Адаптогените - как действат при намаляване на стреса
692Адаптогените са растително базирани вещества които могат да помогнат да се справите когато сте под стрес. Те осигуряват подсилване на организма което може да помогне да управлявате стреса, да подсилите имунитета си и да подобрите общото чувство за благополучие.
„Живеем модерен живот и имаме много стрес, но ако тялото и умът ни имат подсилване например чрез адаптогени, за да се справят по - добре с този стрес тогава ще е по - малко вероятно да се разболеем", казва д-р Лесли Корн.
Д-р Корн е травматолог от Харвардското медицинско училище който използва интегративни подходи за лечение на ума и тялото. Тя казва, че адаптогените подобряват способността ни да постигнем баланс.
Пакет "МАКС МЪЖЕ плюс"!Профилактични лабораторни от Лаборатории CibaLab
Как адаптогените се справят със стреса?
Когато сме изправени пред стрес независимо дали е физически или психически телата ни преминават през синдром на обща адаптация (GAS). GAS е тристепенна реакция: аларма, съпротивление и изтощение. Адаптогените ни помагат да останем във фазата на резистентност по - дълго чрез стимулиращ ефект който задържа изтощението.
Вместо да се сриваме по средата на стресиращ момент, задача или събитие постигаме равновесие и можем да се борим. „Изглежда, че някои адаптогени ни подсилват срещу стреса и ни помагат да се справим“, казва д-р Корн. Когато можем да се адаптираме към стреса ние се представяме по - добре и се чувстваме по - добре въпреки това което ни стресира. И с това можем също така да подобрим здравето и благосъстоянието си.
Когато сме стресирани надбъбречната жлеза освобождава хормона на стреса кортизол който след това ни зарежда с енергия, за да се справим със спешната ситуация. Но когато се случва прекалено често обикновено не се отразява добре на телата ни. „Кортизолът често е виновникът за наддаването на теглоособено около коремната област. Когато намалите стреса с адаптогени намалявате хормоните на стреса и оттам ефекта върху наддаването на тегло“, казва Тара Наяк, натуропат от Филаделфия.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА КОРТИЗОЛ С ОТСТЪПКА ТУК!
Адаптогените имат потенциала да помогнат индиректно при други здравословни проблеми като болка, проблеми с храносмилането, безсъние и др. „Стресът предизвиква каскада от физически реакции които засягат имунната функция, хормоните, когнитивната ни функционална система и нашия вътрешен часовник наречен циркаден ритъм. Ако тези стресори продължат това води до хронично заболяване.“, казва д-р Корн.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ХОРМОНИ С ОТСТЪПКА ТУК!
Действието на 12 вида адаптогени
Всеки адаптоген има различен ефект върху тялото така, че изборът кой да вземете ще зависи от резултата който търсите. Например, ако сте едновременно изтощени и пренапрегнати ашваганда може да бъде вариантът който едновременно ще Ви енергизира и отпусне.
Американски женшен (Panax quinquefolius) Повишава работната памет, времето за реакция, спокойствието и имунната система.
Ашваганда (Withania somnifera) Намалява стреса и безпокойството.
Астрагал (Astragalus membranaceus) Бори се с умората.
Кордицепс (Cordyceps militaris) Повишава издръжливостта.
Годжи бери (Lycium barbarum) Повишава енергията, физическата и умствената работоспособност, спокойствието и чувството за благополучие, а също така може да подобри съня.
Сибирски женшен (коренът на елеутеро, Eleutherococcus senticosus) Подобрява фокуса и предотвратява умствената умора.
Джиаогулан (Gynostemma Pentaphyllum) Намалява стреса и повишава издръжливостта.
Корен от женско биле (Glycyrrhiza glabra) Намалява стреса.
Тибетски женшен (Златовръх, Rhodiola rosea) Предотвратява физическата и умствена умора.
Шизандра Бери (Schisandra chinensis) Повишава издръжливостта, умствената ефективност и работоспособността.
Тулси (Свещен босилек, Ocimum sanctum) Намалява физическия и психическия стрес, безпокойството, свързано със стреса и депресията.
Куркума (Curcuma longa) Засилва мозъчната функция и намалява депресията.
За дозиране следвайте внимателно инструкциите приложени към информацията за продукта. Лекар натуропат може да препоръча специфични адаптогени и реномирани формули или тинктури. Може да коригира дозата към повишаване или намаляване според нуждите въз основа на ефектите които се надявате да постигнете.
"Като цяло адаптогените са безопасни, но всеки може да реагира по различен начин така, че започнете бавно и наблюдавайте собствените си реакции", съветва д-р Корн.
Намерете метод който е удобен за включване в рутината. Можете да приемате адаптогени като билкови добавки под формата на капсули, добавени към смутита като прахове или приготвени в чайове или супи. Може да си приготвите стимулиращ чай който може да се консумира горещ или студен.
Намерете правилно времето заприем на адаптогените които сте избрали. Стимулиращи адаптогени като родиола "златен корен" се приемат по - рано през деня преди 15 часа, за да се действа в съответствие с естествените ритми на тялото. За ефектите на Rhodiola rosea са необходими допълнителни проучвания в бъдеще.
Успокояващите адаптогени като свещения босилек могат да се приемат както през деня, така и преди лягане. Те не са достатъчно силни, за да имат седативен ефект.
Можете да използвате адаптогени за няколко дни или седмици, за да преминете през натовареното време на работа.
Може да изберете да ги приемете за продължително напрегнато ежедневие което животът просто продължава да Ви предоставя.
Добре е да смените типа адаптоген който използвате след шест седмици така, че тялото да може да се възползва от фините разлики между билките.
Не забравяйте, че адаптогените не са лекарство или заместител на естественото хранене. Използвайте ги, за да се справите с интензивни периоди от ежедневието си и да останете нежно енергизирани дългосрочно.
Както при всяко лекарство или добавка адаптогените имат странични ефекти, взаимодействия и противопоказания. Така че направете проучване особено по отношение на всички текущи здравословни състояния. Също така се препоръчва да се свържете с Вашия лекар преди да започнете режим на прием на адаптогени.
https://www.healthline.com