3 основни факта за заболяванията на паращитовидните жлези
2281Чували сте за значението на калция и витамин D за организма и нуждата от тези ключови хранителни вещества както и за факта, че повечето от нас не получават достатъчно от тях. Но може би не сте се замисляли за паращитовидните жлези, четирите малки жлези във врата, които са много свързани както с калция, така и с витамин D и са зависими от баланса на тези хранителни вещества.
Когато тези жлези не работят правилно нивата на калций се нарушават, а това може да доведе до дългосрочни проблеми като камъни в бъбреците и остеопороза. За щастие паратиреоидно заболяване е лесно за диагностициране, особено най -често срещаната форма хиперпаратиреоидизъм.
Ендокринологът Лейла Хан, клиника Кливланд разяснява основните схващания за заболяванията на паращитовидните жлези.
Важни факти за паратиреоидните заболявания
1. Паратиреоидните жлези спрямо щитовидната жлеза. Обикновено може да се объркат, защото звучат еднакво и са разположени близо до врата. Паращитовидните жлези обаче има своя отлична работа.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ПАРАТХОРМОН С ОТСТЪПКА ТУК!
Паратиреоидният хормон (PTH) поддържа калция в кръвта под контрол. Ако имате анормален растеж на една или повече от паратиреоидните жлези и нарушени нива на PTH твърде много калций може да се натрупа в кръвта и понякога може да достигне опасни нива. Това е една причина за хиперпаратиреоидизъм. Но най -честите причини за хиперпаратиреоидизъм са дефицит на витамин D, дефицит на калций и хронично бъбречно заболяване.
Изследване на хормона на щитовидната жлеза TSH от Лаборатории Кандиларов
2.Витамин D е от решаващо значение. Може да звучи странно, че дефицитът на калций може да накара тялото да произвежда твърде много PTH, но точно това може да се случи при хиперпаратиреоидизъм.
Когато тялото има твърде малко калций паратиреоидните жлези получават сигнал да произвеждат излишък от PTH, за да повишат нивата на калций като подобряват абсорбцията на калций в червата.
Д -р Хан споделя, че има много пациенти, които искат да се информират колко калций да приемат ежедневно, за да се избегне това. Повечето възрастни се нуждаят от около 1200 и 1500 mg на ден и ако не можете да задоволите тези нужди чрез диета е необходима добавка.
Витамин D е с подобна история. Тъй като витамин D помага на тялото да обсорбира калция в червата, двете хранителни вещества са свързани. Получаването на твърде малко витамин D може да накара тялото да абсорбира твърде малко калций, което води до проблеми с паращитовидните жлези.
Добавките могат да помогнат и повечето възрастни могат да приемат 1000 международни единици витамин D (D3 е най -добрият вариант. Ако имате симптоми свързани с дефицит на калций посъветвайте се с Вашия лекар, за да определите нуждите си и как да постигнете необходимите нива.
3. Първичен хиперпаратиреоидизъм. Повечето хора със заболяване първичен паратиреоидизъм причинен от прекомерно уголемяване или анормален растеж на паратиреоидни жлези не показват симптоми. Всъщност симптомите обикновено не са достатъчни за поставяне на диагноза.
Необходимо е кръвно изследване. Ако бъде идентифицирано заболяването това може да помогне за предотвратяване на камъни в бъбреците и крехкост на костите. Показател, който е важен да се изследва е нивата на калций в кръвта.
Първоначалното тестване включва проверка за PTH, стойности на калций и нива на витамин D. Трите теста заедно често са достатъчни за диагностициране на първичен хиперпаратиреоидизъм, който обикновено се среща при хора след 50 -годишна възраст въпреки, че може да се появи по -рано.
След като състоянието бъде потвърдено Вашият лекар може да Ви посъветва да получите специален вид рентген, за да се види дали костите са по-слаби от нормалното.
Може да се прегледате за камъни в бъбреците. Паратиреоидното заболяване е лесно за откриване. Може да се лекува и да избягвате дългосрочни проблеми като камъни в бъбреците, остеопороза и остеопения.
Ако се идентифицира първичен хиперпаратиреоидизъм операцията обикновено е следващата стъпка. Премахването на анормални паратиреоидни жлези може да излекува проблема в почти всички случаи.
Премахването на една или повече от жлезите и обикновено оставянето на част или цялата здрава жлеза, за да продължи да регулира калция може да предпази от камъни в бъбреците и да доведе до значително подобряване на здравината на костите през следващите няколко години.
В ръцете на добрия хирург рискът от усложнения е минимален. Ползите са само положителни. За пациенти, които имат каменна болест, например, операцията е чудесна. Остеопорозата може да се обърне и понякога може да има подобряване на енергията и замъглена памет.
https://health.clevelandclinic.org