8 мита за хипертонията (високото кръвно налягане)
2142Въпреки нарастващото разпространение на хипертонията все още понякога разбирането е погрешно. Тъй като може да няма свързани симптоми много хора не знаят, че имат високо кръвно налягане. Световната здравна организация (СЗО) съобщава, че приблизително 1,13 милиарда наблюдавани души в целия свят имат високо кръвно налягане.
Кръвното налягане естествено се повишава и спада. Например има тенденция да се покачва по време на тренировка и да спада при продължителна почивка. Ако обаче кръвното налягане е повишено за по-дълги периоди от време това увеличава риска от различни здравословни състояния.
Кои са осемте мита свързани с хипертонията?
1. Кръвното налягане не е сериозно. Без лечение високото кръвно налягане може да увеличи риска от редица здравословни проблеми:
- инфаркт
- инсулт
- бъбречни заболявания
- сърдечна недостатъчност и ангина
- загуба на зрение
- сексуална дисфункция
- периферна артериална болест
Така хипертонията причинява щети по редица начини. Например с течение на времето повишеното артериално налягане може да доведе до по-малко еластичност на кръвоносните съдове. На свой ред това намалява количествата кръв и кислород които достигат до сърцето като по този начин уврежда органа. Високото кръвно налягане може също да увреди деликатните кръвоносни съдове на мозъка което увеличава риска от блокиране или спукване на кръвоносен съд.
2. В семейството има хипертония така, че високото кръвно налягане е предопределено. Според изследвания хипертонията наистина има генетичен компонент. Проучване от 2017 г. което включва данни от три поколения участници заключава:
Ранното начало на хипертония при бабите и дядовците повишава риска от хипертония при внуците дори и след коригиране на хипертонията в началото при родителите и факторите на начина на живот.
Хипертонията обаче не е неизбежна дори за тези които може да не са генетично податливи на нея. Често състоянието се развива поради фактори на начина на живот като диета на която гените не влияят.
Авторите на проучване от 2018 г. което анализира генетични данни, данни за начина на живот и здравето на 277 005 души заключават: "Придържането към здравословен начин на живот включително здравословна диета, ограничена консумация на алкохол, ниска екскреция на натрий в урината, нисък индекс на телесна маса (ИТМ) и повишена физическа активност е свързано с по-ниско кръвно налягане независимо от генетичния риск за хипертония. Също така установяват, че придържането към здравословен начин на живот е свързано с по-нисък риск от инфаркт на миокарда, инсулт и сърдечно-съдови заболявания на всички нива на генетичния риск.
3. Високото кръвно налягане е неизбежно с възрастта. Хипертонията може да не е съпътстваща част от остаряването. Въпреки, че е по-често срещана при напредване на възрастта високото кръвно налягане се наблюдава и при не толкова възрастни и при млади хора. Хипертонията засяга около 7,5% от хората на възраст 18-39 години, 33,2% от хората на възраст 40-59 години и 63,1% от хората на възраст над 60 години. Въпреки вероятното повишаване на кръвното налягане с възрастта някои промени в начина на живот могат значително да намалят риска от развитие на високо кръвно налягане:
- ограничен прием на сол
- редовно спортуване
- спиране на цигарите
- здравословно хранене
Пакет "Кардиолог" за двама: Преглед и ехокардиография от МЦ Аргомедика
4. Бих забелязал симптоми, ако имах хипертония. Единственият начин за откриване на хипертония е измерването на кръвното налягане. Обикновено няма признаци или симптоми които да показват, че някой има хипертония. Ето защо някои експерти наричат хипертонията "тихият убиец".
5. Не използвам трапезна сол така, че не е нужно да се притеснявам за приема на натрий. СЗО препоръчва да се консумират под 5 грама сол всеки ден, за да се поддържа здравословно кръвно налягане. Те обясняват, че "приблизително 2,5 милиона смъртни случая могат да бъдат предотвратени всяка година, ако глобалното потребление на сол бъде намалено до препоръчителното ниво".
Въпреки това само избягването на готварска сол не е достатъчно когато ограничавате общия прием на сол. Важно е да прочетете етикетите на храните. Солта се появява в широка гама храни понякога в много големи количества. Според CDC около 40% на дневния ни прием на натрий идва от:
- хлябове
- пици
- сандвичи
- сушени меса
- супи
- бурито и тако
- пикантни закуски като чипс, пуканки, гевреци и бисквити
- пиле
- сирене
- яйца
Ултрапреработените храни са особено богати на сол. Консумацията на тези храни които включват безалкохолни напитки, шоколад, чипс, бонбони, подсладени зърнени закуски и пакетирани супи също може да играе роля.
Проучване което включва данни от повече от 100 000 души установява, че "10% увеличение на ултрапреработените храни в диетата е свързано със значително увеличение с повече от 10% на рисковете за здравето като цяло и рак на гърдата. Също така си струва да се отбележи, че кашерната сол (използва се в еврейските ястия) и морската сол са химически еднакви с трапезната сол и следователно не по-малко вредни за здравето.
6. Когато кръвното налягане реагира на лекарства може да се спре техния прием. Хората които приемат лекарства за лечение на хипертония могат да установят, че кръвното налягане се нормализира. За много хора обаче хипертонията е състояние през целия живот.
Важно е да следвате препоръките на лекаря и да намалите или спрете приема на лекарството само когато те потвърдят, че това е най-добрият начин на действие. Американската сърдечна асоциация съобщава: "Очаквайте да лекувате високо кръвно налягане за цял живот. Лекарите понякога намаляват дозите на лекарството след като постигнат нормално кръвно налягане и го поддържат в продължение на една година или повече въпреки, че рядко лечението може да бъде спряно изцяло. Формата на лечение трябва да продължи през целия живот за добри резултати.
7. Хипертонията е лечима. Понастоящем няма лечение за хипертония. Има обаче начини за управление на състоянието и намаляване на въздействието върху здравето. Например извършването на следните дейности може да помогнат:
- намаляване на приема на алкохол
- хранене със здравословна диета
- упражнения
- управление на стреса
- отказване от тютюнопушенето
- поддържане на умерено тегло
- приемане на лекарства
8. Само мъжете развиват високо кръвно налягане. Въпреки, че всеки може да развие хипертония мъжете имат по-голям риск до 45-годишна възраст. От 45-64 години всеки има подобен риск от развитие на високо кръвно налягане. След 64-годишна възраст обаче жените изглежда имат по-висок риск от развитие на хипертония отколкото мъжете.
Хипертонията е както сериозна, така и често срещана. Въпреки, че може да бъде състояние за цял живот има много начини да се управлява и да се намалят рисковете за здравето. Изяснявайки митовете свързани с хипертонията можем да помогнем за намаляване на нейното въздействие като разбираме рисковите фактори и работим срещу тях.
https://www.medicalnewstoday.com