Адаптогените - ползи за женското здраве
836Адаптогените са растително базирани вещества които помагат за защитата на клетката от увреждане причинено от околната среда и химически стресови фактори. Тяхната сила и способност да предпазват от тези стресови фактори се дължи на факта, че растат при сурови климатични условия. Например златен корен и женшен, два добре известни адаптогена растат на 3000 м надморска височина където кислородът е нисък и времето е студено. Според книгата за превенция на заболяванията на компанията Life Extension, за да бъде класифицирана една билка като адаптоген трябва да отговаря на три критерия:
- да не е токсична
- да има способност за нормализиране на физиологичната дейност на тялото
- да има повече от един механизъм на действие
Адаптогените могат да бъдат чудесен стимул за здравето на жените поради способността им да подобряват имунната система, да се борят с умората, да намаляват симптомите на менопаузата и др.
Женшен (Panax Ginseng)
В Менопауза ли сте? Изследване на LH, FSH и Естрадиол от МЦ "Майчин дом"
Известен също като азиатски женшен, китайски женшен или корейски женшен. Приема се за голям брой медицински състояния. Произходът на това растение е Корея и оттогава се използва повече от 2000 години. Не трябва да се смесва с други известни видове женшен като американския или сибирския женшен.
Предлага се под формата на таблетки, течност или прах. Дозировката варира в зависимост от причината поради която се използва. Продължителността на приема също зависи от определени фактори.
Въпреки, че има много ползи от приема на Panax Ginseng някои от по - популярните ползи подкрепени от много изследвания:
- Подкрепа на имунната система
- Свойства за борба с рака
- Сърдечно-съдово здраве
- Неврологично здраве
- Управление на теглото
- Контрол на кръвната захар
- При тревожност, депресия и умора
Препоръчителна доза: Според указанията на етикета. Може да се консумира и като горещ чай.
Ашваганда (Withania somnifera)
Може да бъде полезна при управлението на хронично ниска енергия. Родом от Азия, по - специално Индия и региони на Китай тази билка обикновено се използва в аюрведическата медицина като терапия за умора по две причини.
Подобрява енергията
Проучване от 2013 г. в Integrative Cancer Therapies показа, че ашваганда може да помогне за подобряване на енергията и качеството на живот при тези които са подложени на лечение за рак.
Подобрява издръжливостта
Проучванията върху животни също показват, че ашваганда може да помогне за подобряване на енергийните нива и издръжливостта. Проучване от 2015 г. на спортисти показа, че ашваганда може да помогне за подобряване на издръжливостта и качеството на живот.
Женско биле
Екстрактът е извлечен от деглициризиран (DGL) корен на Glycyrrhiza glabra. Женското биле е билка която отдавна играе важна роля в традиционната китайска медицина. Често се използва за подпомагане при надбъбречна умора, често срещано състояние при жените. Активната съставка в женското биле е глициризин и генистеин наред с други съставки.
Проучванията показват ползата от DGL женско биле в продължение на десетилетия. Проучване от 1968 г. показва способността на това естествено лекарство да помага при лечението настомашнии чревни язви докато проучване от 1978 г. в British Medical Journal показва, че то може да бъде от полза и за превенцията на стомашни язви. Полезно и при разстроен стомах според проучване от 2012 г.
Корен от мака
Коренът от мака (Lepidium meyenii) е адаптогенна билка култивирана в Андите в Южна Америка. Расте на височини от 4000-5000 м над морското равнище. Традиционно използвана от инките мака има многобройни медицински ползи и е била използвана предимно за подобряване както на либидото така и на плодовитостта. Смята се за афродизиак. С течение на времето са наблюдавани и други ползи:
Подобрява не на симптомите свързани с тревожност
Проучване от 2008 г. в Menopause показа, че жените, които приемат 3,5 гр мака на ден имат намаляване на симптомите свързани с тревожност и депресия и по - ниски нива на сексуална дисфункция в сравнение с жените които приемат плацебо медикамент.
Подобряване на симптомите свързани с менопаузата
Около 50-годишна възраст жените започват да изпитват хормонални промени известни като менопауза. Докато повечето жени преминават през тази промяна безпроблемно някои изпитват симптоми свързани с менопаузата което може да бъде трудно и дискомфортно преживяване.
Проучване от 2005 г. показа, че маката може да подобри симптомите на които жените са подложени по време на ранна менопауза.
Подобряване на либидото
Милиони жени по света приемат антидепресанти и лекарства против тревожност. Често срещан страничен ефектна тези лекарства които известни като SSRI (селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина) е намаляването на либидото или сексуалното желание. Проучване от 2015 г. заключава, че коренът от мака може да помогне за облекчаване на този често срещан страничен ефект.
Препоръчителна доза: Според указанията на етикета.
Родиола (златен корен)
Известна още като "златен корен" родиола расте в северните региони на Азия и Източна Европа и поради тази причина се нарича още "арктически корен". Основен елемент от традиционната китайска медицина. Златният корен е използван и от викингите заради способността му да повишава издръжливостта и да помага на тялото да се справя с ефектите на околната среда и психологическите стресови фактори. Има много предимства за жените днес.
Ефект против умора
Може да бъде вариант при жените с необяснима умора. Проучване от 2009 г. в Planta Medica заключава, че употребата на родиола има ефект против умора.
Подобрява физическата издръжливост
Атлетите често търсят начини да подобрят своята издръжливост. Родиола може да бъде от полза. Проучване от 2009 г. в китайското списане за интегративна медицина заключава, че „Комбинираната билкова добавка от родиола и гинко билоба може да подобри издръжливостта чрез увеличаване на консумацията на кислород и предпазване от умора“.
Проучване от 2013 г. в Journal of Strength and Conditioning Research също подкрепя способността на родиола да подобрява издръжливостта при упражнения.
Тревожност и депресия
Милиони жени по света са засегнати от симптоми на тревожност и депресия. За мнозина това може да промени живота и да има и физически последици. Консултацията с психолог или специалист по психично здраве може да бъде от полза, но понякога не е достатъчна. Лекарствата се предписват често, но много от приемащите тези лекарства се тревожат за страничните ефекти и желаят по - естествен подход.
Проучване от 2016 г. във Phytomedicine показа, че родиола може да бъде ефективно лечение за тези които страдат от депресия. Проучване от 2015 г. на Dr. Кропли заключава, че при тези които приемат радиола се наблюдава значително намаляване на тревожността, стрес, гняв, объркване и депресия на 14-ия ден и значително подобрение в общото настроение.
Предпазва от деменция и Алцхаймер
Родиола може да помогне за защита на мозъка срещу оксидативно увреждане и може да играе важна роля в превенцията и лечението на деменция. Този жизненоважен адаптоген играе роля в естествения подход към болестта на Алцхаймер от невролога на UCLA, Dr. Дейл Бредесен.
Многобройни проучвания показват ползите от родиола. Проучване от 2015 г. включва родиола като обещаващо лечение в традиционната китайска медицина.
Високото кръвно налягане засяга милиони жени по света. Проучване от 2017 г. показва, че Родиола има ползи за понижаване на кръвното налягане. Проучване от 2012 г. във Phytotherapy Research също демонстрира свойствата на родиола за понижаване на кръвното налягане когато се консумира редовно.
Проучване от 2006 г. използващо опитни зайчета показва, че Родиола може да понижи ензима наречен ACE (ангиотензин-конвертиращ ензим). Това е подобно на клас лекарства които лекарите използват наречени АСЕ-инхибитори.
Никога не спирайте приема на лекарства за кръвно налягане освен, ако не сте посъветвани от Вашия лекар.
https://www.iherb.com