
- калций
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА КАЛЦИЙ С ОТСТЪПКА ТУК!
3. Прием на лекарства. При прием на лекарства и хранителни добавки пациентите трябва да се консултират с лекар за времето в което се приемат в деня на вземане на кръв. Кръвната проба се взема преди следващата доза лекарство.
Всяко от лекарствата или хранителните добавки ще има малко по - различно влияние върху резултатите от теста. Като например ацетилсалицилова киселина (аспирин) увеличава протромбиновото време. Фуроземид понижаванивата на аланин аминотрансфераза (ALT) и антистрептолизинов титър (AST) и завишава резултатите от тестовете за хормони на щитовидната жлеза FT3 и FT4.
Високите дози витамин С могат да повишат нивото на билирубина и чернодробните функционални тестове и да понижат нивото на глюкозата.
4. Физическо усилие. Препоръчително е да избягвате всякакви интензивни физически упражнения в деня преди теста също така е добра идея да не стоите прави за продължителни периоди от време. Тестовете трябва да се извършват след стандартна активност през деня и спокойна нощ.
След тренировка поради повишената консумация на енергийни вещества нивото на глюкозата и триглицеридите намалява. Твърде многото движение един ден преди прегледа може също да доведе до повишаване на такива параметри като:
- чернодробни функционални тестове
- LDH активност
- нива на креатин фосфокиназа (CPK, протеин освободен в кръвта от мускулите)
Стоенето по - дълго от обичайното в една и съща позиция често се проявява с ортостатична протеинурия, т.е. повишено количество протеин в урината.
5. Алкохол и цигари. В деня преди изследването избягвайте употребата на алкохол и други стимуланти. В деня на изследването се препоръчва да спрете да пушите поне 1 час преди вземането на кръвна проба. Консумацията дори на малко количество алкохол в деня преди теста може да доведе до повишаване на активността на глутамил-трансфераза (GGTP) и нарушения на липидограмата и чернодробните функционални тестове.
Под влияние на пушенето на цигари се променя насищането на кръвта с кислород което влияе върху концентрацията на хемоглобина и броя на червените кръвни клетки.
6. Отпуснете се и избягвайте стреса. Непосредствено преди вземане на кръв пациентите трябва да се отпуснат в седнало положение около 15 минути и да избягват стреса. Когато стоите дълго време течностите се движат от вътрешността на съдовете и кръвта се сгъстява. При лабораторни изследвания това може да се изрази чрез повишаване на хематокрита, броя на червените и белите кръвни клетки и повишаване на концентрациите на протеин, холестерол, калций и магнезий.
Освен това както физическото усилие така и психическият стрес карат тялото да стимулира и отделя адреналин. Следователно кръвен тест предшестван от физическо усилие или силен стрес ще се прояви под формата на повишена кръвна захар.
7. За жените да се извършва изследване на хормони в подходящите дни от цикъла. Вземането на кръв за полови хормони трябва да се извършва в съответните дни от месечния цикъл.
8. Проби на урина и фекалии. Пробите от урина, фекалии и други материали трябва да се вземат според указанията на лекаря или в съответствие с инструкциите дадени от лабораторията в специално приготвени контейнери за еднократна употреба налични в аптеката.
Неправилното вземане на проби може да доведе до замърсяване под формата на бактерии идващи от интимните части или чрез примес на менструална кръв.
9. Проби за култури. Пробите за микробиологични тестове трябва да се вземат само в стерилни контейнери и да се доставят в лабораторията възможно най - скоро след вземането им, приблизително един час. Поставянето на проба в нестерилен контейнер ще доведе до фалшив резултат показващ наличието на бактерии в урината.
Ако обаче съхранението е твърде дълго бактериите ще се размножат.
И двете ситуации могат да доведат до предписване на ненужен антибиотик.
10. Правилно описание на пробите. Контейнерите с проби от урина, фекалии и други материали трябва да бъдат четливо подписани с името и фамилията на пациента от който са взети и часа на вземане. Времето на вземане е важно поради промените които настъпват в зависимост от времето на съхранение на пробите. Например дългото съхранение на урината може да доведе до растеж на бактерии в нея.
https://synappsehealth.com