7 причини да посетим гастроентеролог
1458Ако имате необясними или чести проблеми с храносмилането като например дискомфорт в корема или промени в навиците за изхождане може да се питате дали да посетите гастроентеролог.
Но ако никога преди не сте посещавали гастроентеролог може да не сте сигурни дали Вашите храносмилателни симптоми наистина изискват посещение при специалист.
Д-р Кери Гласнър, гастроентеролог в Houston Methodist обяснява всичко което трябва да знаете, ако се питате дали е време да посетите такъв специалист, както и какво да очаквате при първата си среща.
Гастроентерологът е специалист с опит в разстройствата и заболяванията, които засягат храносмилателната система, която включва стомашно-чревния тракт (хранопровод, стомах, тънки черва, дебело черво, ректум и анус) както и панкреаса, черния дроб, жлъчните пътища и жлъчния мехур.
Храносмилателните разстройства и проблемите, които лекува гастроентерологът:
- Необясними промени в навиците на червата включително диария, запек и кръв в изпражненията
- Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
- Киселини в стомаха
- Хемороиди
- Възпалително заболяване на червата което включва болестта на Крон и улцерозен колит
- Синдром на раздразнените черва
- Панкреатит
- Язви
Гастроентеролозите са обучени да извършват редица процедури използвани за подпомагане на диагностицирането и лечението на тези състояния като горна ендоскопия, колоноскопия, биопсия и различните ендоскопски техники необходими за визуализиране на храносмилателната система включително ендоскопски ултразвук.
Седем причини да обмислите посещение при гастроентеролог
1. Продължаваща диария
От храна до инфекция или определени лекарства, много фактори могат да доведат до пристъп на диария. Въпреки това, ако изпражненията редовно са повече течни отколкото твърди време е да се прегледате при лекар специалист по стомашно-чревни проблеми.
Хроничната диария може да бъде индикация за няколко различни храносмилателни разстройства включително възпалителни заболявания на чербата, синдром на раздразнеените черва или малък бактериален свръхрастеж. Синдромът на раздразнените черва е най-честата причина за хронична диария. Има много начини за лечение които лекарят може да използва, за да помогне за справяне със симптомите.
2. Запек
Честотата на движенията на червата варира от човек на човек, но д-р Гласнер казва, че по-малко от три на седмица обикновено се считат за запек. Може също да имате запек, ако движенията на червата са много малки и трудни за преминаване.
Ако имате запек повече седмици, консултирайте се с гастроентеролог.
Запекът може да има много причини и може да бъде трудно да се справите сами у дома. Гастроентерологът може да Ви помогне да определите вероятната причина за запека и да препоръча промените в начина на живот и лекарствата които могат да помогнат да направите движенията на червата по-редовни.
3. Чести или тежки киселини
Получаването на киселини в стомаха от време на време не би трябвало да е повод за голямо безпокойство и добрата новина е, че случайните киселини обикновено могат да се овладеят у дома.
Ако имате симптоми на киселини повече от няколко пъти седмично това може да е признак на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). Състояние което с течение на времето може да увреди и да остави белег лигавицата на хранопровода.
Хроничният киселинен рефлукс не отшумява сам така, че е важно да бъдете оценени от специалист. Оставена нелекувана ГЕРБ може да причини трайно увреждане на хранопровода. Това увреждане може да доведе до проблеми с преглъщането, да причини болезнени язви и дори да увеличи риска от развитие на рак на хранопровода.
Профилактичен преглед при гастроентеролог и ехография на коремни органи в ДКЦ ГУРГУЛЯТ!
4. Усещане за необичайно подуване
Подуването което може да се усеща като коремът е пълен или стегнат често се причинява от проблеми, които водят до прекомерно производство на газове, свръхчувствителност към газове или задържане на газове в дебелото черво.
Запекът може да причини подуване на корема тъй като колкото по-дълго отпадъците остават в дебелото черво, толкова по-вероятно е те да бъдат ферментирани от бактерии което създава газове. Подуването може също да е признак на синдром на раздразнените черва, хранителна чувствителност като непоносимост към лактоза, свръхрастеж на бактерии в тънките черва или гастропареза (частична парализа на стомаха). Гастроентерологът може да определи каква точно е причината за подуването и да приложи най-ефективния начин за лечение.
5. Внезапна или силна коремна болка
Всички сме се сблъсквали с болки в корема, но силна коремна болка която продължава с часове или коремна болка която се появява внезапно и интензивно не е нормална.
Язвата на стомаха или пептичната язва която е рана на лигавицата на стомаха или първата част на тънките черва може да доведе до пареща коремна болка особено след хранене. Нелекуваната язва може да причини подуване и белези, които блокират храносмилателния тракт.
Постоянната силна коремна болка може също да е признак за камъни в жлъчката, панкреатит или чернодробно заболяване. Гастроентеролог може да Ви помогне да определите причината за болката.
Ако видите кръв върху тоалетната хартия или докато пускате водата в тоалетната това може да са хемороиди, доста често срещан проблем, който обикновено може да се управлява с домашни средства или продукти без рецепта.
Въпреки това, ако хемороидите не реагират на тези лечения или ги получавате често гастроентерологът може да препоръча по-модерни лечения, които могат да помогнат да получите облекчение.
Не приемайте, че кръвта в тоалетната може да означава само хемороиди. Всеки път когато видите кръв в изпражненията си или имате ректално кървене което е придружено от промени в навиците за изхождане или в цвета или консистенцията на изпражненията важно е да посетите гастроентеролог. Ректалното кървене не винаги е причина за голямо безпокойство, но може да е признак на сериозно медицинско състояние като колоректален рак.
7. Налага се колоноскопия
Ако сте на възраст над 45 години или имате сериозна фамилна анамнеза за колоректален рак вероятно Вашият лекар ще назначи колоноскопия.
Повечето хора започват да се подлагат на скрининг колоноскопия на 45-годишна възраст. След това честотата варира в зависимост от резултатите. Ако констатациите са нормални и нямате други рискови фактори трябва да повтаряте колоноскопия на всеки 10 години.
И макар че колоноскопията може да звучи неудобно тя може да спаси живот. Ранното откриване на колоректален рак е важно. Когато бъде уловен навреме това може да доведе до по-малко агресивно лечение и по-добър шанс за оцеляване.
Какво се случва при преглед при гастроентеролог?
Ако сте забелязали някой от тези седем признака време е да помислите за насрочване на час за посещение. При първото посещение гастроентерологът ще:
- Попитаза храносмилателни симптоми и медицинска история
- Препоръча всякакви промени в начина на живот или лекарства които могат да помогнат за облекчаване на симптомите
- Обсъди всички тестове или процедури, които може да са необходими
Може да намерите за полезно да направите списък на симптомите така, че да не забравите да попитате за някой от проблемите които имате.
Чрез тази първоначална оценка лекарят ще започне процеса на разкриване на причината за храносмилателните проблеми.
Ако състоянието е хронично лекарят ще обсъди как най-добре да управлявате състоянието с течение на времето. Може също да обсъди допълнителни тестове, които може да са необходими, ако симптомите не се подобрят.
https://www.houstonmethodist.org