Първичен хиперпаратиреоидизъм - какво трябва да знаем
2174Паращитовидните жлези произвеждат паратироиден хормон (ПТХ). Първичният хиперпаратиреоидизъм е състояние при което една или повече от паращитовидните жлези произвеждат твърде много ПТХ. Това може да доведе до загуба на костна тъкан. Това състояние е по - често при жените отколкото при мъжете.
Функцията на ПТХ е да поддържа нивата на калций в кръвта да не паднат твърде ниски. Това става това чрез освобождаване на калций от костите. Хормонът също така запазва калций който би бил отделен от бъбреците. Също така определя колко калций се абсорбира от храната. Когато хормонът е свръхактивен има повишаване на нивото на калций в кръвта. Твърде много ПТХ води до освобождаване на твърде много калций от костите.
Когато има доброкачествен тумор в паращитовидната жлеза той се нарича паращитовиден аденом. Когато повече от една жлеза се увеличи състояниета се нарича паращитовидна хиперплазия. И двете състояния са неракови (доброкачествени).
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ПАРАТХОРМОН С ОТСТЪПКА ТУК!
Какво причинява първичен хиперпаратиреоидизъм?
В някои случаи не може да се намери причина. Някои известни причини включват неракови (доброкачествени) тумори на паращитовидните жлези или уголемяване на жлезите.
Какви са симптомите на първичен хиперпаратиреоидизъм?
Кои са най-честите симптоми на първичен хиперпаратиреоидизъм? Всеки човек може да изпита симптомите по различен начин. Симптомите на твърде много калций в кръвта могат да включват:
- Запек
- Често уриниране
- Повишена жажда
- Болка в ставите
- Болка в бъбреците (поради наличието на камъни в бъбреците)
- Летаргия и умора
- Загуба на апетит
- Мускулна слабост
Изследване на Паратхормон за 21.60 лв. от МДЛ "Мед-Диа"
Други сериозни симптоми могат да включват:
- Болка в корема
- Депресия
- Загуба на паметта
- Гадене
- Повръщане
Симптомите на първичен хиперпаратиреоидизъм могат да изглеждат като такива при други медицински проблеми. Говорете с Вашия лекар за диагнозата която касае Вашето състояние.
Диагностика на първичен хиперпаратиреоидизъм
Състоянието може да няма никакви симптоми или усложнения. Понякога този проблем се открива по време на рутинен кръвен тест като част от физически преглед.
За да диагностицирате първичен хиперпаратиреоидизъм може да се назначи двойна рентгенова абсорбциометрия. Този тест се нарича още костна денситометрия. Прави се за определяне на костната плътност и за разкриване на загуба на костна тъкан. Използва се също така, за да помогне на лекаря да следи състоянието.
Лечение на първичнен хиперпаратиреоидизъм
Специфичното лечение на първичен хиперпаратиреоидизъм се определя от лекаря въз основа на:
- Възраст, цялостно здраве и медицинска история
- Обхват на заболяването
- Вашата толерантност към специфични лекарства, процедури или терапии
- Очаквания за хода на заболяването
Може да се наложи операция за отстраняване на засегнатата жлеза. Лечението може да включва редовно изследване на костната денситометрия за разкриване на загуба на костна тъкан. Тестването може също да помогне да се реши дали може да е необходима операция.
Съвети които да Ви помогнат да извлечете максимума от посещението при лекаря:
Преди посещението си запишете въпросите на които искате да получите отговор.
При посещението запишете името на нова диагноза и всички нови лекарства, лечения или тестове.
Също така запишете всички нови инструкции които лекарят Ви дава.
Информирайте се защо е предписано ново лекарство или лечение и как ще Ви помогне. Запознайте се също със страничните ефекти.
Попитайте дали състоянието Ви може да се лекува по други начини.
Информирайте се защо се препоръчва тест или процедура и какво биха могли да означават резултатите.
Попитайте какво да очаквате, ако не вземете лекарството или не си направите тест или процедура.
Ако имате последваща среща запишете датата, часа и целта на това посещение. Разберете как да бъдете във вразка с лекаря, ако имате въпроси.
https://www.hopkinsmedicine.org